Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pomnik Solidarności, Zamech, Feniks, Rakieta na Mącznej - elblążanie wspominali duchy PRL-u

07.08.2019, 14:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pomnik Solidarności, Zamech, Feniks, Rakieta na Mącznej - elblążanie wspominali duchy PRL-u
Fot. Ryszard Biel
Od lat elbląski oddział PTTK w wakacje prowadzi cykl spotkań z mieszkancami. „Soboty z przewodnikiem” cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem, a każda z nich dotyczy innego miejsca. 3 sierpnia przewodnik Stanisław Bukojemski poprowadził wyprawę „W duchu PRL-u”.
 
Tak tajemniczo nazwano „Sobotę z przewodnikiem”, która rozpoczęła się tym razem pod Pomnikiem Solidarności. - Tematem było pokazanie tego, co po PRL powstało i dawało Elblągowi i elblążanom rozgłos. Temat właściwszy byłby - Duchy PRL-u. Zamysłem było obalenie mitu, że to co PRL-owskie to złe - przyznał Stanisław Bukojemski.
 
Dlaczego PTTK zaprosiło tym razem pod Pomnik Solidarności? - Pomnik jest namacalnym symbolem pewnych przemian. Granicą czasową jest to przełamanie pomnika. Obiekty, które były omawiane to okres 1945 – 1981, z granicą 70/80 wyjaśniał Stanisław Bukojemski. - Jedne obiekty stały się duchami wcześniej drugie później, ale te duchy nie straszą.
 
 
Pierwszy obiekt do Zamech. Jeden z najnowocześniejszych technicznie zakładów w Polsce. A jego tradycja sięga pierwszej połowy XIX. Dzisiaj po Zamechu pozostało na niektórych wyrobach, kotwice, korpusy turbin czy przekładni zębatych, charakterystyczne logo. Nazwa nie istnieje, ale istnieją jeszcze niektóre hale fabryczne i produkcja, częściowo, jest kontynuowana
 
– opowiadał Stanisław Bukojemski.
 
Dużą rolę w Elblągu (ale nie tylko) odgrywały zakłady Truso. - To zakłady, po których zostało tylko wspomnienie – dodał Stanisław Bukojemski. - Budynki początkowo służyły innej produkcji.  W drugiej po połowie XIX w. przy produkcji, znanych w całej Europie, cygar znalazły zatrudnienie elbląskie kobiety. Zakład Truso również dał zatrudnienie szerokiej rzeszy kobietom nie tylko z Elbląga. Do pracy dojeżdżały panie z Pasłęka, Młynar czy Braniewa. A wyroby (piżamy, ręczniki frote) z logiem Truso również były znane w Europie. Dzisiaj po Truso pozostały jedynie zaniedbane budynki.
 
Podczas spotkania nie można było zapomnieć o Feniksie. - Dom Handlowy Feniks, dzisiaj Biedronka. Powiew, w końcu lat siedemdziesiątych i kontynuowany w latach osiemdziesiątych, zachodniej kultury handlowej z wyrobami, oczywiście krajowymi, krajowymi – zaznaczył Stanisław Bukojemski.
 
Na koniec uczestnicy „Soboty z przewodnikiem” odwiedzili Rakietę stojącą w podwórku ulicy Mącznej. - Powstała niedługo po udanym locie Jurija Gagarina. Służyła zabawom dla dzieci do lat 90-tych. Była to taka namiastka publicznego placu zabaw – podkreślił Stanisław Bukojemski. - Wielu uczestników wspominało swoje zabawy przy tym obiekcie, jak i zabawy ich dzieci. Ja sam tam się bawiłem i przywoziłem dzieci swoje, które również uwielbiały ten obiekt. Dzisiaj idzie w zapomnienie i są słuchy o usunięciu rakiety.
 
 
Spacer zakończył się przy pomniku Odrodzenia. Pomniku, którego symbolika jest wiecznie żywa
 
– dodał Stanisław Bukojemski.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Spacer z przewodnikiem ( zdjęć 56 )
Dodano: 2019-08-07 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.