Wtorek, 31.01.2023, Imieniny: Marcelina, Ludwik, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rekrutacja do szkół średnich: 200 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Najbardziej oblegane były ZSM i II LO

03.07.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rekrutacja do szkół średnich: 200 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Najbardziej oblegane były ZSM i II LO
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zespół Szkół Mechanicznych i II Liceum Ogólnokształcące to obecnie najpopularniejsze elbląskie szkoły. Nie tylko były najbardziej oblegane w trakcie rekrutacji, ale i przyjęły największą liczbę uczniów - łącznie blisko 750 osób.

W tym roku do szkół średnich startowali jednocześnie absolwenci podstawówek i gimnazjów. Wczoraj (2 lipca) poznali wyniki kwalifikacji. Rekrutacja podwójnego rocznika dla samorządów była wyzwaniem. Obawiano się, że nie dla wszystkich młodych ludzi starczy miejsca w liceach, zawodówkach i technikach. Teraz już wiadomo, że w niektórych miastach czarny scenariusz może się sprawdzić. Przykładowo w Olsztynie mówi się, że 800 osobach, które nigdzie się nie dostały. Jak się okazuje, w Elblągu sytuacja wygląda trochę inaczej.

Papiery do dwunastu elbląskich szkół średnich złożyło 3046 uczniów, czyli dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich. W tej liczbie ok. 2 tysiące stanowią mieszkańcy Elbląga. Reszta to młodzież spoza naszego miasta.

Po pierwszym etapie rekrutacji w wybranych szkołach jest jeszcze około 400 wolnych miejsc. 200 uczniów (110 ze szkół podstawowych i 97 z gimnazjów ) nie dostało się do żadnej szkoły. Główny powód to brak spełnienia przez ucznia kryteriów punktowych przyjętych w danej szkole

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Każda ze szkół prowadziła rekrutację dwutorową, to oznacza, że przygotowała zarówno ofertę dla szkół podstawowych, jak i ofertę dla gimnazjów. Łącznie utworzono 97 oddziałów: 48 po szkołach podstawowych (18 w liceach, 20 w technikach, 10 w szkołach branżowych) i 49 po gimnazjach (19 w liceach, 21 w technikach, 9 w szkołach branżowych), wylicza przedstawiciel Ratusza.

Urząd Miejski nie posiada danych,  ilu kandydatów w poszczególnych szkołach przypadało na jedno miejsce. Największym powodzeniem cieszyło się w tym roku II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Mechanicznych

- dodaje Łukasz Mierzejewski.

Te dwie szkołu przyjęły również największą liczbę uczniów: ZSM (374) i II LO (372). Następne w kolejności są: I Liceum Ogólnokształcące (334 przyjętych), Zespół Szkół Gospodarczych (280), Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych (274), Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących (233) i III Liceum Ogólnokształcące (228).

Młodzi ludzie, którzy w pierwszym etapie naboru, nie dostali się do żadnej szkoły, mają jeszcze szanse. Przed uczniami rekrutacja uzupełniająca.

Wolne miejsca w szkołach będą do podglądu na platformie EPED. Informacji o wolnych miejscach udzielają uczniom i rodzicom również dyrektorzy szkół i Departament Edukacji UM. Natomiast wszelkie formalności dotyczące rekrutacji uzupełniającej załatwiać należy indywidualnie w szkołach - dodaje Mierzejewski.

Więcej informacji na temat rekrutacji znajduje się na EPED.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ Kolo
  Środa, 03.07

  Chciałbym poinformować, że ja nie mam matury.

 2. 2
  --1
  ~ Bolo
  Środa, 03.07

  Chciałbym poinformować, że jestem doktorem habilitowanym. Więc drogi Koło nie chwal się brakiem matury.

 3. 3
  +4
  ~ kazik
  Środa, 03.07

  co za nieścisłość , a GDZIE IV LO ..... w czarnej ....

 4. 4
  --3
  ~ oko
  Środa, 03.07

  Wszyscy muszą mieć maturę ? Korea Północna podęła zobowiązanie WSZYSCY Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM!

 5. 5
  +19
  ~ Luna
  Środa, 03.07

  A Zalewska zamiast stawić czoła problemom które sama sworzyła, daje przykład chamstwa i arogancji nie wstając w czasie grania "Ody do radości".

 6. 6
  +11
  ~ korytowe wartości
  Środa, 03.07

  ~Luna - gdyż ona, zalewska anna, była najważniejszym wychowawcą w polskiej oświacie i tak daje przykład - wszystko czym jest ma w swoim szerokim siedzeniu ze sztolnią.

 7. 7
  --13
  ~ Jesteś zalosny
  Środa, 03.07

  Bylo tyle zapewnień i jak zwykle spełnił się scenariusz że za co się wazmiecie to dziadostwo. 200 uczniów ma problem dzięki wam w tym um, napluc wam w oczy i tyle. Oj kamyk po kamyki dokladacie do referendum i wrezcie precz. Jako rodzice naszych dzieci nie darujemy wam tej hipokryzji i kłamstwa.

 8. 8
  --12
  ~ I co
  Środa, 03.07

  Likwodacja szkół w Elblągu ukazuje ze jestescie zalosne ludziki nie warci nazewnictwa i obelg. Poszukujemy przy urnie i prosto w oczy się to powie.

 9. 9
  +7
  ~ lol
  Środa, 03.07

  Wszystko wina pisu, nieudaczników którzy potrafią tylko psuć. Mam nadziej że jednemu i drugiemu wyznawcy pisu dziecko się nie dostanie do szkoły to wtedy przejrzy na oczy i zobaczy co się w tym państwie dzieje.

 10. 10
  --12
  ~ Lol i inne cepy
  Czwartek, 04.07

  Najpierw popatrz kto rządzi w Elblągu bo to tu dzieci nie dostają się do szkół przedszkoli a po ten pisz brednie. Łapy po kasę wyciagacie od PiS, zapominajcie że to P O i PSL robili raj że zdychaliscie w biedzie. Nie widzicie to do okulisty barany.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1634039878845