Wtorek, 31.03.2020, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uruchomienie transportu śródlądowego dla Dolnej Wisły szansą na rozwój Elbląga?

01.07.2019, 17:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Uruchomienie transportu śródlądowego dla Dolnej Wisły szansą na rozwój Elbląga?

- Uruchomienie transportu śródlądowego dla Dolnej Wisły rozumianej jako trzy województwa: kujawsko- pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie jest szansą rozwojową. Jestem o tym przekonany - mówił Jerzy Wcisła, senator RP podczas dzisiejszej konferencji Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych pt. Transport śródlądowy szansą i koniecznością w regionie Dolnej Wisły.

Elbląg jest przykładem miasta, które zawsze było miastem portowym, związanym z żeglugą śródlądową. Dziś Elbląg jest miastem, które musi rozwiązać wszystkie problemy związane z posiadaniem portu, czyli dostęp do morza, który rozwiąże przekop mierzei i dostępność śródlądowa. Wisła jest właśnie rozwiązaniem tego problemu. Elbląg nie leży nad Wisłą, ale leży na trasie międzynarodowej drogi wodnej E70, a ta droga w części dolnej jest tożsama z Wisłą. Droga E70 otwiera Elbląg na porty zachodnie aż do Atlantyku

-mówił Jerzy Wcisła, Senator RP.

W marcu 2017 roku przez Prezydenta RP została podpisana Konwencja AGN do Sekretarza Generalnego ONZ. Zakłada ona skoordynowany plan rozwoju i budowy sieci śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu, oparta o uzgodnione parametry infrastrukturalne i eksploatacyjne.

Aktualnie przygotowywane są dokumenty dotyczące rewitalizacji dróg wodnych w Polsce. Jednym z priorytetów wykonywania tej strategii jest przystosowanie Wisły do transportu wodnego. Jak podkreśla Senator RP Jerzy Wcisła- Udało nam się przekonać, aby w tym opracowaniu ująć połączenie Elbląga z Międzynarodową Drogą Wodną E40, bo ona oznacza ujęcie portu elbląskiego w strategię ogólnokrajową.

Podczas konferencji głos zabrali m.in. prof. Zygmunt babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Krzysztof Wrzosek dyrektor Biura Projektów Strategicznych, Marta Kunicka z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Aleksandra Cilińdź Kierownik Projektu Rewitalizacji MDW E40 i połączenia Zalew Wiślany (Elbląg) – Wisła, Port Gdańsk-Program Rewitalizacji E40-Dolna Wisła (Bydgoszcz, Gdańsk, Elbląg), przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich województw Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego, oraz Arkadiusz Zgiliński dyrektor Portu Morskiego w Elblągu.

Według prelegentów włączenie Elbląga w strategie rozwojowe rewitalizacji Wisły jest korzystne ze względu na potencjał rozwojowy naszego miasta.

Droga wodna Wisły jest celem, do którego musimy dążyć

-mówiła Aleksandra Cilińdź Kierownik Projektu Rewitalizacji MDW E40 i połączenia Zalew Wiślany (Elbląg) – Wisła.

Dzięki tej inwestycji Elbląg zyska dostęp dla jednostek śródlądowych o tonażu około 500DWT. Nastąpi rozwój turystyki wodnej, poprawa warunków nawigacyjnych i bezpieczeństwa żeglugowego. Rewitalizacja Wisły zapewni mieszkańcom ochronę przed powodzią i suszą. A w przypadku Elbląga wpłynie na rozwój miasta.

Port w Elblągu ma być jednym z większych portów Śródlądowych w Polsce, ma przeładowywać milion ton towarów. Ładunki te nigdy do Elbląga nie wpłyną, jeśli nie będzie dalszej drogi eksportu. Aby droga ta powstała Elbląg musi być skomunikowany drogami wodnymi z Polską i Europą. Z polską będzie skomunikowany właśnie Wisłą, która ma być rewitalizowana do Warszawy. Z Europą będzie skomunikowany międzynarodową drogą wodną E70, której częścią jest Zalew Wiślany. Niewątpliwie rewitalizacja samej Wisły Elblągowi daje już duże szanse rozwojowe. Połączenie śródlądowe Elbląga z Bydgoszczą, Warszawą, Gdańskiej oznacza około milion ton przeładunku, a to jest już około 700 miejsc pracy

-podkreśla Jerzy Wcisła, Senator RP.
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ jacek
  Poniedziałek, 01.07

  Senator robi kampanię . Tylko kogo to obchodzi?

 2. 2
  +15
  ~ Baju baju
  Poniedziałek, 01.07

  Rzadziliscie P O i PSL 8 lat o co zrobiliście nic. Szlak wodny zarosniete, brzegi nie umocnione. Odejdź raz a konkretnie bo bredzisz.

 3. 3
  +16
  ~ Nie dla P O i PSL
  Poniedziałek, 01.07

  Rządzili kasa szła na olsztyn, szymany lotnisko bankruta i termy a na Elblag się wypieliscie. Teraz przychodzicie w laske bo wybory nie nigdy.

 4. 4
  +13
  ~ novak
  Poniedziałek, 01.07

  a co się stało ze statkami pasażerskimi które latem przypływały z zagranicznymi turystami ????? każdy patrzy na port a co z nabrzeżem na Starówce i kiedy pojawią się statki pasażerskie zamiast knajpy ????

 5. 5
  +1
  ~ No
  Poniedziałek, 01.07

  Czegos nie rozumiem.Czy żeby robić cos pozytecznego dla regionu w ktorym zosralo sie wybranym trzeba nalezec do partii ktora aktualnie rzadzi?Ludzie nie wybieraja partii,tylko czlowieka ktoremu powierzaja jakies obowiazki na okreslony czas i za to ten ktos bierze kase.Dlatego nie pierdzielta tu o przynaleznosci partyjnej i kampanii,tylko wezta sie za robote i wywiazywanie sie ze swoich zadan.

 6. 6
  +14
  ~ Fatamorgana
  Poniedziałek, 01.07

  Jemu już kompletnie odbiło. Elbląg kona, a tu jakiś milion ton. Powiedz facet , co w Elbląga leży i przekonaj Wróblewskiego, żeby choć trochę się ruszył .

 7. 7
  +13
  ~ plugawy poeta
  Poniedziałek, 01.07

  ja ***.. jak długo mozna słuchac tego ***ol..... nia! to miasto pada dzieki wam i waszym wyborom kandydatów !!!

 8. 8
  +11
  ~ Korytko nie
  Poniedziałek, 01.07

  Tego pana nie mogę słuchać zero normalnego pomysłu na życie.

 9. 9
  +7
  ~ krwiec
  Poniedziałek, 01.07

  fajna koszula :) mam pytanko czy do kieszonki zmiesci sie komórka z portfelem czy tylko sam portfel a moze duza komórka a i jeszcze jedno czy cukier w kostkach wejdzie

 10. 10
  +12
  ~ wstyd za koryciarzy
  Wtorek, 02.07

  Jeszcze jest dolna Odra, dolna Łaba a nawet cała Wołga , które wywierają wpływ na Elbląg , a najbardziej wpływ na Elbląg wywiera wróblewski i jego dwór. Natomiast polityka i zyski z niej płynące ma decydujący wpływ na psychikę i stan umysłu coraz większego grona - już nie przekop a skierowanie Wisły przez Elbląg uczyni go Edenem. Wpływ kolejnych wyborów na ilość schizofrenicznych powidoków śmiesznych ludzi jet przerażający. Może najpierw należy w mieście przywrócić etykę, moralność, prawdę , przyzwoitość i pracowitość ludzi wybranych do prowadzenia spraw miasta a dopiero po zadbaniu o miasto możecie nawet zatkać dolną Drwęcę. Kiedy ciepło będzie tańsze? W 2030 roku?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.