Poniedziałek, 21.09.2020, Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Upały nie odpuszczają. Nawet 32 stopnie w Elblągu, jak to przetrwać

11.06.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Upały nie odpuszczają. Nawet 32 stopnie w Elblągu, jak to przetrwać
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Synoptycy ostrzegają. W Elblągu i okolicach, we wtorek i środę, temperatura może dojść do 32 stopnic Celsjusza. - Na upały powinni uważać głównie sercowcy, osoby starsze i dzieci - mówi Anna Kowalska z elbląskiego szpitala przy ul. Królewieckiej. Z kolei rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy przypomina - Pracodawca ma obowiązek zadbać o to, by skutki upałów nie były zbyt uciążliwe dla pracowników.

Przetrwać upały. Przed tym zadaniem, jak wynika z prognozy pogody IMGW, w najbliższych dniach staną elblążanie. - Maksymalna temperatura we wtorek (11 czerwca) wyniesie od 29°C do 32°C, w środę (12 czerwca) od 30°Cdo 32°C. Temperatura minimalna w nocy będzie wynosiła od 18°C do 19°C - informuje Magdalena Pękala, dyżurny synoptyk IMGW-PIB.

Tak wysokie temperatury mogą być odczuwalne dla osób w każdym wieku. Jednak wyjątkowo narażone są osoby mające problemy z sercem, starsze i dzieci.

W ostatnich dniach do szpitala nie trafił ani jeden pacjent z powikłaniami związanymi stricte z upałami. Wysokie temperatury bywają jednak powodem nasilenia się innych dolegliwości, co jest już odczuwalne

- mówi Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Lekarze radzą, aby podczas upału pić większe ilości wody. Należy jednak unikać dosładzanych napojów, czy gęstych soków, które dają, co prawda, uczucie sytości, ale nie są w stanie zapewnić wystarczającego nawodnienia. Pijmy wodę mineralną, najlepiej niegazowaną, w bardzo dużych ilościach. Szukajmy cienia, nie zapominajmy o nakryciu głowy. Kto nie musi, niech nie wychodzi z domu w godzinach największego nasłonecznienia.
Osoby pracujące z tej ostatniej rady skorzystać nie mogą, powinny jednak móc liczyć na opiekę swoich pracodawców.

Zgodnie z przepisami pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Obowiązek ten obejmuje także działania zmierzające do złagodzenia skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego osoby w czasie letnich upałów jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów. Obowiązek taki występuje podczas pracy na otwartej przestrzeni, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni C. Obowiązek ten należy zrealizować, gdy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni C, np. w biurze. Napoje mają być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących

- informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Przepisy nie przewidują możliwości wywiązania się przez pracodawcę z obowiązku dostarczenia pracownikom płynów do picia w inny sposób, np. przez wypłacanie pracownikom w zamian ekwiwalentu pieniężnego. Takie rozwiązanie będzie niezgodnie z prawem, wyjaśnia inspekcja.

Oczywiście, pracodawca w zależności od swoich możliwości powinien poprawić komfort pracy pracowników, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory czy klimatyzatory. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna, powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie, czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń, informuje PIP.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Drg
  Wtorek, 11.06

  Zaledwie kilka dni sa upaly a wy biadolicie, matko święta

 2. 2
  +3
  ~ viki
  Wtorek, 11.06

  a w mieście postawione są dwie ubogie kurtyny wodne, gratulacje dla urzędasów z um!!!

 3. 3
  +5
  ~ loop
  Wtorek, 11.06

  Warto zapytać Nowaczyka co robić w Elblągu w upały.

 4. 4
  +5
  ~ Zdjecie
  Wtorek, 11.06

  Tak wygląda wiejska kurtyna wodna w mieście,oj wstyd rządzący. Malbork mniejsze miadto a ma fajne kurtyny uruchamiane przyciskiem lub na czujnik ruchu. Na dodatek leci mgiełka wodna nie strumień. Dziadoskie miasto 130 tys.

 5. 5
  +6
  ~ Kąpiele
  Wtorek, 11.06

  Basen odkryty zamknięty bo włodarz twierdzi że mieszkańcy mają dzikuske . Niech tam pływają i kapia się.

 6. 6
  +3
  ~ Kolo
  Wtorek, 11.06

  Puknijcie się w głowę. Rozumiem tylko starsze osoby. Ale oni i tak wiedzą co mają robić. Przetrwać? To srogi mróz trzeba przetrwać. Cieszyć się z ciepła. Zaraz się ochłodzi i gadać będziecie że byle jakie lato. Nienormalni jesteście. Co to za artykuł?

 7. 7
  +5
  ~ pływak
  Wtorek, 11.06

  Wielka szkoda, że w Elblągu nie zajęto się kwestią odkrytego basenu. Ten nadal niszczeje mimo, że największy w Europie.

 8. 8
  +2
  ~ elba
  Wtorek, 11.06

  Oczywiście trzeba się cieszyć,że już lato mamy ...nie wiadomo jak będzie potem , a z upałem każdy przecież sobie poradzi.

 9. 9
  0
  ~ Realista
  Wtorek, 11.06

  Miales ch.. zloty rog i zaglosowales na wrobla. Ten spiacy mis, juz nic nie zrobi dla Elblaga. To jego ostatnia kadencja, bo 2ga 5cio letnia o zgrozo, wiec ma nas w glebokiej... powazaniu. Tylko referendum nas uratuje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.