Piątek, 29.05.2020, Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nad Zalewem Wiślanym legalnie się nie wykąpiesz. Elblążanie znów mają problem

06.06.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nad Zalewem Wiślanym legalnie się nie wykąpiesz. Elblążanie znów mają problem
Fot. Natasza Jatczyńska

Robi się coraz upalniej. Wielu elblążan już niedługo w poszukiwaniu ochłody obierze kierunek Zalew Wiślany. Mamy jednak niewesołą wiadomość. W tym roku nie ma tam ani jednego miejsca, w którym legalnie można zażywać kąpieli.

Sezon kąpielowy oficjalnie zaczął się 1 czerwca. W Elblągu już od lat nie działa basen pod chmurką, więc przed elblążanami, po raz kolejny, pytanie: gdzie najbliżej można legalnie się wykąpać. Jak się okazuje, wyboru praktycznie nie ma.

Olsztyński sanepid badał już listę wszystkich kąpielisk na Warmii i Mazurach. Cały wykaz dostępny jest tutaj.

W tym sezonie w województwie warmińsko-mazurskim działają 43 kąpieliska. W samym Olsztynie jest ich 5. Wszystkie zostały wyznaczone uchwałami rad gmin

- informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczne w Olsztynie.

W wykazie znajdziemy tylko jedno kąpielisko w powiecie elbląskim. To znane i chętnie odwiedzane przez elblążan "jeziorko" w Pasłęku. Na tym zamyka się lista akwenów w okolicach Elbląga, w których legalnie i bezpiecznie można się kąpać. W minionych sezonach oficjalne miejsca wykorzystywane do kąpieli znajdowały się również nad Zalewem Wiślanym. W tym roku próżno ich jednak tam szukać.

Na Zalewie w tym roku nie ma miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Nikt nie chce się podjąć tego obowiązku. Utrzymanie takiego miejsca to odpowiedzialność i koszty. Sam koszt badania wody nie jest wysoki, ale już zatrudnienia ratownika owszem. My również bolejemy nad tym, że takich miejsc nie ma, ale nie mamy wpływu na decyzje administratorów

- mówi Irena Kidawa, dyrektor Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Podobny problem był już w ubiegłym roku. Upały były wtedy tak dokuczliwe, że mieszkańcy szukali ochłody w miejscach niewyznaczonych do kąpieli i niezabezpieczonych. To czasami kończyło się tragicznie. Dlatego zarówno sanepid, jak i służby mundurowe przestrzegają przed użytkowaniem tzw. dzikich kąpielisk.

Brak tych miejsc w ubiegłym roku był bardzo odczuwalny. Mieliśmy mnóstwo telefonów od niezadowolonych mieszkańców, niestety w tej kwestii niewiele możemy zrobić

- przyznaje Irena Kidawa.

Dyrektor GSSE w Elblągu dodaje jednak, że miejsce wykorzystywane do kąpieli można zgłosić w każdej chwili, również w trakcie sezonu. Być może ktoś się jeszcze na to zdecyduje, tym bardziej że lato zapowiadane jest upalne. Na razie elblążanom pozostaje więc wycieczka do Pasłęka, wizyta na miejskim basenie lub ochładzanie się pod kurtyną wodną. W Elblągu na razie ustawiono dwie, na Placu Dworcowym i na ul. Bałuckiego.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 06.06

  Może w końcu wielu otworzy oczy do czego dojdzie jak zaczną kopać?! Senatorowi zalecana kąpiel w akwenie Zalewu Wiślanego, a kto wie czy nie zmieni zdania i otworzy oczy, że żadna łódź z turystami nie przypłynie aby kąpać się z bakteriami coli!

 2. 2
  +29
  ~ kolo
  Czwartek, 06.06

  A może by tak "chwalący się" prezydent przeprowadził rewitalizację basenu przy ul. Moniuszki. Żadna łaska, został pan wynajęty do pracy przez elblążan, to do pracy.

 3. 3
  +23
  ~ Znowu
  Czwartek, 06.06

  Ta wiocha bagienne znowu blokuje tym razem wody zalewu. Po pierwsze Elbląg to nie Warmia i mazury nieuki. Elbląg to Żuławy i Powiśle i w Elblągu jest placowka samodzielną sanepidu czy fikcja. Najpierw olsztyn zablokował remont kolei nadzalewowej teraz blokuje wody zalewu do kąpieli. Poszli won wreszcie zajmijcie się olsztynem i mazurami . Won.

 4. 4
  +9
  ~ Batman
  Czwartek, 06.06

  Legalnie,czy nie ja nawet za kase bym nie wszedl do tego syfu.

 5. 5
  +13
  ~ jan-49
  Czwartek, 06.06

  elblag= syf kiła i mogila wrobel jak rzadzisz ze elblag nawet basenu nie ma ma (odkrytego) dywersancji z ratusza zniszczyli basen na muniuszki i maja wszystkich mieszkancow w d................ ale chyba zalapali na premie za zniszczenie tego co przetrwalo wojne ale musieli wchodzic w d............temu co ta WYBUDOWAL TE PSEUDO SPA

 6. 6
  +1
  ~ Zibi
  Czwartek, 06.06

  Kat Na Idiotów: ja przypłyne ze znajomymi i już czekam na przekop.

 7. 7
  0
  ~ plac, ulica, aleja
  Czwartek, 06.06

  "Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko"

 8. 8
  +8
  ~ Fgg
  Piątek, 07.06

  A na dodatek na czas największych upałów zamknęli tymczasowo basen Dolinka

 9. 9
  +8
  ~ xzzz
  Piątek, 07.06

  i nastało kolejne lato a mieszkańcy nie mają gdzie pobyć nad wodą, to skandal, władza powinna wstydzić się!!!! Za dewastację basenu i amfiteatru na dolince powinni siedzieć w więzieniu!!!

 10. 10
  +6
  ~ Zygmunt
  Piątek, 07.06

  Basen odkryty funkcjonował 50 lat. Wystarczyło, że PO doszło do władzy ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.