Czwartek, 20.02.2020, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Plaże nad Bałtykiem zyskają dodatkowe metry. Turyści muszą się jednak liczyć z utrudnieniami

10.06.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Plaże nad Bałtykiem zyskają dodatkowe metry. Turyści muszą się jednak liczyć z utrudnieniami
Fot. Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni (Refulacja w Sopocie 2005r.)

Rozpoczęła się akcja poszerzania plaż nad Bałtykiem. Część z nich, w tym te na Helu, a także w Stegnie i Sztutowie w ciągu najbliższych miesięcy zyskają dodatkowe metry. Turyści, w tym również elblążanie, wypoczywający nad polskim morzem, muszą się jednak liczyć z utrudnieniami.

Nad Morzem Bałtyckim rozpoczęła się największa od lat refulacja plaż. Refulacja polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Celem tych działań jest ochrona brzegu morskiego przed erozją, wyjaśnia Urząd Morski w Gdyni odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia.

Prace potrwają cztery miesiące, do września tego roku. Poszerzanie rozpoczęło się od Jelitkowa. W tym miejscu potrwa ono do 12 czerwca. Następna w kolejności są: Jastrzębia Góra (między wejściami nr 23 a 28, 13-30 czerwca), Ostrowo (między wejściami nr 28 a 38, 4-29 lipca) i Kuźnica (między wejściami nr 27 a 30 - 14-19 sierpnia). Do refulacji przewidziane są również plaże w Sztutowie i Stegnie. O terminach i miejscach tych prac Urząd Morski w Gdyni będzie informował sukcesywnie.

Dzięki refulacji niektóre z plaż będą szersze nawet do 40 metrów. To dobra wiadomość, jednak turyści, którzy w tym sezonie planują wypoczynek nad polskim morzem, w niektórych miejscach muszą się liczyć jednak z utrudnieniami. Na czas prac, poszczególne odcinki plaż będą sukcesywnie zamykane.

Pragniemy podkreślić, że prace będą prowadzone w danym czasie na odcinkach liczących po kilkaset metrów (jeden odcinek na raz). Tylko te odcinki będą w tym czasie wyłączone z użytkowania. Z pozostałej części plaży w danej miejscowości będzie można korzystać

- informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Dlaczego na przeprowadzenie prac wybrano termin, gdy nad Bałtykiem wypoczywa najwięcej osób?

Terminy wynikają przede wszystkim z faktu, iż prace refulacjyjne są częścią większego projektu, a mianowicie modernizacji toru podejściowego do Portu Północnego w Gdańsku. Okres prowadzenia prac uwarunkowany jest również względami środowiskowymi (zapisy decyzji środowiskowej), pogodowymi oraz możliwościami technicznymi wykonawcy (zaangażowanie jednej z największych na świecie pogłębiarek). Terminy były konsultowane z władzami lokalnymi

- wyjaśnia rzeczniczka.

Aktualne informacje o refulacji kolejnych odcinków znajdziemy na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni.

Warto dodać, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Luna
  Poniedziałek, 10.06

  Zastanawiam się po co? Jeden jesienny sztorm wystarczy i milliony złotych zamienią się w ......

 2. 2
  +9
  ~ elblążanin
  Poniedziałek, 10.06

  będzie bursztyn

 3. 3
  +8
  ~ madzia
  Poniedziałek, 10.06

  Widac to jauz taka przypadlosc rozumowania aktualnych ynteligentow magistrow inzynierow po studiach.Do tej pory w sezonie wakacyjnym zaczynali remonty drog,,w godzinach szczytu malowali pasy na jezdniach i lepili dziury w asfalcie,a teraz w wakacje beda plaze poszerzac. Co za tluki.

 4. 4
  0
  ~ dsi
  Wtorek, 11.06

  Luna jak to po co? żeby jakiś koleś kasę przytulił, proste.!

 5. 5
  +2
  ~ jan-49
  Wtorek, 11.06

  do pierwszego sztormu i przyroda sobie poradzi a za traki projekt ktos powinien zaplacic z wlasnej kieszeni

 6. 6
  +1
  ~ Robert Koliński
  Środa, 12.06

  Akurat refulacja plaży w Helu czy Kuźnicy jest niezbędna, bo ruch rumowiska odbywa się tam w ten sposób, że morze wymywa tam Mierzeję Helską w szybkim tempie, do czego przyczyniły się m.in. budowa portów helskich czy tamtejszych umocnień wojskowych. W ostatnich wiekach (wiemy to z dokumentów historycznych) zostało wymyte ok. 300 metrów brzegu w okolicach miasta Helu i Cypla Helskiego - jeśli nic się z tym nie będzie robić, to tamtejsza mierzeja zwyczajnie przestanie niebawem istnieć. Większym problemem jest tam natomiast dzikie wybieranie (koparkami) nadmorskiego piasku i "dokładanie" prywatnych plaży w miejscach trzcinowisk, które służyły m.in. rozrodowi bałtyckiej fauny - dziś pozostały po nich jedynie skrawki a rybacy się dziwują, że ilość ryb w Bałtyku drastycznie spada. Barbarzyństwo.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.