Sobota, 26.09.2020, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czytelnik: Dlaczego elbląskie tramwaje są "ogrzewane" również podczas upałów? Odpowiadamy

04.06.2019, 16:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czytelnik: Dlaczego elbląskie tramwaje są "ogrzewane" również podczas upałów? Odpowiadamy

Nieznośny upał w pojazdach komunikacji miejskiej to temat, który wraca co rok, gdy tylko zaczyna się robić cieplej. Jak się okazuje, w części tramwajów problem jest podwójny.

Od kilku dni pogoda w Elblągu jest wyjątkowo słoneczna, podskoczyła również temperatura powietrza. To wystarczy, aby podróżowanie, szczególnie tramwajami stało się bardzo nieprzyjemne. Brak klimatyzacji, ukrop panujący wewnątrz wagonów, mimo otwartych okien, to nie wszystkie problemy, o których mówią Czytelnicy info.elbląg.pl. Jedna z internautek zwróciła również uwagę na "dodatkowe ogrzewanie" w niektórych wagonach.

Proszę o wyłączenie ogrzewania w starych wagonach. Wczoraj jechałam nr 4. Ciepło, a tu grzejniki na całego, ile się da. To już nie pierwszy rok, że grzeje się w wagonach przez cały rok. Normy musicie wyrobić?

- apeluje w komentarzu Czytelniczka inf.elblag.pl.

Jak się okazuje, sprawa nie jest prosta. Tego "ogrzewania" nie da się wyłączyć.

W tramwajach typu Konstal 805 Na cały zespół napędowy znajduje się pod podłogą. Podczas pracy na linii generuje on ciepło, co jest niestety w ciepłe dni szczególnie odczuwalne

- tłumaczy Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Takich Konstali po Elblągu, nie tylko na linii nr 4, jeździ 14. Jak przyznaje dyrektor Tramwajów Elbląskich, podróżowanie nimi, rzeczywiście dalekie jest od komfortowego.

Mamy często sygnały od pasażerów w tej sprawie. Trzy Konstale są zmodernizowane, w nich nie ma problemu. Modernizacja pozostałych zależy od środków finansowych, którymi będziemy dysponowali. W tym roku na razie nie mamy takich planów

- mówi Andrzej Sawicki, dyrektor spółki TE.

Wiadomo już, że w przyszłym roku najbardziej wyeksploatowane Konstale zostaną zastąpione czterema nowymi tramwajami. Trzy z nich zakupione przez miasto w 2017 roku, mają powstać do końca 2019 roku. W styczniu 2020 roku powinny zostać oddane do użytkowania. Kosztowały ponad 7 mln zł, z czego 4,8 mln zł to dofinansowanie unijne. Umowę na wykonanie kolejnego, czwartego wagonu miasto podpisało w styczniu tego roku. Jego koszt wyniesie ponad 3,3 mln zł.
Przydałaby się wymiana wszystkich starych Konstali, ale na zakup kolejnych wagonów miasto na razie nie ma pieniędzy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ 1125
  Wtorek, 04.06

  Olsztyn za 210 000 000 mln dodatkowo zakupił 24 tramwaje ,kwestia zarobków motorniczych naszych a na bagnach?????

 2. 2
  +15
  ~ milczy ?
  Wtorek, 04.06

  No i to jest efekt dbałości witka wobec mieszkańców. Aż dziwne, że "on" się nie "pochylił" i nie zrobił fotki. No cóż, temat ukazuje efekty jego administrowania i wymaga pracy. Jak jest problem, to odpowiada dyrektor, jak jest lans i "interpelacja", to jawi się witek. Może w dowód wdzięczności od mieszkańców niech witek jeździ za darmo takim Konstalem nie zmodernizowanym np. przez pół dnia albo cały dzień nawet.Aż mu rura zmięknie z przegrzania. Dzisiaj i tak jest bohaterem - opuścił sesję zdjęciową i nie przedstawił jedynie mądrych myśli. może chory?

 3. 3
  +17
  ~ Eg
  Wtorek, 04.06

  Miasto nie ma pieniędzy...haha. lekką ręką wydają kasę na opracowanie jakiś koncepcji w sprawach nigdy nie rozwiazanych i skończonych.

 4. 4
  +11
  ~ szofer
  Wtorek, 04.06

  witam to nie ogrzewanie tylko wózki jezdne wytwarzają temperaturę i to jest przyczyna

 5. 5
  +17
  ~ ty słonina
  Wtorek, 04.06

  olsztyn miał na tramwaje o postaw linie i tabor to co robi słonina bis skoro taki z niego pozyskiwacz funduszy unijnych. Co za bydło nas w ten olsztyn wrobiło

 6. 6
  +16
  ~ Jrst wyjscie
  Wtorek, 04.06

  Odstawić te konstale na złom, ciągle mijanke w wypowiedziach dyrekcji zkm zaczynają wkurzac. Złom to na zlomowiec a nie banialuki opowiada.

 7. 7
  +7
  ~ Na bruk
  Wtorek, 04.06

  Zwolnić tych nieudolnych zarządzający tym zlomo zakładem. Darmowa powinna być komunikacja bo nie spełnia żadnych norm.

 8. 8
  +19
  ~ Marek
  Wtorek, 04.06

  Jakim cudem ten złom jest w użytkowaniu? Może jak ktoś na udar, lub zawał umrze, to wtedy zacznie sie debata, a może i powstanie strategiczny dokument ? I jak zwykle sprawdza sie tekst pokrewnej partii "piniendzy nie ma i nie będzie"

 9. 9
  +17
  ~ Parodia
  Wtorek, 04.06

  W zimę bie grzeją, w lato grzeją- komedia. Pan dyrektor za karę za taki stan tramwajów powininien jeździć w lato tymi złomami. Może by się w końcu obudził

 10. 10
  +6
  ~ uważna elblążanka
  Wtorek, 04.06

  faktycznie,nie można odciąć kabli??śmieszne i niewiarygodne!!! opinia o tramwajach już się utrwala i o jego szefach!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.