Środa, 16.06.2021, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za płacenie podatków otrzymamy różne ulgi? Takie możliwości dawałaby Karta Mieszkańca

13.05.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za płacenie podatków otrzymamy różne ulgi? Takie możliwości dawałaby Karta Mieszkańca
Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk ma pomysł na to, jak zachęcić mieszkańców naszego miasta do odprowadzania podatków w Elblągu. Ma w tym pomóc Karta Mieszkańca.
 
- Gminy coraz częściej zachęcają mieszkańców do odprowadzania podatku od dochodów osób fizycznych zgodnie z faktycznym miejscem zamieszkania. Z ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika bowiem, że przysługuje im część przychodów z PIT jako dochody własne. By zachęcić mieszkańców do odprowadzania podatków w ich urzędzie skarbowym, oferują kartę mieszkańca. W zależności od gminy przyjmuje ona różne formy i oferuje różne beneficja – wyjaśnia Antoni Czyżyk.
 
Radny Koalicji Obywatelskiej tłumaczył, że jedną z form przyjętych przez niektóre miasta jest oferta niższych cen za bilety długookresowe na komunikację miejską. - Innym benefitem jest to, że osoby, które przedstawią dowody na odprowadzanie podatków w mieście mogą zakodować na swojej karcie miejskiej specjalne e-hologram, który upoważnia do nabycia biletów w najniższej cenie – mówił Antoni Czyżyk. - Taka karta również może przewidywać inne przywileje zawarte w systemowym rozwiązaniu Programu „Karta Mieszkańca Elbląga”.
 
Jak miałoby to wyglądać w praktyce?
 
Praktyka funkcjonowania takiej karty wygląda w ten sposób, że zainteresowany mieszkaniec przedkłada gminie pierwszą stronę swojego PIT lub zaświadczenia o figurowaniu w ewidencji urzędu skarbowego, a następnie otrzymuje fizycznie kartę, którą okazuje przed skorzystaniem z usługi w preferencyjnej cenie
 
– dodał Antoni Czyżyk.
 
Czy jest szansa, aby w Elblągu zaczęła funkcjonować Karta Mieszkańca? - Ideą projektu jest, aby mieszkańcy Elbląga mieli poczucie, iż w zamian że mieszkają i płacą podatki w naszym mieście są preferencyjnie traktowani. Karta ta powinna być analogią małego obywatelska, dowodem osobistym, drogą do umacniania lokalnego patriotyzmu, a mieszkańcom, którzy identyfikują się ze swoim miejsce zamieszkania, by żyło się w mieście wygodniej – przyznał Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.
 
 
Wprowadzenie w życie takiego założenia wymaga długotrwałego procesu konsultacji społecznych i między jednostkowych. W najbliższym czasie polecę Departamentowi odpowiedzialnemu w Urzędzie Miejskim za promocję zapoczątkowanie koordynowania przygotowań do wprowadzenia w Elblągu „Karty Mieszkańca”
 
- podkreślił Witold Wróblewski.
 
Prezydent zaznaczył, że będzie zachęcać członków Rady Miasta, by aktywnie włączyli się w promowanie tej idei. - Temat mógłby być rozpatrywany i analizowany na Komisjach Polityki Regionalnej i Promocji Miasta – dodał.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ al
  Poniedziałek, 13.05

  a ja czuję że to tylko na gadaniu się skończy, ale pomysł fajny

 2. 2
  +12
  ~ dno dna
  Poniedziałek, 13.05

  Zobaczcie gdzie jesteśmy ! Antek da bilet na zachętę, wituś "zleci". Jest 2019 rok w połowie. Gminy wiejskie obniżają podatki za działki, firmy, biznes zarejestrowany u nich . Antek obniży bogatemu cenę biletu MPK, gdzie ten bogacz nie wie nawet co to jest. Antek miał być remedium na bezmyślność prawie 30-to letnią w tym mieście. Namyślał się i urodził. Wąchock spadł poza pierwszą setkę a Elbląg przebojem zdobył pierwsze miejsce w pośmiewisku. Zapytajcie, nie wstydźcie się IQ i zapytajcie, w Gronowie, Starym Polu, ... Psiej Wólce, co i jak robią , że "mają". Rządzi miastem jego kwiat, najlepsze córy i synowie. Skoro oni tacy są , to kim jesteśmy my przez nich pomiatani i pogardzani? Pewnie słusznie nam się to należy, bo "wybraliśmy". On zdobędzie inwestora , bo obniży cenę biletu!

 3. 3
  +9
  ~ pytam sie
  Poniedziałek, 13.05

  A kto płaci, a kto jest zwolniony z płacenia, chociażby z podatku od nieruchomości - może takie dane naświetla Nam czy warto się ubiegać, albo płacić?

 4. 4
  +10
  ~ aż boli !
  Poniedziałek, 13.05

  Chłopcy, jesteście kompletnie nadzy ale mimo to nie widać waszego zwisu. Co robią departamenty przez dziesięciolecia, skoro administrator im "zleci". Administrator wyczerpuje wytrzymałość ludu i rzeczywiście może "zleci". Sam. Pokaż podatnika z Polski, który pakuje cwałem do Elbląga aby taniej pojeździć MPK. Myślenie dorosłych, "wybranych" , "wykształconych" mężczyzn na kierowniczych funkcjach. Jedyna opłacalna, po tylu wywodach witusia i dworu, inwestycja, to piaskownica na podwórku UM i niech tam grzebią, wymyślają, proponują, interpelują, zlecają. Krótkie portki dostaną, po obcięciu nogawek, z tych wybrakowanych przez straż miejską. Taczki i łopaty z Castoramy. Już nie ma dna ani wstydu. Pozostał program "ja tam , qrwq, siedzę 5 lat". Wybitny pomysł dla 100 000 miasta.

 5. 5
  +10
  ~ fiki miki
  Poniedziałek, 13.05

  Podaj pan które firmy nie płacą podatków w Elblągu, to wówczas mieszkańcy nie będą korzystać z ich usług. Ot i cały pomysł. A ta karta to i tak nie zachęci młodych elblążan do pozostania w naszym mieście. Dobra i godnie opłacana praca panie prezydencie, to dopiero będzie wpływać ... na umacnianie lokalnego patriotyzmu. A te pomysły to zostawcie sobie i nie mówcie o nich głośno, bo nie znaczy to dobrze o waszym pojmowaniu przyjaznego miasta.

 6. 6
  +10
  ~ balanced
  Poniedziałek, 13.05

  Hahaha nie no rzeczywiście, karta mieszkańca i jak na razie jedyny benefit to tańsze bilety. Na co mi tańsze bilety, jak jeżdżę samochodem? Tańszy wstęp do kina, teatru, na bramę targową, do muzeum, na żeglugę itp. To by była zachęta, a nie bilet... od kilku lat nawet nie pamiętam, czym jest kominikacja miejska.

 7. 7
  +11
  ~ Obserwując
  Poniedziałek, 13.05

  Wasze pomysły to albo z kosmosu albo za późno wymyślone. Popatrzcie na podobne miasta do Elbląga jak i co oferują mieszkancom. Elbląg to za,,,pie a pomysły tragiczne. Trasy tramwajowe nie wydłużone,tramwaje piją,wy złom co oferujecie jazdę czyli horror . Jeden jazgot,tłok, na dodatek kasecie za to płacić.

 8. 8
  +11
  ~ Antek Policmajster
  Poniedziałek, 13.05

  A czy można płacić podatek poz miejscem zameldowania ? Pan przewodniczący nie wie, że wiele firm rejestruje się w Warszawie bo tam US nie nadąża z kontrolami. Firmy fizycznie nie ma a podatek jest Stąd "janosikowe". Takie POmysły będzie tza. Koalicja promować w Europie.

 9. 9
  +6
  ~ Radzimy
  Poniedziałek, 13.05

  Wszyscy co sie urodzili w Elblągu i tu mieszkają muszą taka kartę mieszkańca otrzymać. Wtedy powinny być różne zniżki i udogodnienia a nie bajania.

 10. 10
  +7
  ~ Pytamy
  Poniedziałek, 13.05

  Dlaczego nie można wpisywać komentarzy na temat koalicji europejskiej co to wybrańcy,czy święte krowy. Co boją się krytyki że pora iść do pracy na posredniak.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.