Czwartek, 12.12.2019, Imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Bonifikata za przekształcenie jednak 60 procent. Tak zdecydowali radni

28.03.2019, 14:35:00 Rozmiar tekstu: A A A
Bonifikata za przekształcenie jednak 60 procent. Tak zdecydowali radni
fot. Patryk Mamczyński
Dwukrotnie, podczas czwartkowej sesji, elbląscy radni pochylili się nad sprawą wprowadzenie bonifikaty od opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Ostatecznie przyjęto rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta, czyli 60 proc. upustu.
 
Zgodnie z nowymi przepisami, od tego roku, prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi zmienia się w prawo własności tych gruntów. Wiele samorządów zdecydowało się na wprowadzenie bonifikat, z których mogą skorzystać mieszkańcy jednorazowo dokonujący opłaty za przekształcenie. Dziś (28 marca), podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu, sprawą zajęli się elbląscy radni.
 
Pierwszy pod głosowanie poddany został projekt uchwały w sprawie wprowadzenia 90 proc. bonifikaty, zaproponowanej przez radnych Prawa i Sprawiedliwości już w grudniu ubiegłego roku.
Wiele miast, nawet w gorszej sytuacji finansowej, wprowadza takie bonifikaty w wysokości 90 proc. Tłumaczenie, że skutki finansowe będą niekorzystne dla budżetu miasta, ale musimy pomyśleć, jakie skutki finansowe są dla poszczególnych mieszkańców. Takie tłumacze, że w przyszłości będzie większy budżet, jest dosyć przewrotne. Tak samo można wprowadzać wyższe podatki i czy inne opłaty lokalne i twierdzić, że będzie więcej pieniędzy w budżecie, więc mieszkańcy na tym skorzystają. Mieszkańcy najbardziej skorzystają wtedy, kiedy sami będą dysponowali tymi pieniędzmi. Pozwólmy aby mogli korzystać z takich ulg. Chciałbym prosić radnych, aby zagłosowali zgodnie z własną wolą, na rzecz przede wszystkim mieszkańców, a nie budżetu miasta
 
- przekonywał Marek Pruszak, radny PiS.
 
Zaskakująco projekt PiS poparł również radny PO. - Zawsze padają podobne argumenty, że zaoszczędzone pieniądze wracają do mieszkańców. Nie ukrywam, że w mieście potrzebujemy nadziei, że władza wychodzi naprzeciw ludzi. U nas pogłębia się stan, że nie ma nadziei, że jesteśmy po tej samej stronie - rządzący i obywatele. Finanse w mieście to jedna rzeczą, ale jakie my dajemy przesłanie - kolejny raz wyciągamy pieniądze z kieszeni obywatel, żeby sfinansować pewne rzeczy. Pytanie, czy obywatele sami by tego chcieli. Tutaj występuję jako radny miasta, społecznik, nie jako osoba partyjna. W wielu miastach też nie było zgody, ale było poszukiwanie konsensusu. Może jest rozwiązanie, które będzie rozsądne dla obu stron - przekonywał Bogusław Tołwiński (Koalicja Obywatelska Platforma. Nowoczesna).
 
Przeciw wprowadzeniu 90 proc. bonifikaty opowiedziało się jednak 15 radnych i to wystarczyło, aby uchwały w tej sprawie nie przyjąć. Za głosowało 9 radnych.
 
Chwilę później radni pochylili się nad projektem uchwały w sprawie bonifikaty zaproponowanym przez prezydenta Elbląga. Zdecydowana większość, 21 radnych, opowiedziało się za tym rozwiązaniem. Przeciw zagłosował jedynie radny Koalicji Obywatelskiej Bogusław Tołwiński. Od głosu wstrzymali się: Marek Kamm (Koalicja Obywatelska) i Piotr Opaczewski (PiS).
 
 
Nie chciałbym, aby mieszkańcy Elbląga odnieśli wrażenie, że mają tu dyskusje między dobrymi radnymi z PiS, którzy chcą jak najlepiej dla mieszkańców, a złymi radnymi z koalicji, którzy skąpią. My, jako radni reprezentujemy wszystkich mieszkańców, a nie tylko tych kilkanaście tysięcy zainteresowanych tą sprawą. Ci mieszkańcy, którzy z tego nie korzystają, mogą mieć pretensje, dlaczego tak hojnie rozdajemy pieniądze. To rozwiązanie [60 proc. - przyp red.] to i tak daleko idący kompromis, który powinien zadowolić zainteresowanych
 
- podkreślał Cezary Balbuza, radny Koalicji Obywatelskiej.
 
Ostatecznie więc elblążanie, którzy w tym roku zdecydują się na zapłacenie całej kwoty za przekształcenie, mogą liczyć na bonifikatę w wysokości 60 proc. W kolejnych latach bonifikaty będą wynosiły od 50 proc. (w drugim roku po przekształceniu) do 10 proc. (w szóstym roku po przekształceniu).
 
Z bonifikaty od opłaty wnoszonej jednorazowo za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Gminy Miasto Elbląg skorzystać mogą osoby fizyczne będące właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym.
 
Od 1 stycznia 2019 roku, zgodnie z nowymi przepisami, prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi zmienia się w prawo własności tych gruntów. Za przekształcenie musimy zapłacić. Mamy na to 20 lat. Opłata może być wnoszona w ratach lub jednorazowo (z bonifikatą). W Elblągu dotyczy to 17 tys. osób.
 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Galeria / IV Sesja RM ( zdjęć 32 )
Dodano: 2019-03-28 | fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ OKO
  Czwartek, 28.03

  PiS na krótkiej smyczy PO.

 2. 2
  +24
  ~ kolo
  Czwartek, 28.03

  panie Balbuza czy na pewno panu chodzi o sprawiedliwość? Ci elblążanie, których ta bonifikata dotyczy, przez wiele lat odprowadzali podatki i nie korzystali z ulg. Tak więc zmiana z prawa użytkowania wieczystego we własność, powinna być opłatą symboliczną. A więc 90 % bonifikata byłaby jak najbardziej sprawiedliwa. Teraz wypada aby przez 4 lata żadna osoba której dotyczy ta "bonifikata 60 %" nie występowała do prezydenta o zmianę z użytkowania wieczystego we własność. Chytry 2 razy traci.

 3. 3
  +24
  ~ Referendum19
  Czwartek, 28.03

  A więc referendum.

 4. 4
  +19
  ~ wicia
  Czwartek, 28.03

  Żebyś był panie Balbuza taki odważny w sprawie kupna "infrastruktury narciarskiej" i jako przewodniczący komisji gospodarki sprzeciwił się prezydentowi. Ale tego pan nie uczynisz, bo to kolidowało by z rozumowaniem włodarza. Czy może pan powiedzieć, że działa pan zgodnie z tym iż, nie chce pan ..." hojnie rozdawać pieniądze" ... , tylko zależy to od jakiś tam priorytetów?

 5. 5
  +19
  ~ Mayk
  Czwartek, 28.03

  Miało być 90% tak rząd ogłosił cwaniacy.

 6. 6
  +19
  ~ Emeryt
  Czwartek, 28.03

  Nie przekształcać czekać na zmianę decyzji.

 7. 7
  --12
  ~ bezradny
  Czwartek, 28.03

  Chciałbym nieśmiało zwrócic uwagę, że własnosć komunalna w tym grunty sa z definicji współwłąsnością wszystkich mieszkańców Elbląga. to tak jakby w budynku w którym jest wspólnota lokatorów, chciano podjac decyzję, że kilku mieszkańców zwolnić z płacena czynszów reszta pokryje niedopłaty;) Już to widzę;) Najlepiej rozdawac za darmo wspólne mienie w ramach programu "populizm"+!

 8. 8
  +17
  ~ na nie!
  Czwartek, 28.03

  Nie przekształcać za taka bonifikatę aż nastąpi zmiana decyzji. Poza tym Miasto winno zwrócić mieszkańcom pieniądze za wieloletnie inwestowanie w utrzymanie tychże terenów, które jako własność Miasta były całkowicie zdewastowane.

 9. 9
  +22
  ~ Adam J.
  Czwartek, 28.03

  Proponuję referendum. Wyrzucimy Prezydenta Witolda Wróblewskiego. Na kogo głosowałem? Wstydzę się!!!!!!!

 10. 10
  +21
  ~ Wyrolowany
  Czwartek, 28.03

  Trzeba odwołać gości w referendum i polecą jak Nowaczyk. A jakie to w ogóle będą stawki do zapłacenia?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.