Niedziela, 20.06.2021, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dzień Flagi. Elblążanie przeszli z biało-czerwoną - zobacz zdjęcia

02.05.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dzień Flagi. Elblążanie przeszli z biało-czerwoną - zobacz zdjęcia
fot. Patryk Mamczyński

Dzisiaj, 2 maja, swoje święto obchodzi flaga biało-czerwona. Ta elbląska, z którą przemaszerowano po Starym Mieście, ma aż 50 metrów.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto narodowe, wprowadzone w 2004 roku. 2 maja w barwy narodowe przybierane są budynki, środki komunikacji miejskiej. W Elblągu tego dnia odbywa się przemarsz z flagą. Tradycji stało się zadość i dzisiaj, 2 maja.

Elblążanie spotkali się na starówce, gdzie wspólnie świętowano Dzień Flagi RP. Najpierw ulicą Stary Rynek odbył się przemarsz z 50-metrową flagą. Biało-czerwoną nieśli: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, służb mundurowych, a także dzieci, harcerze i młodzież z klas mundurowych oraz mieszkańcy Elbląga. Następnie, przy dźwiękach hymnu Polski, została ona wciągnięta na Bramę Targową.

Godło państwowe, hymn i przywołane dziś nasze barwy narodowe to najważniejsze symbole Polaków związane z naszą tradycją. Symbole te przez wieki reprezentowały państwo Polskie i wciąż, silnie, przemawiają do uczuć patriotycznych i obywatelskich. Przyczyniają się do umacniania więzi społecznych i pobudzają do działania w imię wspólnej sprawy. Obchodzone dzisiaj święto flagi można sprowadzić do symboliki - dwóch kawałków płótna połączonych ze sobą w barwy narodowe, lecz dla nas jest to symbol niosący treści i wartości najważniejsze: My Polska, my Polacy. Pamiętajmy również, że nasze barwy, biel i czerwień stanowią zewnętrzną oznakę wolnego, niepodległego państwa. Reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i za granicą

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podczas obchodów z okazji święta flagi.

Prezydent przypomniał również o lokalnym znaczeniu narodowego święta. - W ubiegłym roku technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nadano imię Flagi Polski. To druga szkoła w kraju nosząca to zaszczytne imię. Możemy być również dumni, że Elbląg jest miejscem, w którym przechowywana i prezentowana jest flaga z przedwojennego konsulatu w Stavanger. Po wojennych zawirowaniach przechowywana przez naszych norweskich przyjaciół flaga nie tylko znalazła nowe miejsce w Elblągu, na polskiej ziemi, ale również została poddana pieczołowitej konserwacji, która przywróciła jej dawny blask. Odnowiona flaga eksponowana jest w Ratuszu Staromiejskim. Ma przypominać o szacunku, jakim darzymy barwy narodowe oraz partnerską współpracę Elbląska ze Stavanger - dodał Witold Wróblewski.

Elbląskie święto biało-czerwonej uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Elbląga i występ artystyczny w wykonaniu grupy Ence, Pence, Dance.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Dzień Flagi ( zdjęć 88 )
Dodano: 2019-05-02 | Fot.1-40 Patryk Mamczyński,Fot.41-88 Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Pierwsi
  Czwartek, 02.05

  A może tak po poparcie do siebie na mazury wara od Elbląga porządnego miasta. P O i PSL i SLD i inni .

 2. 2
  +7
  ~ Nie dla
  Czwartek, 02.05

  A może tak po poparcie do siebie na mazury wara od Elbląga porządnego miasta. P O i PSL i SLD i inni .

 3. 3
  +18
  ~ Stop dla postkomunistów.
  Czwartek, 02.05

  Mańkut kiedyś działacz PZPR całował sierpa i młota ,nie jednego patriotę zniszczyli,jak i kraj,żadnej pokory ci ludzie nie mają.

 4. 4
  +19
  ~ rys
  Czwartek, 02.05

  Przyszło całe LSD spora to elbląska formacja. A gdzie cycu.

 5. 5
  +17
  ~ pekos
  Czwartek, 02.05

  to po prostu żałosny widok mimo starań fotografa

 6. 6
  +8
  ~ Koko
  Czwartek, 02.05

  Nie dla PSL czego szuka w Elblągu ona. Poparcia w Elblągu nigdy ,w olsztynie lub na mazurach.

 7. 7
  +14
  ~ 100% elblążanin
  Czwartek, 02.05

  Smutny widok.....

 8. 8
  +13
  ~ W krainie liliputa
  Czwartek, 02.05

  Z LSd ostal się jeno liliput , mierny ale wierny tylko komu?

 9. 9
  +13
  ~ ŻENADA .
  Czwartek, 02.05

  Gdyby nie mundurowi , klasy mundurowe , którzy musieli przyjść to by nie było komu nieść flagi ? ! Taki to autorytet i zaangażowanie wzbudzają w mieszczanach Elemelek , tancerz i pochodna " słupa " z kampanii samorządowej ??

 10. 10
  +10
  ~ Barbi
  Piątek, 03.05

  A z czego tu być dumny ? Polska jako jedyny kraj rozdaje na lewo na prawo kasę z nas tych podatków nigdzie tak w krajach nie na takiego rozdawnictwa.w innych krajach ci co pracują i co prowadzą działalność gospodarczą mają ulgi nie ma tyle opłat Państwo pomaga bo płacą podatki to jest priorytet a u nas tylko patologia ma ulgi i korzysta konsumują ten kraj to niech sami świętują i niosą flagę dużo Polaków wyjechało. Z kraju i nie mają ochoty wrócić bardzo dużo było osób baaaaardzo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.