Poniedziałek, 1.06.2020, Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dawna szkoła przy ul. Zamkowej przeszła metamorfozę. Obiekt będzie służył niepełnosprawnym

26.03.2019, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dawna szkoła przy ul. Zamkowej przeszła metamorfozę. Obiekt będzie służył niepełnosprawnym
Fot. Ryszard Biel

Budynek przy ul. Zamkowej 16A, w którym kiedyś mieściła się szkoła zawodowa, przeszedł metamorfozę. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i stał się siedzibą Środowiskowego Domu Samopomocy i Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. We wtorek (26 marca) odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Do tej pory ŚDS oraz Powiatowy Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu mieściły się przy ul. Winnej. Teraz instytucje przeniosły się do nowej, większej siedziby przy ul. Zamkowej 16A - jeszcze do niedawna funkcjonował tu Zespół Szkół Zawodowych nr 1, w tym roku szkolnym przeniesiony na ul. Robotniczą.

Przez 16 lat ŚDS, Filia nr 3 dla chorych psychicznie, funkcjonował przy ul. Winnej, w budynku MOPS. Było nam tam dobrze, ale niestety mieliśmy ograniczone możliwości lokalowe. Zajmowaliśmy powierzchnię około 530 metrów kwadratowych. Tutaj mamy ich 1100. To tak jakby otworzyło się nam niebo nad głową. Mamy tu piękne, przestronne sale, aulę, świetlicę to piękne patio przed domem, boisko. To ogromna szansa dla nas. Dziękuję, za stworzenie nam tych nowych możliwości

- cieszyła się Krystyna Grzybicka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej.

Powiatowy zespół rocznie wydaje ponad 3 tysiące orzeczeń, tysiąc legitymacji i około 500 kart parkingowych. Mieliśmy lokalizację na trzecim piętrze, wąskie korytarze. Teraz mamy obiekt, w którym zlikwidowano bariery architektoniczne, są szerokie korytarze, osiem pokoi i 270 m2 do dyspozycji zespołu. To miejsce, będzie służyło mieszkańcom, osobom niepełnosprawnym, a to nie koniec zmian w naszym systemie

- dodała Beata Kulesza, dyrektor MOPS.

Obie instytucje w nowej siedzibie funkcjonują już od początku marca. Dziś (26 marca) jednak odbyło się jej uroczyste otwarcie z udziałem władz samorządowych i wojewódzkich.

Myślę, że obiekt, który do niedawna służył edukacji, od teraz bardzo dobrze będzie służył również sprawom związanym z orzekaniem, jak i ŚDS. Na początku tej kadencji mówiłem, że to będę mocniej wspierał działania związane z polityką społeczną. To jest pierwszy krok. Pracujemy nad następnym. Chcemy stworzyć centrum weterana i seniora. Osób starszych jest coraz więcej i wymagają one większej troskliwości i opieki. Mam nadzieję, że to również uda się zrealizować na potrzeby elblążan

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Podczas wydarzenia obecny również był wojewoda warmińsko-mazurski, który przypomniał, że w całym województwie działa 68 środowiskowych domów samopomocy dotowanych przez rząd.

- Państwo chce ponosić pełną odpowiedzialność za realizację tego zadania. Z pełną satysfakcją przyjmuje to, że w Elblągu udało się stworzyć tak znakomite warunki. Cieszę się, że to miejsce w dalszym ciągu będzie służyło celom publicznym, osobom, które z różnych względów borykają się z problemami, chorobami, często z samotnością. W tym obiekcie, w środowiskowym domu samopomocy, mogą się spotkać z profesjonalną opieką, a także rodzinną atmosferą. Taka jest idea funkcjonowania ŚDS. Cieszę się także, że mogliśmy wesprzeć powiatowy ośrodek orzekania o niepełnosprawności. Myślę, że będzie on służył mieszkańcom Elbląga i będzie wizytówką dbałości o osoby niepełnosprawne - mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Dawna szkoła przy Zamkowej przeszła metamorfozę. ( zdjęć 56 )
Dodano: 2019-03-26 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ barbi
  Wtorek, 26.03

  No to teraz patologia i nieszczęśliwe matki z 500 plus będa mieć wygodę więcej przestrzeni luzu będzie mozna stać w kolejce po kasę na alkohol a ciekawe czy jest izba dla pijaczków i nianie do zabawy z dziećmi jak matka nie jest w stanie się dziećmi zająć

 2. 2
  --6
  ~ kolo
  Wtorek, 26.03

  pan Wróblewski zaczął od wzniosłego patosu " mamo chwalą nas, wy mnie a ja was "? A dlaczego nie wziął włodarz ze sobą oddelegowanego / na wiceprezydenta / dyrektora SP 19? Przecież tam też będą się odbywać zajęcia edukacyjne, nieprawdaż panie prezydencie?

 3. 3
  +4
  ~ Ken
  Wtorek, 26.03

  Ty Barbi A Ty 500+ nie masz ?

 4. 4
  +1
  ~ Jerzy
  Wtorek, 26.03

  Bo Barbi nikt nie chce zrobić 500+ bo jest tak brzydka albo jej 500+ już jest w domu dziecka I nawet pod borysem jej za belta nie chcą

 5. 5
  +3
  ~ antyBarbi
  Wtorek, 26.03

  Barbi ma 4x500+ , a Ken pod Borysem na ławce siedzi.dlatego ją to boli

 6. 6
  +4
  ~ lakiernik samochodowy
  Wtorek, 26.03

  moja dawna szkola zawodowa

 7. 7
  0
  ~ Elblążanka
  Wtorek, 26.03

  Barbi, naucz się czytać ze zrozumieniem

 8. 8
  0
  ~ Uszatek
  Wtorek, 26.03

  Dlatego Barbi nie ma 500+ bo nie umie czytać Wstyd Wstyd

 9. 9
  +2
  ~ pracownik
  Wtorek, 26.03

  szkoła jest przeniesiona na ulicę ROBOTNICZĄ a nie browarną

 10. 10
  +3
  ~ kazik
  Wtorek, 26.03

  OOOO... wojewoda sobie przypomniał że jest z Elbląga...., czyżby jego własna inicjatywa czy nakaz polityczny?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.