Wtorek, 18.02.2020, Imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Hańba biskupia" w Elblągu. Protest przeciw wspieraniu pedofilii w Kościele

24.03.2019, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Hańba biskupia" w Elblągu. Protest przeciw wspieraniu pedofilii w Kościele
Fot. NJ

Mieszkańców Elbląga zmierzających w niedzielną (24 marca) na mszę do katedry św. Mikołaja witał donośny płacz dziecka dobywający się z głośnika i maskotki opatrzone etykietką "Hańba biskupia" . To element ogólnopolskiej akcji, w ramach której w całym kraju odbywają się protesty przeciwko pedofilii w kościele katolickim.

Biskup elbląski Jacek Jezierski jest jednym z 24 polskich biskupów, których nazwiska pojawiły się w raporcie Fundacji "Nie lękajcie się", jako tych, którzy ukrywali księży pedofilów. Więcej na ten temat, w raz z oświadczeniem biskupa Jezierskiego, pisaliśmy tutaj.

„Hańba biskupia” to ogólnopolska akcja, którą w niedzielę (24 marca) zorganizowano w akcie protestu przeciwko ukrywaniu przez polskich duchownych przypadków pedofilii w Kościele. Odbyła się również przed elbląską katedrą św. Mikołaja.

O tym trzeba mówić głośno, że nie ma naszego przyzwolenia na takie zachowanie. Na liście 24 biskupów opublikowanej przez Fundację "Nie lękajcie się" znalazł się również biskup elbląski. On również krył pedofila. To hańba. Dlatego tutaj jestem

- mówi Izabela Daciuk, inicjatywa obywatelska "Dość milczenia".

Akcja "Hańba biskupia" to reakcja nie tylko na raport Fundacji "Nie lękajcie się", to również odpowiedź na "komentarz" kościoła.

14 marca 2019 Episkopat zorganizował konferencję prasową, na której napluł ofiarom Kościoła w twarz. Panowie kościelni mówili o miłosierdziu wobec sprawców. Na której to konferencji była mowa o statystykach i kwerendzie. Na której nie padło słowo „gwałt”. Na której nie padło słowo „przepraszamy”. Na której nie padło słowo „zadośćuczynienie”. Nie będzie sprawiedliwości. Nie będzie odszkodowań. Będzie kręcenie, kłamanie i „kwerendy”. Dopóki sprawę gwałtów w polskim Kościele badać będą wspólnicy gwałcicieli. Sędziowie we własnej sprawie

- przekonują organizatorzy wydarzenia.

Manifestacje przed kościołami, kuriami odbyły się w blisko 20 miastach Polski. Cieszyły się różnym zainteresowaniem. Ta w Elblągu, spotkała się z zainteresowaniem garstki elblążan. Większość osób udających się tego popołudnia do katedry mijała bez słowa głośnik, z którego płynął płacz dziecka i maskotki z przypiętymi kartkami "Hańba biskupia" - będącymi nieformalnym logo akcji.

Nie wiem, dlaczego tak mało osób jest tutaj dzisiaj. Dlaczego tak mało osób interesuje się tematem. Ja uważam, że muszę wyjść i powiedzieć to, co mam do powiedzenia. Mogę to zrobić sama

- mówi Iza Daciuk.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 23

%73.9 %26.1
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Widzimy
  Niedziela, 24.03

  Zawsze znajdą się dewotki i próbują wszcząć coś. Za dużo macie luzu czasy m,o ,potrzebne.

 2. 2
  --11
  ~ <DARWIN><<
  Niedziela, 24.03

  Brawo dziewczyny. Mam nadzieję że ten łajdak usłyszał Was.

 3. 3
  --15
  ~ Barbi
  Niedziela, 24.03

  W głowach wam się po przewracało.taki cyrk robić gdzie policja pogonić wielka mi akcja nie każdy ksiądz to pedofil niech manifestuje pod MOPS że pijaczki i mam ale dostaje darmo kasę ba wódkę dziećmi się nie zajmują tylko kasę biura niech te co cyrk zrobili idę do mops cyrk urządzać a nie przy katedrze człowiek idzie do kościoła nie dla księdza tylko dla samego siebie pomodlić się spotkać się z Bogiem a nie dla księdza oczywiście są różni księża jak i różni ludzie jest patologia i normalne kobiety życie ale akurat W niedzielę przy katedrze taki cyrk robić wstydu nie mają za robotę by się wzięły męża przytulić jak mają w domu posprzątać a nie cyrk urządzać straż miejska albo policja powinna przerobić te panie co jaja sobie robią cyrk urządzają przy katedrze proponował bym tym panią wejść do katedry i tam cyrk robić to szybko by zostali usunięte wstydu nie mają widać że się nudzi za pracę się zabrać w domu posprzątać a nie wychodzić i pajaca z siebie robić

 4. 4
  +17
  ~ popieram
  Niedziela, 24.03

  Ktos kto kryje pedofili to tez pedofil.To jest moje zdanie.A ty barbi ?Kim ty jesteś !

 5. 5
  +20
  ~ anonim
  Niedziela, 24.03

  Szkoda gadać...Od tego jest policja,prokuratura,sądy a przede wszystkim rodzice którzy nie powinni zostawiać dzieci bez opieki jesli nie ufamy takim osobom.

 6. 6
  --8
  ~ Barbi
  Niedziela, 24.03

  Jestem normalną kobieta i nie kryje pedofil a ty kim jesteś? Tylko stwierdziłam fakt cyrk to przed MOPS urządzać a nie przy katedrze jeszcze raz się powtórzę człowiek idzie do kościoła nie dla księdza tylko dla samego siebie jest katolikiem i idzie na spotkanie z Bogiem nie z księdzem a te panie co cyrk urządzili to powinni do pracy iść domem się zająć mężem dziećmi a nie cyrk robić w niedzielę bez przesady wstyd wstyd gdzie straż miejska pogonić te widowisko śmieszne także ja jestem katolicką a ty kim jesteś ????????????

 7. 7
  +10
  ~ Ręce precz
  Niedziela, 24.03

  A w Warszawie dzisiaj maszerowali zwolennicy kościoła i domagali się, aby był on jedynym autorytetem w sprawach życia od poczęcia oraz realizowania praw rodziny z wychowaniem dzieci włącznie. Oczywiście maszerujący zgodnie z doktryną kościoła nie uznali żadnej inności tak seksualnej jak i religijnej. Na transparentach umieścili hasła podważjące zarzuty pedofilii wobec duchownych. Więc jak to jest kto ma rację oskarżający czy broniący księży. Poza tym czemu u nas ma być monopol jednej opcji odnośnie życia, wychowania oraz kształtowania osobistych poglądów jeżeli nie są one przestępstwem. Kościół miał 2000 lat na wychowanie swoich wiernych, a skoro uważa, że ktoś ma inne zdanie to jest to problem Kościoła. Ale to nie upoważnia go do dyktatu popieranego pospolitym ruszeniem wygonionym na ulicę.

 8. 8
  +11
  ~ jan-49
  Niedziela, 24.03

  do BARBI kto broni zboczencow jest takim samym zboczencem a czarni nigdy nie beda walczyc ze zboczencami bo wiekszosc z nich to zboki ktorzy maja gdzies slowa papieza

 9. 9
  --8
  ~ Barbi
  Niedziela, 24.03

  Ja nie bronię nikogo nie bronię księży tylko ludzie ogarnijcie się i nie piszcie bzdur człowiek idzie do kościoła nie dla księży zrozumcie to idzie aby się pomodlić idzie dla samego siebie nie rozumiecie tego???? jest papież jest sąd niech sądzi księży którzy popełniają przestępstwo jak każdy człowiek kto jest bez winy niech rzuci kamieniem każdy ma grzechy ale jest czas aby zrobić rachunek sumienia nie każdy ksiądz jest pedofil. Tak jak nie każdy człowiek jest mordercą nie przeżywajcie tego bez emocji

 10. 10
  +3
  ~ ho2
  Niedziela, 24.03

  barbi - jestem pijaczkiem z mops pobieram zasiłek, ale sobie radzę, Jesteś po prostu SFRUSTROWANĄ DEWOTĄ, nie masz pomysłu na życie i bredzisz w tym inter.. poraz kolejny.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.