Sobota, 25.05.2019, Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nie 90, a 60 procent. Prezydent proponuje bonifikatę za przekształcenie wieczystego we własność

15.03.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie 90, a 60 procent. Prezydent proponuje bonifikatę za przekształcenie wieczystego we własność

Nie 90 procent, jak zaproponowali radni Prawa i Sprawiedliwości, ale 60 procent. Wprowadzenie takiej bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność chce prezydent Witold Wróblewski. Uchwała w tej sprawie stanie na najbliższej sesji, czyli jeszcze w marcu.

Od 1 stycznia 2019 roku, zgodnie z nowymi przepisami, prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi zmienia się w prawo własności tych gruntów. Za przekształcenie musimy zapłacić. Mamy na to 20 lat. Opłata może być wnoszona w ratach lub jednorazowo. Wiele miast wprowadziło upusty dla mieszkańców. Elbląscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości już kilka miesięcy temu zaproponowali, aby w Elblągu wprowadzić bonifikatę w wysokości 90 proc. Pisaliśmy o tym tutaj.

Swoje stanowisko w tej sprawie dziś (15 marca) przedstawił prezydent Witold Wróblewski. - Powiedziałem, że dyskusja o wielkościach bonifikat, możne być podjęta dopiero po przeanalizowaniu wszystkich elementów, w tym utraty dochodów do budżetu. W tej chwili przygotowaliśmy już taką analizę i mamy propozycję - mówił prezydent podczas konferencji prasowej.

Prezydent chce wprowadzenia bonifikaty na opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności, jednak mniejsze niż radni PiS, bo w wysokości 60 procent. Zdanie włodarza na taki upust miasto stać.

Zaproponuję radzie miejskiej podjęcie takiej uchwały, z bonifikatą podobną, do tej przyjętej w takich miastach jak: Kraków, Olsztyn, Łódź, Bydgoszcz, Słupsk, czyli 60 proc. Bonifikata w takiej wysokości jest wsparciem ze strony miasta, ale nie zmniejsza dochodów w drastyczny sposób, jak miałoby to miejsce w przypadku 90 proc.

- dodał prezydent.

Jak wynika z wyliczeń urzędników 60 mln zł to szacowane dochody z opłat za przekształcenie, które miasto uzyskałoby w ciągu 20 lat (2019 - 2038). Gdyby wprowadzono 90-procentową bonifikatę, zmalałyby one o ponad 48 mln zł. W przypadku bonifikaty 60-proc. miasto straciłoby blisko mniej, bo 33 mln zł dochodu.

Miasto żyje z opłat mieszkańców. Jeżeli zabraknie tych 48 mln, a one są ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej na konkretne działania, to trzeba będzie je znaleźć, a to będzie trudne, albo obciąć z różnych wydatków. Na pewno nie z wynagrodzeń nauczycieli, urzędników, czy z kultury. Najwięcej więc stracimy na inwestycjach, tych infrastrukturalnych, które są tak potrzebne dla miasta. Dlatego uważam, że przy przyjmowaniu decyzji dotyczącej bonifikaty trzeba poważnie zastanowić się nad tym, czy mieszkańcy więcej zyskają na wyższej bonifikacie, czy więcej zyskają, gdy będzie to bonifikata 60 proc. i część dochodów pójdzie do budżetu Elbląga

- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent miasta.

Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia bonifikaty na opłaty za przekształcenie zostanie poddany pod głosowanie radnych podczas sesji 28 marca. Warto dodać, że jeśli zostanie on przyjęty, 60-proc. upust będzie obowiązywał tak naprawdę tylko w 2019 roku, w kolejnych latach będzie się on sukcesywnie zmniejszany o 10 proc. Co więcej, z bonifikaty będą mogły skorzystać jedynie osoby, które dokonają jednorazowej opłaty za przekształcenie.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +35
  ~ kolo
  Piątek, 15.03

  No panie i panowie radni PO-KO, pokażcie że tym razem poprzecie inicjatywę radnych PiS. I w Elblągu będzie obowiązywać bonifikata 90%. Niech pan prezydent wraz z dwoma swoimi wiceprezydentami zaczną być wreszcie menedżerami. Czy nie po to został pan prezydent wynajęty do pracy w UM przez mieszkańców?

 2. 2
  +29
  ~ zaczął pracować
  Piątek, 15.03

  No, nareszcie wituś zaczyna pieścić mieszkańców. Teraz ciepło w górę . ten wybitny ekonomista przeliczył i wie ile potrzeba na podwyżki pensji w UM przez 5 lat. A wzoruje się na metropoliach i nie może być inny bo by stracił "autorytet" (nie mylić z autorytarnością). A żeby było po elbląsku , samodzielnie i po ludzku, np piękne 75%. Sensownie jak na bogate miasto i w połowie drogi. Interpelacyjny kww przegłosuje wszystko co wituś chce. Podajcie ile to wychodzi za m2 powierzchni "własności".

 3. 3
  +34
  ~ Stefan Rembelski
  Piątek, 15.03

  Stara dobra szkoła POKO i SLD byle tylko się dobrać do kieszeni - tyle, że nie własnej. Komuno wróć - za te wydarte za gardła elblążan pieniądze będzie sponsoring pustych autobusów, od kolesi się odkupi złom na Górze Chrobrego a resztę się jakoś roztrwoni na dopłaty do nietrafionych inwestycji - gospodarz ( sołtys) całą gebą. Emeryci dostaną 13 to im ten wdowi grosz radni POKO wyrwą - tak trzymać.

 4. 4
  +13
  ~ też piękna
  Piątek, 15.03

  Taką twarz widziałem w "artykule" o odłowniach. No, może tamte były bardziej... . Ale z taką wiadomością występując innej miny nie można użyć - musi być poważnie, naukowo (obliczenia) i po mojemu. To musi wynikać z miny i wynika. Jak Gołota przed biciem po gołocie.

 5. 5
  +27
  ~ REFERENDUM 2019
  Piątek, 15.03

  bogatsze miasta maja wieksze bonifikaty rzedu 90% a w tej dziurze komuchy nie przepuisacza okazji zeby po raz kolejny zlupic mieszkancow a potem roztrwonia te kase na jakies mosty bez chodnikoiw, niedorobione wiadukty czy tory lyzwiarskie. To kolejny gwozdz do referendalnerj trumny komucha.

 6. 6
  +36
  ~ sprawdzam
  Piątek, 15.03

  Ten facet kocha miasto i mieszkańców. Kocha , tylko inaczej. Wybrany "przeciw" może sobie pozwolić na realizację " ja tam, qrwa, idę na 5 lat". No i poszedł. A gdy wołałem , że w "programie koszulkowym" czytanym przez edka nie ma nic z programu dla miasta a tylko brednie, to nie słuchaliście. Teraz zobaczymy czy "radni" (słupy) koalicji mają nabiał i przyzwoitość, czy też lokują się w pobliżu odłowni. W pierwszą środę kwietnia otwierają Castoramę z nowymi taczkami. Będzie można wybrać.

 7. 7
  +29
  ~ Kaziu
  Piątek, 15.03

  Zapewne to pomysły jego wspanialych doradców, świętej trójcy z wybitnymi umysłami z epoki upadle

 8. 8
  --26
  ~ Slusznie
  Piątek, 15.03

  Tak właśnie powinno być od zawsze a nie za 90% wykupują na kogoś potem sprzedają i koło się kręci?

 9. 9
  +17
  ~ Złodzuej
  Piątek, 15.03

  Jak.w. w tytule. Ten na zdjęciu, złodziej be garniturze

 10. 10
  +24
  ~ Dobre
  Piątek, 15.03

  Dziękujemy wyborcom i tyle, bulcie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.