Niedziela, 20.06.2021, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg pójdzie w ślady Warszawy i zapłacimy mniej za przekształcenie użytkowania wieczystego?

21.01.2019, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg pójdzie w ślady Warszawy i zapłacimy mniej za przekształcenie użytkowania wieczystego?

Elbląg pójdzie w ślady Warszawy, Gdańska oraz Wrocławia i wprowadzi olbrzymie bonifikaty na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, aby zajęto się tym podczas sesji 24 stycznia i wychodzą z inicjatywą uchwałodawczą. Proponują upust w wysokości nawet 90 proc.

1 stycznia 2019 roku, zgodnie z nowymi przepisami, prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi przekształca się w prawo własności tych gruntów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Dla mieszkańców wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Niektóre samorządy zdecydowały się na wprowadzenie upustów. Na najwyższe bonifikaty, 98 proc., za przekształcenie można liczyć w Warszawie. Mniejsze obowiązują już m.in.: w Gdańsku (95 proc.) i Wrocławiu (90 proc.). Elbląscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości chcą wprowadzenia podobnego rozwiązania również w naszym mieście.

Z taka inicjatywa wyszliśmy już w grudniu. Nie znalazła się ona w porządku sesji, w związku z tym jako klub radnych PiS złożyliśmy w minionym tygodniu własny projekt uchwały w tej sprawie. Zakłada on wprowadzenie 90-procentowej bonifikaty dla osób, które zapłacą całą kwotę za przekształcenie w pierwszym roku. W kolejnych latach te upusty mają maleć. Podobne rozwiązania wprowadzono już w wielu miastach. Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy tego wprowadzić w Elblągu. Dajemy bonifikaty instytucjom, tym bardziej powinniśmy dać również mieszkańcom

- przekonuje radny Marek Pruszak (PiS).

Wszystko jednak wskazuje na to, że elblążanie będą musieli jeszcze poczekać na to, aż radni zajmą się tym tematem. Wiceprezydent Janusz Nowak przypomniał dziś (21 stycznia), podczas Komisji gospodarki miasta, że w podobnych sytuacjach obowiązuje procedura, którą radni PiS chcą "przeskoczyć".

- Jeżeli chodzi o inicjatywę uchwałodawczą, to jest procedura, która mówi wyraźnie, że inicjatywa powinna wpłynąć najpierw do przewodniczącego rady, a ten, jeśli rodzi ona skutki finansowe, a w tym przypadku rodzi, przekazuje ją do prezydenta. Prezydent poprzez swoje służby wylicza te skutki, stawia projekt uchwały na komisje, wraca ona do przewodniczącego i dopiero wtedy można ją wprowadzić do porządku sesji - mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga podczas Komisji gospodarki i zaproponował, aby projekt radnych PiS przekazać prezydentowi.

Do propozycji przychylił się przewodniczący komisji Cezary Balbuza (Koalicja Obywatelska. Platforma Nowoczesna).

W tej chwili tak naprawdę nie ma podstawa, aby radni o tym dyskutowali. Nie wiemy, czy bonifikata rodzi skutki finansowe rzędu 100 tys. zł, czy paru milionów zł

- dodał wiceprezydent.

Czy to oznacza, że podczas tej sesji radni nie pochylą się nad propozycją wprowadzenia bonifikaty? Przekonamy się już w czwartek.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ ...
  Poniedziałek, 21.01

  Póki co , to dziwne to wszystko . W grudniu otrzymałem podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu za rok 2019 . Zapłaciłem . Aktualnie , niektórzy właściciele mieszkań otrzymują tzw. opłatę przekształceniową za rok 2019 . Czyżbym miał dwa razy zapłacić za to samo , a póżniej po raz trzeci z bonifikatą do której mam nadzieję dojdzie , bo z artykułu wynika , że ratusz jakoś tak bez entuzjazmu zbiera się do załatwienia tej kwestii ?

 2. 2
  +5
  ~ kolo
  Poniedziałek, 21.01

  To pan Nowak jeszcze nie wie o jaką to kwotę chodzi? I to ma być ta nowoczesność panie włodarzu? Na liczydłach jeszcze pracujecie?

 3. 3
  +2
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 21.01

  nawet jak obniza nawet o 90% to podniosa ceny gdzie indziej a pis chce zyskac pare punktow a pozniej bedzie placz ze kasa pusta i na nic nie ma pieniedzy

 4. 4
  +6
  ~ Wasal
  Poniedziałek, 21.01

  Czy Balbuza choć raz będzie miał swoje zdanie, wychodzące naprzeciwko oczekiwaniom mieszkańców. Platformersi - ten przewodniczący komisji was rozłoży.

 5. 5
  --1
  ~ Mayk
  Poniedziałek, 21.01

  I garaże pod blokiem to jedna ziemia nie oszustwo.

 6. 6
  +5
  ~ Kombinują ?
  Poniedziałek, 21.01

  " W tej chwili tak naprawdę nie ma podstawa, aby radni o tym dyskutowali. Nie wiemy, czy bonifikata rodzi skutki finansowe rzędu 100 tys. zł, czy paru milionów zł " , ale dotowanie wielu rzeczy w mieście nie przeszkadza ? Np ; Rynku Miejskiego itp itd. , a teraz nagle PROBLEM ?

 7. 7
  +5
  ~ xcvvv
  Wtorek, 22.01

  a nasi radni nieporadni jak zwykle śpią, dopiero się obudzą i zaczną myśleć i liczyć, Boże widzisz i nie grzmisz, to paranoja jakaś jest, i jak tu mieszkańcy mają być zadowoleni z tych nierobów? wielkie halo bo na dyżur przyszło 3 mieszkańców

 8. 8
  +1
  ~ POinformowany
  Wtorek, 22.01

  Gdyby Radni PiS swój projekt uchwały wysłali wcześniej niż "dzień" przed obradami komisji być może urzędnicy zdążyliby wyliczyć koszty "prezentu". Taka polityka ....

 9. 9
  0
  ~ ???
  Wtorek, 22.01

  Może pójdą w ślady Warszawy i wprowadzą darmową komunikację dla dzieci do 7 roku życia?

 10. 10
  +1
  ~ mieszkanka
  Wtorek, 22.01

  Do ~??? Dostajecie 500+ ,300 na szkołę i jeszcze bilety za darmo .Ja tego nie miałam i wychowałam dwoje dzieci a wam wiecznie mało .Wstyd ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.