Poniedziałek, 24.06.2019, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nowy "plus" rządu PiS wszedł w życie. W Elblągu o tzw. matczyną emeryturę wystąpiło już 300 osób

06.03.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nowy "plus" rządu PiS wszedł w życie. W Elblągu o tzw. matczyną emeryturę wystąpiło już 300 osób
Fot. Ryszard Biel/To pierwszy taki program społeczny, przekonuje Jerzy Wilk, poseł PiS.

Ruszył program "Mama 4 plus". Ponad 300 wniosków od elblążan, w ciągu tylko czterech pierwszych dni, wpłynęło do ZUS w sprawie przyznania tzw. matczynej emerytury. W całym województwie warmińsko-mazurskim ich liczba przekroczyła już 1100.


Rządowy program "Mama 4 plus" wszedł w życie 1 marca. Skierowany jest on do niepracujących matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Zyskują one prawo do minimalnej emerytury w wysokości 1100 zł brutto. Zgodnie z ustawą, o świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" mogą się ubiegać kobiety po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W wyjątkowych przypadkach, np. gdy matka umrze lub porzuci dzieci, skorzystać z niego będą mogli również ojcowie, po osiągnięciu 65 lat.

 O tzw. matczyną emeryturę, jak oszacowano, w całym kraju może się ubiegać około 85 tys. osób. Wnioski o przyznanie takiego świadczenia przyjmowane są w ZUS od 1 marca.

Z tego co wiem, do dziś w całym kraju złożono już 17 tys. 300 takich wniosków. Apeluję do wszystkich, którzy spełniają wymogi, aby składali wnioski. Im szybciej to zrobią, tym szybciej mogą uzyskać to świadczenie. Chcemy w tym programie uhonorować osoby, które podejmując trud wychowania liczniejszej rodziny, musiały zrezygnować z pracy. To pierwszy taki program społeczny na rzecz rodziny

- nowy program rządowy zachwalał Jerzy Wilk, poseł PiS, podczas środowej (6 marca) konferencji prasowej.

Tzw. matczyne emerytury sporym zainteresowaniem cieszą się również w Elblągu. W ciągu pierwszych dni przyjmowania wniosków (do 4 marca), w elbląskim oddziale ZUS, złożono ich aż 308.

W olsztyńskim oddziale ZUS, w tym samym czasie, złożono 819 wniosków. To daje liczbę 1127 całym województwie warmińsko-mazurskim. Kolejne wnioski cały czas są przyjmowane

- informuje Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Więcej, szczegółowych informacji na temat nowego świadczenia mieszkańcy Elbląga będą mogli uzyskać 8 marca. Tego dnia odbędzie się akcja "Dzień kobiet w ZUS". Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ wyborca antypartyjny
  Środa, 06.03

  Pan posel tylko ,,czyta" prezenty i przyklepuje od Jaroslawa...tak,tak mili Panstwo,Pani Beata Szydlo powiedziala glosno i wyraznie ,,prezenty"...masakra i populizm w czystej postaci a ja sie pytam Pana posla co Pan osobiscie zrobil dla Elblaga i dla woj.warminsko-mazurskiego i prosze nie pisac o przekopie bo to inwestycja rzadowa a nie wojewodzka...Ciesze sie ze bralem udzial w wyborach i na dzis dzien jestem zadowolony z wyboru obecnego Pana Prezydenta.

 2. 2
  +40
  ~ nie dla pis
  Środa, 06.03

  Za te prezenty płacimy my pracujący.Ja już odczułam te "prezenty "czyli pomijając podwyżki w sklepach i podwyzki w utrzymaniu gospodarstwa domowego to i jeszcze wyższy o 109 zł ZUS oraz zapłacenie podatku w Pit podczas gdy zawsze miałam zwrot podatku.Taki to jest "prezent " A teraz nieroby możecie minusowac

 3. 3
  --31
  ~ snieg
  Środa, 06.03

  Szkoda że nie jesteś pan prezydentem Elbląga.

 4. 4
  +19
  ~ Do lasu
  Środa, 06.03

  Dziadu

 5. 5
  +31
  ~ Tadd
  Środa, 06.03

  "Chcemy w tym programie uhonorować osoby, które podejmując trud wychowania liczniejszej rodziny, musiały zrezygnować z pracy" Gdybyście uhonorowali matki, które pracując wychowały czwórkę dzieci - zrozumiał bym. Ale tak wasze rozdawnictwo dalej promuje niechęć do pracy. Wiem, że nie dotyczy to wszystkich kobiet ale niesmak pozostaje. Po waszych "+" coś tam znalezienie chętnych do pracy na Mazurach graniczy z cudem. Odpowiedź przy pytaniu o zatrudnienie: "po co do roboty mi wystarczy to co dają".

 6. 6
  +11
  ~ TWÓJ Kumpel
  Środa, 06.03

  A ten łysy Wilk co ma do Emerytur Mama +. Dziwny facet, niech zajmie się swoimi włosami.

 7. 7
  +19
  ~ Elblążanin
  Środa, 06.03

  Jaki związek ma z tym programem p. poseł? Tak jak z (ew.?) przekopem Mierzei? Z drugiej strony: co robi p. poseł dla miasta - jakieś konkrety?

 8. 8
  +15
  ~ jan-49
  Środa, 06.03

  przyjechal przeczytac co mu na nowogrodzkiej napisali "madrosc"posla jest jak tatry do samego nieba albo wyzej

 9. 9
  --9
  ~ Ach wy
  Środa, 06.03

  Jak po kasę od PiS to łapy wyciagacie ciule i nadal ujadajcie na PiS. Ciekawe czy tzw opozycja by wam coś dala. Wala o nawalila na te geby.

 10. 10
  +15
  ~ Twój email
  Środa, 06.03

  Jak cudownie !!! Najpierw panie będą się mnożyć jak króliki i pobierać kolejne 500, żyjąc za to całkiem wygodnie na nasz - podatników - koszt, pracować nie będą, bo po co ? A potem podatnicy złożą się na emeryturę takiej pani. Tylko jakim cudem Polska ma być innowacyjna, panie Matołuszu Pierwszy, skoro zamiast promować kreatywność, promuje się bezrozumną prokreację ?! I pokazuje kolejnym grupom obywateli, że tylko frajer pracuje. Reszta żyje na koszt tych frajerów !!! Ponadto, jeżeli rozkład edukacji w naszym państwie będzie postępował w obecnym tempie, to matki te 934,60 zł netto będą przeznaczały na jedzenie swoich dorosłych dzieci, które pomimo samych szóstek z religii, nie odnajdą się na rynku pracy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.