Niedziela, 9.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

"Celem było uwrażliwienie młodzieży na tragiczne losy Żydów polskich i ukazanie heroicznych postaw Polaków"

06.03.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Celem było uwrażliwienie młodzieży na tragiczne losy Żydów polskich i ukazanie heroicznych postaw Polaków"
Fot. Ryszard Biel

Po raz drugi w Polsce 24 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji wczoraj (5 marca), w biurze poselskim Jerzego Wilka (PiS), odbyła się prelekcja. Tematem wykładu byli Polacy, którzy pomagali Żydom w czasie II Wojny Światowej. Poprowadził ją Bartosz Januszewski z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

- W listopadzie ubiegłego roku wysłaliśmy list dotyczący zapotrzebowania na wykłady dotyczące zbliżających się wydarzeń. W styczniu br. otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź. W związku z tym wraz z początkiem lutego rozesłaliśmy do elbląskich szkół informację oraz plakaty dotyczące tej prelekcji. Do końca lutego szkoły mogły zgłaszać chęć uczestnictwa. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, nie wszystkie szkoły mogły wziąć udział - mówi Martyna Petrykowska, asystentka posła Jerzego Wilka.

"Polscy Sprawiedliwi. Na ratunek Żydom w czasie II Wojny Światowej" - tak brzmiał tytuł wczorajszej prezentacji poprowadzonej  przez Bartosza Januszewskiego z IPN w Gdańsku. Podczas wykładu prelegent opowiadał o Polskich rodzinach, które mimo groźby utraty życia, ratowały i wspierały Żydów znajdujących się na terenach Polski. W swoim wykładzie Bartosz Januszewski przedstawił również, w jaki sposób i w jakim stopniu takie działania były podjęte w innych krajach.

Dzięki tej niestandardowej lekcji uczniowie mieli możliwość dokształcenia się z zakresu wiedzy historycznej. Młodzież dowiedziała się, w jaki sposób przebiegał proces eksterminacji Żydów. Poznała znaczenie określeń takich jak: segregacja rasowa, separacja i deportacja w kontekście działań nazistowskich. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę również o wątki dotyczące II wojny Światowej.

- Za kilka dni po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 24 marca przypada 75. rocznica śmierci 8-osobowej rodziny Ulmów z Markowej, zamordowanych przez Niemców w odwecie za ukrywanie Żydów  wyjaśniał Bartosz Januszewski. - W związku z tym wydarzeniem Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w zeszłym roku uchwalił ten dzień świętem państwowym. Stąd też już po raz kolejny ma miejsce akcja Instytutu Pamięci Narodowej skierowana do młodzieży, pod postacią prelekcji, filmów dokumentalnych i fabularnych.

Ich celem jest uwrażliwienie młodzieży na tragiczne losy Żydów polskich, a także ukazanie heroicznych postaw Polaków, ratujących swoich współobywateli od Zagłady. Ludzi, którzy za cenę życia swojego i najbliższych starali się bezinteresownie ratować Żydów. Przede wszystkim chcemy uzmysłowić naszej młodzieży fakt, że w okupowanej Polsce, ratowanie Żydów było obarczone największym ryzykiem. Spośród wszystkich krajów okupowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, tylko na terenie Polski za pomoc Żydom karano śmiercią. Mimo to Polacy byli bardzo zaangażowani w dzieło ratowania Żydów. Świadczą o tym liczby: spośród wszystkich 27 tys.uhonorowanych medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, prawie 7 tys. to Polacy

- zaznaczył Bartosz Januszewski.

Młodzież chętnie wzięła udział w dyskusji poprowadzonej po prelekcji.

We wczorajszej prelekcji uczestniczyło ok. 160 uczniów z elbląskich szkół (m.in. z SP 14, SP 4, SP 16, SP 3, SP 21 i ZST-I).

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Lekcja historii dla młodych elblążan. ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-03-06 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ taniec szaleńca
  Środa, 06.03

  kompletna schiza - jedna prelekcja o patriotyzmie i bohaterstwie tych Polaków co mordowali ohydnie Żydów na bagnach po ich ucieczce z obozu, a kolejna prelekcja o Polakach ratujących Żydów. Który Polak, wg wilka i jego ferajny, jest tym "patriotycznym", "bohaterskim"? Czy obydwu prelekcji wysłuchali ci sami słuchacze? Gdyby był prezydent w mieście, to by zabronił takich szopek i indoktrynacji. Czy rodzice wiedzieli i zaakceptowali na piśmie udział dziecka w czymś takim? Nawet zła komuna tak daleko nie poszła. Jutro będzie prelekcja o humanitarnej, ukraińskiej obsłudze KL, getta, ... Dlaczego nie ściągnie wilk do biura moherów z "klubu..." tylko dzieci w czasie lekcji? Choroba powyborcza.

 2. 2
  +1
  ~ cóż począć, choroba
  Środa, 06.03

  Edek kieruje z 3 piętra.

 3. 3
  --3
  ~ Zen
  Środa, 06.03

  Do taniec szaleńca. Chyba za dużo Grossa, Grabowskiego i Engelking czytałeś. :D

 4. 4
  +6
  Robert Koliński
  Środa, 06.03

  Czytam i po prostu oczom nie wierzę. Historyczny manipulant i czynownik kłamliwej instytucji propagandowej indoktrynował 2 dni temu młodzież szkolną w biurze poselskim o zbrodniarzach przeklętych, dziś kolejny uprawia podobnie propagandowy cyrk, tylko tym razem temat dla niepoznaki mniej kontrowersyjny, zaś nikomu z władz miejskich, prasy czy opiekunów tych dzieci zdaje się to nie przeszkadzać - to jest niby demokratyczne państwo i wolna szkoła w wolnym państwie? Przecież to jest zwykła indoktrynacja polityczna prowadzona pod płaszczykiem edukacji oraz złamanie zakazu agitacji politycznej wśród młodzieży szkolnej! Gdzie jest prokuratura kiedy poseł RP i pracownicy jego biura przy pomocy wynajętych funkcjonariuszy instytucji państwowej łamią prawo?! (...)

 5. 5
  +2
  ~ taniec szalonego szaleńca
  Środa, 06.03

  ~znowu patriota Zen - gdyby nawet , to nie są zakazani jako nieprawdziwe dane podający. Czytam wiele ale myślę sam. Zen, patrioto narodowo katolicki, przypomnij sobie dekalog.Po to jest państwo aby fałszujących historię eliminować , ale skoro państwa nie ma lub brunatnieje albo robi się bordowe, to musimy sami szukać prawdy. Internet pomaga, ale najlepsze są żywe świadectwa. Za chwilę będziesz miał łatwiej bo świadkowie zbrodni odejdą. Co do chwalenia "czerwonych" - przejrzyj swoje wpisy i innych i zobacz ile razy ich wymieniasz i chwalisz , pośrednio, ich sukces w zwalczaniu band. Może coś o spotkaniu i laniu odebranym przez "patriotów" na dworcu w Hajnówce? Będziesz mógł pochwalić czerwonych.

 6. 6
  +2
  Robert Koliński
  Środa, 06.03

  (...) Gdzie jest również nadzór pedagogiczny tych dzieci oraz ich przełożeni? Gdzie jest Departament Edukacji UM i jego dyrektorka? Czy od teraz to biura funkcjonariuszy politycznych stały się salami lekcyjnymi a partyjni nominaci edukatorami?! Mało, że sutannowi funkcjonariusze jednej antypolskiej instytucji wleźli do szkół i ogłupiają młodzież od lat, to teraz jeszcze załgani politycy reżimu próbują obchodzić ustawę i indoktrynować nieletnich na swoją nacjonalistyczną modłę! Co to jest za kraj, w którym taki cyrk się wyprawia? Co to za urzędnicy samorządowi, którym taki stan rzeczy zdaje się nie wadzić i za co oni biorą publiczne pieniądze?! Jacy w końcu obywatele na takie bezczelne obchodzenie prawa przez cynicznych politykierów łamiących wszelkie cywilizowane zasady pozwalają?!?

 7. 7
  --7
  ~ Arc
  Środa, 06.03

  Bardzo dobra akcja ponownie u Wilka. Trzeba pamiętać zarówno o bohaterach Żołnierzach Niezłomnych jak i o bohaterach ratujących żydów, szczególnie teraz jak rózne szmalcowane kolińskie i im podobne próbują zafałszowywać historię, bo prawda ich w oczy kole.

 8. 8
  --3
  ~ Zen
  Środa, 06.03

  Do: taniec szaleńca. Chyba nie czytasz ze zrozumieniem, nigdzie nie nie chwalę czerwonych. To dobrze, że czytasz dużo, ja też czytam dużo i mam swój księgozbiór ok tysiąca książek zbierany od 7 roku życia. A co wiesz czy te zajęcia były obowiązkowe? Bo ja o tym nic nie słyszałem, żeby tam kogoś pod przymusem prowadzili? A demokracja to władza ludu, jak się ludziom to podoba i taką władzę wybrali to mają do tego prawo. Już niedługo następne wybory i jak się im obecna władza nie spodoba, to będą mogli wybrać inną.

 9. 9
  --1
  ~ Zen
  Środa, 06.03

  A przecież Panie Robercie jak ktoś chce, to może nie chodzić na religię.

 10. 10
  +4
  ~ wyborca
  Środa, 06.03

  Prelekcje...Pan posel powinien zmienic zawod na nauczyciel za stawke głodową a nie uprawiac polityczną kampanie wyborczą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.