Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie w milczeniu pożegnali Pawła Adamowicza. Zaprotestowali przeciw nienawiści i przemocy

14.01.2019, 20:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie w milczeniu pożegnali Pawła Adamowicza. Zaprotestowali przeciw nienawiści i przemocy
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Elblążanie w milczeniu pożegnali Pawła Adamowicza. W poniedziałek (14 stycznia) wieczorem na Starym Mieście odbył się wiec przeciw agresji i przemocy, upamiętniający tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Śmierć Pawła Adamowicza wstrząsnęła całą Polską. Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że dzień jego pogrzebu, będzie dniem żałoby narodowej. W wielu miastach Polski już dziś gromadzili się ludzie, aby pożegnać prezydenta Gdańska. Wiec upamiętniający zmarłego samorządowca odbył się również w Elblągu.

Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci prezydenta Adamowicza. Przez ostatnie godziny miałem nadzieję, że wygra tę dramatyczną walkę. Tym trudniej jest mi dzisiaj pogodzić się z tą tragiczną wiadomością, że jeszcze wczoraj, jak większość nas, pełen radości, życia uczestniczył w pięknym akcie dzielenia się dobrem, szerząc ideę miłości i solidarności. Rano, kiedy organizowaliśmy ten wiec, mieliśmy wszyscy nadzieję. Teraz jej nie ma. Jest pustka i żal. Łączę się w bólu i składam wyrazy współczucia rodzinie, współpracownikom i całej społeczności Gdańska. To dla nas, wszystkich samorządowców ogromna strata, z którą nie będziemy mogli się pogodzić

- mówił podczas wiecu Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, współorganizator wydarzenia.

- Poznałem prezydenta Adamowicza. Człowieka nietuzinkowego, nieprzeciętnego, prawdziwego demokratę. Jego śmierć to wielka strata. Nie możemy patrzeć na siebie wilkiem. Spójrzcie na tych po drugiej stronie, tak jak chcielibyście, aby oni na nas popatrzyli - dodał Tadeusz Kawa z elbląskiego Komitetu Obrony Demokracji, współorganizator protestu.

Dziś o godzinie 18 około dwustu elblążan zgromadziło się przed Ratuszem Staromiejskim, aby w milczeniu upamiętnić tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska i wyrazić sprzeciw wobec agresji. Zapalono światełka do nieba, tym razem w intencji Pawła Adamowicza.

Dzisiaj łączymy się w bólu z żoną, córkami, gdańszczanami i wszystkimi Polakami, bo ta tragedia dotyka nas wszystkich. Chciałabym, aby to straszne wydarzenie zjednoczyło nas. Obawiam się jednak, że może tylko pojawić się kolejna fala nienawiści, zarzuty pod adresem WOŚP

- mówi Alicja Wrona, która na wiec przyszła razem z córką.

Uczestnicy wiecu nie ukrywali emocji. Szok, niedowierzanie i wielka strata. To słowa, które najczęściej padały z ich ust.

Od 2007 roku mieszkam w Elblągu, wcześniej przez wiele lat byłam mieszkanką Gdańska. Miałam okazję poznać świętej pamięci pana Prezydenta. Był wspaniałym człowiekiem. W tej chwili nawet trudno mi o tym mówić. To wielka strata

- przekonuje pani Ewa Wędziłowicz, mieszkanka Elbląga.

- Jesteśmy w szoku, że coś takiego się wydarzyło, jeszcze w taki dzień - mówiła Lidia Wrona, mieszkanka Elbląga.

Paweł Adamowicz, wczoraj (13 stycznia) wieczorem został zaatakowany na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otrzymał ciosy nożem. Walka o życie prezydenta Gdańska trwała kilkanaście godzin, niestety mimo wysiłków lekarzy nie udało się go uratować. Zmarł dzisiaj (14 stycznia) przed godziną 15. Miał 53 lata.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Galeria / Elblążanie w milczeniu pożegnali Pawła Adamowicza ( zdjęć 31 )
Dodano: 2019-01-14 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --20
  ~ dziwne
  Poniedziałek, 14.01

  koniec obłudy nie róbcie świętego menczennika z człowieka który miał wiele za uszami. Mordować bez sądu nie wolno i to jest oczywiste, ale człowiek 2 krotnie poprawiał swoje oświadczenia majątkowe wiec nie do końca jestem przekonany że zasługuje na żałobę narodową.

 2. 2
  --25
  ~ dziwne
  Poniedziałek, 14.01

  Jeżeli prawnik z aplikacją adwokacką myli się w oświadczeniach majątkowych to trzeba się zastanowić. Zwłaszcza samorządowcy powinni to sobie wziąć do serca

 3. 3
  --7
  ~ dziwny
  Poniedziałek, 14.01

  możecie obłudnicy prawdę potępiać zadepczcie ją https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pawel-Adamowicz-poprawil-piec-oswiadczen-majatkowych-n123213.html

 4. 4
  +14
  ~ Realista
  Poniedziałek, 14.01

  @~ dziwne Zginął człowiek z ręki szaleńca podczas koncertu WOŚP, w całej Polsce manifestacje przeciw nienawiści... a tu ci wejdzie taki janusz i ***oli, że nie ma go co chwalić bo 2krotnie poprawiał oświadczenie majątkowe. Zgnij w piwnicy, w której piszesz te bzdurne komentarze, do niczego innego się nie nadajesz.

 5. 5
  +4
  ~ Realista
  Poniedziałek, 14.01

  @~ dziwne Zginął człowiek z ręki szaleńca podczas koncertu WOŚP, w całej Polsce manifestacje przeciw nienawiści... a tu ci wejdzie taki janusz i ***oli, że nie ma go co chwalić bo 2krotnie poprawiał oświadczenie majątkowe. Zgnij w piwnicy, w której piszesz te bzdurne komentarze, do niczego innego się nie nadajesz.

 6. 6
  +8
  ~ ...
  Poniedziałek, 14.01

  morda w kubeł obłudniku

 7. 7
  --5
  ~ kiedy rozum śpi
  Wtorek, 15.01

  mocno podejrzany moralnie gość został zabity przez świra w miejscu publicznym. Czy tym zasłużył sobie na pomnik i żałobę narodową

 8. 8
  +17
  ~ Obserwator
  Wtorek, 15.01

  Zycie nie jest dane raz na zawsze , jak się czują dzis politycy PO ktorzy nie dali mu wsparcia, jak się czuhe PIS ktory szerzy i wznieca nienawiść! I co macie z tej zalosnej polityki ?? Tragedie czlowieka ktorego tak opłakujecie ! Nikt rodzinie go nie zwróci! Jakie Państwo stworzyliśmy? Kotłujecie się miedzy sobą dla kasy i stanowisk , poslgujecie się obłudą i chorym parciem na szkło! Za co jego rodzina ma byc wam wdzięczna? To jest efekt zgłupienia tego kraju i waszej egoistycznej polityki dla siebie i wlasnych korzyści! Za chwilę zapomnicie i będzie to samo i nie wykorzystujcie tej tragedii do manifestowania siebie samych!

 9. 9
  +25
  ~ alek
  Wtorek, 15.01

  współwinni są politycy, wystarczyło codziennie włączyć wiadomości obojętnie na którym kanale, i tylko plucie wzajemne i oskarżanie, jedni na drugich i tak w kółko, do zrzygania, a teraz ci sami udają jacy to oni zatroskani.WSTYD.!!!!!

 10. 10
  +17
  ~ Kwas
  Wtorek, 15.01

  Wielu naszych lokalnych polityków nie powinno brać w tym udziału! Sami są odpowiedzialni za szerzenie nienawiści , zawiści oraz mobbingu w stosunku do kolegów a przełożeni do pracowników, upolitycznili pracowników tak jak oświatę i urzędników i wprowadzili podziały między ludźmi! W okresie wyborczym wykazali się arogancją oraz ogromną obłudą! Niech zastanowią się kto w Elblagu by plakal za nimi, nikt bo robią więcej zla niz dobrego! Sklocili ludzi i dbają o wlasną kieszeń a reszte traktują jako zlo konieczne! Nie róbcie pokazowki bo nie jesteście tego warci!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.376697063446