Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Śmieci uderzą nas po kieszeni? Decyzję podejmą elbląscy radni

14.12.2018, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Śmieci uderzą nas po kieszeni? Decyzję podejmą elbląscy radni

Nie tylko za prąd, ale i za śmieci, od nowego roku możemy płacić więcej. Wywóz odpadów w Elblągu wzrośnie niebagatelnie, bo aż o 30 proc. Czy tak się stanie? O tym zdecydują radni podczas sesji w przyszłym tygodniu.

Projekt uchwały dotyczącej zmiany opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi o stawek opłat za pojemniki o określonej pojemności stanie na najbliższej sesji. Radni poprzedniej kadencji nie zgodzili się na wprowadzenie podwyżek za śmieci. Te planowane teraz są niebagatelne, bo w niektórych przypadkach mogą sięgnąć aż 30 procent. Jaka tym razem będzie decyzja radnych, przekonamy się 20 grudnia.

Skąd takie podwyżki? Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarki odpadami komunalnymi powinien być samofinansujący. Tymczasem w ciągu ostatnich lat następuje znaczny wzrost kosztów obsługi systemu. Przyczyną wzrostu kosztów jest wprowadzenie przez rząd opłaty za korzystanie ze środowiska. Koszt opłat wynosił w 2016 roku 305 tys. zł., w 2017 r. 731 tys. zł, a w tym roku 2 mln 979 tys. zł, tak Ratusz uzasadnia konieczność zmiany opłat. Jednocześnie wzrosły koszty funkcjonowania przewoźników, o czym również przypomina Miasto.

Podwyżka miałaby zostać wprowadzona 1 marca. Opłaty wzrosłyby o 30 proc. Przykładowo opłata od mieszkańca, który segreguje odpady, wynosiłaby (w rodzinie do 4 osób) 12,30 zł miesięcznie, a od osoby niesegregującej 21,60 zł.

Przez ostatnie trzy lata miasto dopłacało do systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W 2016 roku była to kwota ponad 1,8 mln zł, rok później 1,2 mln zł. Szacowane jest, że w tym roku kwota ta będzie zdecydowanie wyższa, sięgająca ok. 2,7 mln zł.

Na 2019 r. zakładany jest dalszy wzrost kosztów funkcjonowania systemu (bez kosztów administracyjnych) o ponad 3,5 mln zł. Wraz z kosztami administracyjnymi koszty systemu w 2019 r. wynosić będą ok. 21,1 mln zł, natomiast dochody ok. 14,8 mln zł. Biorąc pod uwagę obecne stawki opłat, deficyt środków wyniesie w 2019 r. ok. 6 mln 387 zł. Przy wzroście stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi o 30 proc. planuje się uzyskanie dochodów w wysokości ok. 18,2 mln zł oraz dofinansowanie systemu ze środków Miasta w wysokości ok. 3 mln zł

- czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przez ostatnie trzy lata miasto dopłacało do systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W 2016 roku była to kwota ponad 1,8 mln zł, rok później 1,2 mln zł. Wiadomo już, że w tym roku kwota ta będzie zdecydowanie wyższa, sięgająca ok. 2,7 mln zł.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ firma grabarska
  Piątek, 14.12

  A miało być tak pięknie. Czy prawdą jest ,że Cleaner był tańszy i nie dostał wywozu smieci?

 2. 2
  +18
  ~ gumiś
  Piątek, 14.12

  Za śmieci musi płacić ich producent czyli mieszkańcy i firmy. Mniej wyrzucasz mniej płacisz - proste. Dlaczego ma to być problem podatników?

 3. 3
  +15
  ~ kazik
  Piątek, 14.12

  Witam jestem mieszkańcem osiedla Zawada, otóż zaobserwowałem w jaki sposób firma z ul Mazurskiej wywozi odpady, a mianowicie - w pomieszczeniu są kontenery na odpady segregowane i niesegregowane, jest tych kontenerów 7 po jednym na plastik, makulaturę i szkło, a pozostałe na odpady niesegregowane - W CHWILI GDY JEST WYWÓZ ODPADÓW, A KONTENERY Z SEGREGOWANYMI SĄ PEŁNE TO PRACOWNICY TEJŻE FIRMY PRZERZUCAJĄ PLASTIK I KARTONY DO NIESEGREGOWANYCH I WRZUCAJĄ DO TZW ŚMIECIARKI, co daje nam to iż w kontenerach z odpadami segregowanymi zostaje połowa zawartości. .. .. , takie praktyki zapewne są w całym mieście, co zapewne przyczynia się do wzrostu ilości odpadów niesegregowanych. .. ..

 4. 4
  +12
  ~ kazik
  Piątek, 14.12

  Jeszcze pragnę dodać iż wzrost ilości odpadów niesegregowanych przyczynia się do wzrostu ceny za odpady. .. .. , a co za tym idzie firmy wywożące i utylizujące podnoszą stawki. .. .. a to jest w interesie tych firm. .

 5. 5
  +20
  ~ Stefan Rembelski
  Piątek, 14.12

  Elblążanie więcej optymizmu. Przecież posłowie i radni POKO są przeciwni wszelkim podwyżkom - trudno się więc spodziewać by zagłosowali wbrew swojemu sumieniu, a radni prezydenta Wróblewskiego to wrażliwi społecznie nauczyciele i społecznicy, anioły po ziemi chodzące - tym bardziej zagłosują przeciw podwyżkom. Miasto dopłaca do gospodarki odpadami prawie 2 miliony - a firma Cliner ile dopłaca tez 2 miliony czy może zarabia ? Jeśli przystępuje do przetargu publicznego to ma obowiązek załączyć raport finansowy za co najmniej trzy lata. Generuje stratę czy zysk - proszę panie prezydencie przedstawić tą informację mieszkańcom. Składa kaucję czy inne zabezpieczenie w postaci gwarancji bankowej na wywiązanie się z zawartej umowy. Jak to jest ? Zanim łapki w górę podniesiecie.

 6. 6
  +14
  ~ fsdfsdfsdfsd
  Piątek, 14.12

  Cały czas te opłaty za śmieci podnosicie. Co za bezczelność!!!! A płacimy za tych, co nie segregują!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. 7
  0
  ~ Minus
  Piątek, 14.12

  Gdzieś tu napisali, że pan Missan wystąpi do Rządu o dopłaty, czekamy mieszkańcy.

 8. 8
  --3
  ~ Powiec
  Piątek, 14.12

  Panie Rembalski zauważył pan, że w tekście wskazano, że te podwyżki wymusza ustawa i haracz dla Rządu?

 9. 9
  +13
  ~ Mietek
  Piątek, 14.12

  To spółka i niech się bujają razem a do mojej spółki kto dokłada współwłaściciel.Woda prąd ciepło śmieci po kosztach powinno być choć dla ludu a nie kabza wszędzie.

 10. 10
  --11
  ~ Real
  Piątek, 14.12

  Dlaczego na tym portalu nie było i nie ma nic o rocznicy Stanu Wojennego?Kto za wami stoi?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.