Niedziela, 18.11.2018, Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Nie podobało się, trzeba było oddać te pieniądze". Cześć radnych krytycznie o pomyśle cięcia diet

11.09.2018, 16:00:23 Rozmiar tekstu: A A A
"Nie podobało się, trzeba było oddać te pieniądze". Cześć radnych krytycznie o pomyśle cięcia diet

Pięciu elbląskich radnych poparło ideę wyrównania diet, które co miesiąc wpływają na konta całej rady i ponownie zostanie ona poddana pod głosowanie na sesji w czwartek (13 września). Ich koledzy do sprawy podchodzą sceptycznie. Z takimi pomysłami trzeba było wychodzić na początku kadencji, a nie teraz, za pięć dwunasta, przekonują.

Z inicjatywą ujednolicenia diet radnych, bez względu na pełnione funkcje, wyszedł Andrzej Tomczyński (SLD) już podczas sesji w czerwcu. Radny chce, aby wszyscy otrzymywali podstawowe 1207 zł 86 gr, bez względu na to, czy to przewodniczący rady, jej wiceprzewodniczący czy też przewodniczący komisji - w tej chwili osoby pełniące te funkcje otrzymują od 2 tys. 684 zł 13 gr do 2 tys. 281 zł 51 gr.

Podczas lipcowej sesji wniosek w sprawie wprowadzenia zmian zasad przyznawania radnym miesięcznych diet poddano pod głosowanie. Większością głosów przeciw został on odrzucony. Pomysł radnego Tomczyńskiego poparło jednak czworo innych radnych: Wojciech Rudnicki, Ryszard Klim (SLD), Marek Burkhardt (KWW Witolda Wróblewskiego) i Piotr Derlukiewicz (PO). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Inicjatywa uchwałodawcza ma zostać oddana pod glosowanie ponownie podczas sesji wrześniowej. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, że pozostali radni zmienili zdanie w tej sprawie. Projektowi przyjrzeli się dzisiaj (10 września) członkowie komisji do spraw społecznych i samorządowych.

Te obniżki, jeśli już zaczną obowiązywać to po zakończeniu tej kadencji. Zostawmy tę decyzję nowej radzie

- przekonywał Robert Turlej (PO), przewodniczący komisji.

Inni radni również nie rozumieli, dlaczego z tego typu inicjatywą ich koledzy, wychodzą na zakończenie kadencji.

- Mówienie o takich zamiach na koniec, dosłownie za pięć dwunasta, to jest duży nietakt. To trzeba było zrobić na początku kadencji - mówił radny Jan Redzimski (PiS).

Łatwo się teraz narazić na oskarżenie pazerności, ale uważam, że to zagranie jest nieprzyzwoite. Świadczy o tchórzostwie i o tym, że ci radni tak naprawdę nie mieli dobrych intencji. Praca radnego nie polega tylko na tym, że pracuje się w komisjach. Jest wiele różnych komisji, podkomisji doraźnych, które wymagają dużo czasu. Jeśli im się nie podobała wysokość diet, to powinni przekazywać je na cele charytatywne, jest wiele instytucji, fundacji, które potrzebują pieniędzy

- dodała Maria Kosecka, radna niezrzeszona.

Ostatecznie członkowie komisji nie przyjęli tego projektu uchwały. Chcą złożyć wniosek, aby zajęła się tym już nowa rada, po wyborach samorządowych. Tym bardziej że, jak przekonywali, sama zmiana zasad nie wystarczy. To zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym z 1990 roku przy ustalaniu wysokości diet radnych bierze się pod uwagę funkcje pełnione przez radnego.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ Elblążanin
  Wtorek, 11.09

  A zabranie prezydentowi i wiceprezydentom 20% wynagrodzenia to nie było za pięć dwunasta?

 2. 2
  +22
  ~ Jerzy
  Wtorek, 11.09

  I wszystko jasne. Wiemy, którzy radni są pazerni.

 3. 3
  --10
  ~ wist
  Wtorek, 11.09

  Czy ci co chcieli, aby było "po równo" to przypadkiem nie są poplecznikami "włodarza"?

 4. 4
  +11
  ~ do vist
  Wtorek, 11.09

  a ma to coś do rzeczy?

 5. 5
  +20
  ~ Jkm
  Wtorek, 11.09

  Radni jak nazwa wskazuje powinni zasiadać za DARMO! Tak jak kiedyś było !!!!!

 6. 6
  +14
  ~ opinia
  Wtorek, 11.09

  Rudnicki kilka lat pobierał pieniądze jako wice Tomczyński również ,jako przewodniczący i wice a teraz co się stało .To są zagrywki pod publikę .Kompromitacja

 7. 7
  +16
  ~ nigdy nie jest za późno
  Wtorek, 11.09

  Panowie radni nigdy nie jest za późno na przyzwoitość. Warto być przyzwoitym a nie chapać jęzorem byle co. Ze czas niedobry a kiedy będzie dobry ? Na początku kadencji niedobry bo poprzedni mieli lepiej i będzie was demobilizować a na końcu kadencji niedobry bo na początku kadencji był dobry

 8. 8
  +18
  ~ 4 lata w letargu
  Wtorek, 11.09

  Ciągle zajmują się swoim korytem. A ja się pytam - kto zajmuje się miastem? Wróbel w pracy i permanentnej kampanii, radni w ciągłej walce frakcyjnej (nie mylić z frykcyjną członków - im nie staje ) a miasto dryfuje i się wyludnia . Dębica się rozrasta w postępie geometrycznym a młodzież ucieka, wróbel w szybowcu (w bocianie), "radni" napuszeni i pazerni. Jak w siczy w 1648 lub dzisiaj wokół Lwowa. Jedynie wdzięczność wzajemna , mafijna, jest realizowana skutecznie. To nie wróbel a wy decydujecie o moim, mieszkańca, portfelu świadczeń komunalnych. Przyzwoitości i wstydu nie macie z towarzyszem przewodniczącym i towarzyszem szafką na czele. Poeta pisał : "miałeś chamie złoty róg...".

 9. 9
  +22
  ~ Najniższa krajowa 1530 zł.
  Wtorek, 11.09

  Turlej , właśnie teraz powinny być te obniżki , aby nowi wiedzieli za ile kandydują . Przecież jest czas do 17 września aby określić się czy się chce być na listach , czy nie ! ? Turlej , powiedz co kiedykolwiek sponsorowałeś lub komu pomogłeś finansowo ? Nikomu ? Ale cóż każde grabie grabią do siebie . Ty , przez ostatnie lata miałeś co miesiąc przeszło 2200 na rękę . Powiedz , co konkretnego zrobiłeś dla miasta oprócz Sjest , które były z kasy miejskiej . A co z Twojej ?

 10. 10
  +20
  ~ Taak ..jasne .
  Wtorek, 11.09

  Turlej " Te obniżki, jeśli już zaczną obowiązywać to po zakończeniu tej kadencji. Zostawmy tę decyzję nowej radzie " a jak w niej będziesz , to sobie obniżysz ? : ) Nie sądzę .

 11. 11
  +16
  ~ Pani wyborca .
  Wtorek, 11.09

  Pani Maria Kosecka a Pani to w końcu się podoba wysokość diet czy nie ? Bo z Pani wypowiedzi nic nie wynika . I skoro Pani wieloletnia członkini Rady Miejskiej , powiedziała " to powinni przekazywać je na cele charytatywne, jest wiele instytucji, fundacji, które potrzebują pieniędzy " , czy Pani takie przekazywała ? Czy to po prostu takie złote , luźne myśli ? Byłby to miły gest ale byłby , gdyby był .

 12. 12
  +14
  ~ Marina
  Wtorek, 11.09

  Temat, żeby tylko Sesja się odbyła, marnowanie czasu. Tyle jest ważnych spraw nie rozwiązanych, a dotyczących mieszkańców, a państwo radni już druga Sesję tak o sobie.Niech te wybory w końcu rozwiążą tę nijakość.

 13. 13
  +14
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 11.09

  Może trzeba się pokusić o upublicznienie prawdziwych intencji Radnych i ich wsparcie na rzecz potrzebujących .Ale na przestrzeni wielu lat .

 14. 14
  +8
  ~ Fakt .
  Wtorek, 11.09

  Mieszkaniec , słuszna uwaga , np : Pan Wojciech Rudnicki w czasie swojej kadencji , zrobił takie spotkanie z Paniami " W debacie brali udział Lubne Raad Al- Hamdani - pół Polka pół Irakijka ( z chustą na głowie ) , koordynatorka projektu muzułmanki warszawianki, Anna Strzałkowska - członkini zarządu Stowarzyszenia Tolerado na rzecz osób LGBT , która od kilku lat aktywnie działają na rzecz środowisk homoseksualnych " Jakie ma przesłanie Pan Radny dla elblążan , jakie poglądy promuje ? Żeby wyborcy mieli możliwość utożsamienia się z nimi , wybierając Go lub być odmiennego zdania . Bo tu chyba nie chodzi o hejt ? A cały artykuł tu na info https://www.info.elblag.pl/31,44479,Skad-w-ludziach-chec-do-hejtowania-Podobnie-jak-z-uprzedzeniem-mowa-nienawisci-bierze-sie-z-niewiedzy.html

 15. 15
  +5
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 11.09

  Zwykły populizm i kampanijne pajacowanie radnych, którzy niczym innym przez te 4 lata nie zdołali się zasłużyć i w pamięci mieszkańców zapisać - liczą, że wyborcy zapamiętają ich teraz z tych głupawych przepychanek na finiszu kończącej się, mocno żenującej kadencji RM. Mam rozwiązanie dla radnych, którym przeszkadzać nagle zaczęły ich dotychczasowe pensje i dodatki funkcyjne - mogę podać nr konta, na które możecie śmiało przelać nadwyżki, a my zorganizujemy sobie z mieszkańcami piknik, na którym wytoczymy za te pieniądze beczkę piwa i będziemy świętować zakończenie waszej w naszym mieście działalności. Deal? ;]

 16. 16
  +4
  ~ : )
  Wtorek, 11.09

  No i się spotkaliśmy .

 17. 17
  +8
  ~ tylkowpis
  Wtorek, 11.09

  A Pan Prezes, ochrzczony dopiero po zmianie ustroju, co na to?

 18. 18
  +14
  ~ Mua
  Wtorek, 11.09

  Pani Radna Kosecka - jeśli wiek, sprawność fizyczna a także czas nie pozwala Pani na sprawowanie funkcji - proszę nie kandydować. Już pierwsze zdanie wypowiedziane przez Panią jest conajmniej bezsensu. Generalnie cała Pani wypowiedz to jeden wielki bełkot. Proszę dać już sobie spokój z RM, przez te kilka kadencji pokazała Pani co potrafi. Dziękujemy.

 19. 19
  +13
  ~ Parkowiec
  Środa, 12.09

  Proponuję kolejną siestę (czy jak kto woli POSIEDZENIE CZŁONKÓW RM!!!) w Parku Modrzewie, z obecnością wszystkich radnych - każdy na własnym stołeczku z listą obietnic i tego, co namacalnie zrobił!!!. Chętnych do zobaczenia tego ZOO utrzymywanego z podatków naiwnych mieszkańców miasta będzie sporo, co szanowni na to??? I panią radną Marysię Wszystkowidzącą od komisji, podkomisji i komisji niewidzialnych też by naiwni Elblążanie z chęcią zobaczyli....

 20. 20
  +10
  ~ Jp
  Środa, 12.09

  Ale się obudzili z 4 letniego letargu dobrze ze wybory ich ożywiają bo by poumierali w fotelach hehe

 21. 21
  +7
  ~ Dociekliwy
  Środa, 12.09

  Panie Koliński, a robotę pan już jakąś podjął?

 22. 22
  +6
  ~ ell
  Środa, 12.09

  Radny Redzimski- co pan nazywa nietaktem? Obniżenie o 20% wynagrodzenia prezydentom miast tuż przed kolejnymi wyborami? Kolejna kiełbasa wyborcza 500+ dla emerytów przed wyborami? Jak Pan to nazwie? Bo nietakt to za delikatnie. Trzeba ważyć słowa jak już się zabiera głos, przynależąc do takiej partii politycznej. Emerytom należy się godziwa emerytura, a nie przedwyborczy ochłap. Skoro zmniejszamy prezydentowi to radnym też. Zgodnie z pomysłem PIS.

 23. 23
  +10
  ~ czarzasty
  Środa, 12.09

  a Kosecka jak zwykle wypowiedź bez sensu! I jaka zapracowana, popatrzcie na fb, wiecznie siedzi nad jeziorkiem i sie lansuje ze swoim domkiem i Arkiem z Kołobrzegu

 24. 24
  +9
  ~ głupota
  Środa, 12.09

  Komuchy w akcji.Strasznie zapracowani uprawiając hejt .A co z akcją Rudnickiego ,który paradował w koszulce stop dla hejtu .Kupa śmiechu.

 25. 25
  +6
  ~ muller
  Środa, 12.09

  czarzasty racja, ona wkleja zaniedbane chodniki w mieście, ale jako radna nawet palcem nie ruszy żeby cokolwiek zrobić, siedzi i ***zi w komisjach i podkomisjach i tak to ona pracuje, wstyd, mam nadzieję że już więcej nikt jej nigdzie nie wybierze!

 26. 26
  +2
  ~ mieszkaniec
  Środa, 12.09

  A KOD jakie miejsca dostał od PO .Czy ci co pracowali w Milicji Obywatelskiej i byli działaczami OPZZ też są na listach i czy będą pobierać diety

 27. 27
  +7
  ~ Psychol
  Środa, 12.09

  Cycu vel vice rozbraja ludzi swoją chorą paranoją bycia , to raczej choroba i jako psycholozek powinien wystawic sobie diagnozę bo to sie leczy

 28. 28
  +9
  ~ ell
  Środa, 12.09

  A tak w innym temacie, baner z reklamą Missana- chłopie coś Ty za koszulę ubrał? Trzy numery za szerokie rękawy czy to taki nowy styl marszczenia? Patrząc na ten brak profesjonalizmu, nawet w tak banalnej kwesti ubioru, reklamy, uchybień i braku profesjonalizmu- nie przekonuje mnie Pan do swojej osoby. Takie proste, a takie ma ogromne znaczenie. I ta pięść pod brodą, co ma symbolizować? Dowalę? Coś nie wyszło, jak zwykle.

 29. 29
  +9
  ~ jan-49
  Środa, 12.09

  pani radna kosecka dba ale o wlasne interesy i gada od rzeczy z jej gadania nic nie wynika cwane babsko wiedziala ze zwiazki zawodowe w ktorych "rzadzila z kozlowskima pozniej wielka radna to sa fuchy na ktorych mozna niezle zarobic i krecic lody ze swoich dzialek w bogaczewie i swoich balow w osrodkach solidarnosci nigdy sie nie wytlumaczyla i zawsze bedzie bronic jak "lef"ale swoich interesow

 30. 30
  +9
  ~ cvxxx
  Środa, 12.09

  jan-49 w sumie to nieporadna radna Kosecka już ładnych 30 lat się opiernicza udając zapracowaną, wiedziała jak się ustawić, Elzam holding, Konstal no i była likwidacja ośrodka Elzamu w Bogaczewie, no i proszę tadaaaam i działeczki są

 31. 31
  0
  ~ qaz
  Środa, 12.09

  Radna Kosecka i jej adidaski więdzą co dla Embląga najlepsze to przodownik pracy społecznej

 32. 32
  +9
  ~ Galaxy
  Środa, 12.09

  Nic nie zrobili dla miasta, tereny inwestycyjne są sprzedawane tylko pod lidle biedronki poza tym nic w Elblągu nie ma najwyższy czas na zmiany praca radnego winna być wykonywana społecznie, a nie być wynagradzana z pieniędzy podatników. W końcu oni są dla nas

 33. 33
  +2
  ~ wer
  Środa, 12.09

  Należy "odzawodowić" funkcję radnego inaczej nigdy nie pozbędziemy się takich radnych pseudo aktywistów społecznych jak radna Maria

 34. 34
  --1
  ~ jan-49
  Czwartek, 13.09

  FUNKCJA RADNYCH POWINNA BYC SPOLECZNA (ZA DARMO) JAK TE OSOBY KTORE CZUJA SIE LOKALNYMI PATRIOTAMI ICHCA COS ZROBIC DLA MIESZKANCOW TO PROSZE BARDZO NIECH ROBIA ........................ALE CI RADNI TO SA KARIEROWICZE ZALATWIAJACY WYLACZNIE SWOJE INTERESY I KRECA LODY JAK ZAROBIC NA TYM JAK NAJWIECEJ A PATRIOTYZM MAJA W D......................TO DLA CIEMNEGO WYBORCY A LICZY SIE TYLKO KORYTO I KASA

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.