Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ratownicy medyczni mają dość czekania na podwyżki. Będzie ogólnopolski strajk?

19.08.2018, 12:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Ratownicy medyczni mają dość czekania na podwyżki. Będzie ogólnopolski strajk?
Ministerstwo Zdrowia doszło do porozumienia z największa grupą zawodową w służbie zdrowia – pielęgniarkami. Wywalczyły one podwyżki. Niestety nie udało się to ratownikom medycznym, którzy planują ogólnopolski strajk.
 
Według ustaleń z Ministerstwem pielęgniarki mają otrzymać dodatki 4x400 zł. Od września br. do podstawy wynagrodzeń pielęgniarek zostanie wpisany tzw. "dodatek Zembali" (1100 zł), a do lipca 2019 r. będzie ona wzrastać do kwoty 1200 zł.
 
- Każda pielęgniarka do grupy zasadniczej ma dostać 1100 zł. Według wyliczeń większości szpitali, placówki stać by było z tej "zembalówki" dać do grupy zasadniczej ok. 850 zł. W związku z tym brakuje dziś ok. 250 zł na każdą jedną pielęgniarkę. W naszym szpitalu jest 650 pielęgniarek. Za miesiąc krach dotknie wszystkich i niestety nasz szpital także nie będzie miał pieniędzy na uregulowanie tych wypłat - mówiła tydzień temu Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
 
Na takie warunki nie mogą liczyć już ratownicy medyczni.
 
Po przyznaniu dodatków ratownikom medycznym 2 razy po 400 zł w zeszłym roku porozumienie przewidywało dalsze negocjacje w połowie tego roku. Chodziło o przyznanie również tej grupie zawodowej, podobnie jak pielęgniarkom, kolejnych dwóch dodatków po 400 zł. W sumie dawałoby to 1600 zł. Jednak negocjacje nie odbyły się, a w tym samym czasie pielęgniarki podpisały porozumienie z Ministrem Zdrowia dotyczące ich płac
 
– stwierdził Michał Missan, Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
 
Ratownikom zależy na tym, aby ich praca również została doceniona. - Oczywiście wszyscy wiemy, że praca pielęgniarki jest bardzo ciężka i odpowiedzialna, a co za tym idzie powinna być dobrze wynagradzana – dodał Michał Missan. - Nie zmienia to jednak faktu, że praca ratownika medycznego też nie jest łatwa i jest związana z wielką odpowiedzialnością za ludzkie życie i zdrowie. Z tego też powodu powinna być dobrze wynagradzana. Nie można traktować wybiórczo poszczególnych grup zawodów medycznych, bo to poróżnia środowisko.
 
Jak sytuacja wygląda w naszym mieście? - W Elblągu w zespołach ratownictwa medycznego są tylko ratownicy medyczni, ale są miejsca w kraju, gdzie jeżdżą zarówno pielęgniarki, jak i ratownicy medyczni. Mają podobne kompetencje, a są różnie wynagradzani – zaznaczył Michał Missan.
 
Koordynator podkreślił, że warto zwrócić uwagę na to, jak finansowane są tego typu podwyżki. - Nie mogą one być przerzucane jako koszt na pracodawcę. Ministerstwo Zdrowia powinno przewidzieć wzrost finansowania procedur medycznych i stawki za tzw. dobokaretkę – zauważył. - W przeciwnym razie spowoduje to potężne problemy pracodawców z zachowaniem płynności finansowej w zarządzanych przez nich jednostkach.
 
W samym Dziale Ratownictwa Medycznego pracuje 57 ratowników medycznych.
 
Nie posiadam dokładnych danych co do WSZ. Myślę, że jest ich w sumie około 80-90. Natomiast w samym Dziale Ratownictwa Medycznego, za którego działalność jestem odpowiedzialny, jest nas 57 osób. W Elblągu na dzień dzisiejszy popieramy działania organizacji związkowych i oczekujemy na rozwój wydarzeń w tej sprawie
 
– podkreślił Michał Missan.

Związki Zawodowe Pracowników Ratownictwa Medycznego nie wykluczają ogólnopolskiego strajku.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Elblążanin
  Niedziela, 19.08

  Panie Missan ,czemu tak przed wyborami namawia pan do strajku ? czemu nie robił pan tego jako członek PO gdy ona rządziła w Polsce ?? Przecież mieliście na to całe 8 lat...

 2. 2
  +6
  ~ RTG
  Niedziela, 19.08

  Może trzeba sprawdzić, jak ten szpital kolebka PO był zarządzany przez lata, o wyjazdach zagranicznych na szkolenia też warto popytać?

 3. 3
  +8
  ~ ????
  Niedziela, 19.08

  Missan z tego co wiem, to jesteście na KONTRAKTACH ? Więc w czym problem ? Was temat nie dotyczy . Kiedy przedstawisz swój plan na zarządzanie miastem . Jako kandydat na Prezydenta ?

 4. 4
  +1
  ~ mareksssssssss
  Niedziela, 19.08

  bo jak byli u wladzy to wszystko bylo ok,a jak swinie odgonisz od koryta to kwiczy!!!

 5. 5
  +6
  ~ Pacjent
  Niedziela, 19.08

  Ratownicy i ich obsluga w tym beznadziejnym szpitalu to całkowita porażka, do fachowosci, profesjonalizmu, empatii i zwyklej kultury bardzo im daleko!

 6. 6
  +4
  ~ Wizjoner
  Niedziela, 19.08

  Znowu przez te bzdury i durną politykę ludzi nieznajacych samorządu tylko noszących fartuchy medyczne PIS wygra, puknijcie sie w koncu w swoje łby

 7. 7
  +10
  ~ Szpitalnik
  Niedziela, 19.08

  Michał jedyne co Ci się udało to ściągnąć zawiść ludzi na ratowników, nie każdy che do władzy.

 8. 8
  +7
  ~ czwert
  Poniedziałek, 20.08

  a co na to leniwa Gelert która bierze miesięcznie 19 tysi pensji? Pewnie lata gdzieś ze swoim koleżką lanserem

 9. 9
  +4
  ~ brylancik
  Poniedziałek, 20.08

  czy redakcja może zająć się tematem parkingu koło szpitala wojewódzkiego? kto czerpie kasę z tego? i czy to prawda że jest to syn pani Gelert.???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0720841884613