Niedziela, 18.11.2018, Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

To już 43 lata od odsłonięcia. Pomnik Odrodzenia... "przypomina złom"

05.07.2018, 07:00:22 Rozmiar tekstu: A A A
To już 43 lata od odsłonięcia. Pomnik Odrodzenia... "przypomina złom"
Fot. Ryszard Biel

Zaczyna wyglądać coraz bardziej jak kupa złomu. Wiem, że to relikt minionej epoki, ale też element historii Elbląga. Nie chciałabym, aby go zlikwidowano, ale wreszcie powinno się zająć tym miejscem - mówi pani Wiesława, mieszkanka Elbląga. Pomnik Odrodzenia, a w szczególności cokół, na którym on stoi, od dawna domagają się rewitalizacji. W ubiegłym roku miasto wpadło na pomysł, aby w remoncie pomogli uczniowie z klas budowlanych. Od tamtego czasu minęło blisko dziesięć miesięcy, a obeliskiem na razie zajmują się tylko wandale.

Ustawa dekomunizacyjna rozprawiał się z wieloma podobnymi "pamiątkami" po PRL. Monumentu na Placu Konstytucji nie objęła. Co z tego skoro wandale i upływający czas robią to równie skutecznie. Od kilku lat cokół powoli się rozpada. Młodzież chętnie wykorzystuje go jak skate park, co również nie pomaga.

Rewitalizacja otoczenia pomnika kosztowałaby 200 tys. zł, na tyle wyceniono ją dwa lata temu, gdy taki wniosek startował w Budżecie Obywatelskim. Takich pieniędzy miasto nie ma. Jednak, gdy w ubiegłym roku pytaliśmy o losy pomnika, miało pomysł, aby w remoncie cokołu pomogli młodzi elblążanie, uczniowie klas budowlanych, dla których mogłyby to być zajęcia praktyczne. To jak informowała wtedy rzeczniczka ratusza miała być dopiero wstępna koncepcja.

Od tego czasu minęło dziesięć miesięcy. Sprawdziliśmy, czy na Placu Konstytucji coś się zmieniło... Owszem, ale niestety nie na korzyść. Z cokołu odpadły kolejne płytki, a na samym pomniku pojawiły się wątpliwej jakości graffiti. Co się stało z ubiegłoroczną ideą? To pytanie zadaliśmy rzecznikowi prezydenta. Czekamy na odpowiedź.

Wątpliwości co do tego, że placem w centrum miasta i stojącym na nim pomnikiem, wreszcie należałoby się zająć, nie mają sami elblążanie. Ci, których o to zapytaliśmy, przyznają, że pamiątka z PRL, nie prezentuje się w tej chwili najlepiej.

To miejsce czasy świetności ma za sobą, ale to nie powinno oznaczać, że teraz powinno powoli się rozpadać. To przecież centrum miasta, nieciekawa to wizytówka

- mówi pani Sylwia.

Mieszkam niedaleko, więc Plac Konstytucji, mijam dosyć często. Ja sam chyba trochę już się przyzwyczaiłem do tego widoku, ale ostatni zwrócił mi na niego uwagę znajomy. No rzeczywiście... miasto chyba sobie już odpuściło to miejsce. Skutecznie zajęła się nim młodzież i komunistyczny pomnik "ozdobiła" po swojemu

- dodaje pan Dominik.

Pomnik Odrodzenia ma już 43 lata. Odsłonięto go 10 lutego 1975 roku z okazji, jak czytamy w ulotce Społecznego komitetu Budowy Pomnika Odrodzenia z 1972 roku, "trzydziestej rocznicy wyzwolenia i powrotu Elbląga do macierzy". Monument w kształcie rozpostartego sztandaru, z mosiężnej blachy stanął na Placu Zgromadzeń Ludowych, obecnym Placu Konstytucji. Powstał z udziałem pracowników elbląskiego Zamechu. Autorem płaskorzeźb znajdujących się na nim jest Jan Sieka, krakowski rzeźbiarz. Przedstawiają one wydarzenia i symbole historyczne.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --12
  ~ kierowcabombowca
  Czwartek, 05.07

  ani to ładne, ani sentymentu nie mam do tego. Ja proponuje to usunąć, postawić coś dużo mniejszego(1-1,3m) i równie brzydkiego dla zasady. Może pomnik Jarosława Kaczyńskiego?

 2. 2
  --22
  ~ ada
  Czwartek, 05.07

  elblag zawsze wierny komunistycznemu systemowi i sb-eka

 3. 3
  +12
  ~ Prorok Igor
  Czwartek, 05.07

  Kolejny sensacyjny tytuł i pod spodem wypociny pięciu zdań? Ciekawe jakie teksty piszą dziennikarze w Krakowie, Paryżu, Rzymie gdzie jest mnóstwo pomników "oblepionych ptasimi odchodami" i freskami młodzieży....Inna sprawa jak można pisać o pomniku zapominając napisać o człowieku bez którego nie byłoby tego pomnika , Szkoły Muzycznej i wielu innych rzeczy w Elblągu. O człowieku który wygrał w Polsce demokratycznej(połowa lat 90-tych) jako były PZPRowiec z ludźmi "zacnymi" ?!

 4. 4
  +7
  ~ inspektorkaruzeli
  Czwartek, 05.07

  Prorok Igor- masz wiedzę to napisz artykuł. Na pewno chętnie go zamieszczą.

 5. 5
  +33
  ~ Marek elbląski
  Czwartek, 05.07

  A co ten pomnik symbolizuje komunistycznego?Są na nim płaskorzeźby,nawiązujące do dawnych czasów przed wiekami i związków z nimi naszego miasta.Jedynym wątkiem komunistycznym,to wkroczenie sowietów.

 6. 6
  +6
  ~ Turban
  Czwartek, 05.07

  A wcześniej stał tam Bardzo ładny pałacyk filmosu. W całkiem dobrym stanie. Niestety tępe elbląskie łby które rządziły w tamtych czasach zdecydowały o jego wyburzeniu i postawieniu tego blaszanego badziewia. Podobnie zarządzał grzesio.n ze swoją sitwa, podobnie też działa wróbel. Elbląg odkąd należy do Polski nie miał i nie ma dobrego gospodarza. Co rusz trafia się włodarz z korzeniami komunistycznymi lub genami uchodźców z akcji Wisła.

 7. 7
  --24
  ~ AMalejużniekoniecznie
  Czwartek, 05.07

  znany w całej Polsce - "Pomnik puszki tuszonki"

 8. 8
  +25
  ~ Rikielelemele
  Czwartek, 05.07

  A byly kiedys fajne laweczki za pomnikiem a teraz zrobili tam wychodek dla psow

 9. 9
  --21
  ~ tadzik
  Czwartek, 05.07

  Zlikwidować to dziadostwo, posadzić drzewka i wykopać ławeczki

 10. 10
  +21
  ~ dominacja siczowego myślenia
  Czwartek, 05.07

  Ten pomnik , to jest rzeczywisty problem elblążan. Po jego likwidacji nie będzie bezrobocia, ciepło będzie za darmo, każdy opój dostanie 4-ro pak browaru dziennie za friko. Najpiękniejszy jest postument Kazika na patriotycznym placu i brzoziec sybirako - katyński przy Agrikola. Nie ma jednego , patriotycznego miejsca do zebrania elbląskiej Wieży Babel, a to co przypomina nasze dzieje autorytety podobne do Sylwii i Dominika proponują zniszczyć i sprzedać za ochlaj. Wystarczy jedną z postaci na tym pomniku uznać za Lecha kaczyńskiego i będzie zbawienie. Furkowcy z akcji wisła nadal niszczą wszystko co przypomina cywilizację Zachodu. Postawcie tam pomnik bandery lub aktualnego prowindyka - każdy pies wyrazi wam i jemu swoją wdzięczność przez podniesioną nogę. Wiadukt i jego nazwa też jest be

 11. 11
  +22
  ~ Monument
  Czwartek, 05.07

  Zburzmy miasto! Będzie po problemie, sama pisowska patola która żerowala na PRLu bo urodzila i wyksztalcila sie w tym podobno strasznych czasach i pół zycia stala pod tym pomnikiem ukazując przywiązanie do systemu , teraz robią z siebie pajaców ze niby prl Im przeszkadzal, korzystali z niego lapiac się stanowiski i profitów a teraz pieprz......ą bzdety , przebranżowili się celem uzyskania kolejnych profitow a to te same gęby co staly pod pomnikiem i oddawaly mu hold,pajace

 12. 12
  +21
  ~ hejter
  Czwartek, 05.07

  Polacy to specyficzny głupowaty naród nie mający szacunku do własnych osiągnięć. Jakby nie było to dokładnie to państwo wyciągnęło miliony tych durniów z czworaków odbudowało kraj po zniszczeniach wojennych bez szkopskich odszkodowań i amerykańskiej pomocy dało im wykształcenie, pracę, mieszkania sprawiło że w niemal w każdym domu była lodówka, pralka automatyczna kolorowy telewizor. Nikt nie musiał szukać jedzenia po śmietnikach wykluczeni społecznie byli tylko podpalacze pomników Lenina i to tylko symbolicznie, Jakby nie było byliśmy 2 krajem gorszego bloku a nie popychłem całego świata. Wszystkie normalne narody akceptują swoją historię wyciągają wnioski i idą dalej. Niemcy niby potępiaja Hitlera ale jestem pewien że 70 % żywi ukryty podziw dla jego rozmachu to samo że Stalinem

 13. 13
  +9
  ~ Zdziwieni
  Czwartek, 05.07

  Całe to miasto to skansen zaniedbany, zapomniany. Rządzący tym miastem do okulisty może zauważcie bajzel co krok.

 14. 14
  +19
  ~ prymitywny jest silniejszy
  Czwartek, 05.07

  Brama Brandenburska i cmentarze żołnierzy SS mądrym ludziom nie przeszkadzają. Koloseum symbolizuje miejsce męczeństwa tych co zakładali organizację podobną do amber gold i też to nikomu nie przeszkadza. Tylko akcjonariusze Wisła mają problem, bo wzór stepowy np. z Wołynia nakazuje niszczyć wszystko co "nie nasze". Kiedy ten zeżarty polski chleb dokona cudu przemienienia? Rodzina Nalazków - be, Armia ludowa - be, Kruczkowski - be, .... . Okulicki, Komorowski, Anders - o , tak, to uber munsch! Chodzi furkowcom o to aby zawsze był "nośny" temat zastępczy a pod jego przykryciem realizacja zadań oun, prowindyka, Siczy. Ten elbląski zlepek nigdy się nie zasymiluje, zintegruje. Stepowe geny są silne jak u likwidatorów Nomo Neandertalis.

 15. 15
  --16
  ~ Wstyd i tyle...
  Czwartek, 05.07

  Jest okropny...i o ironio w pobliżu urzędu miejskiego...wstyd...

 16. 16
  +21
  ~ Obok
  Czwartek, 05.07

  W prawo od pomnika plac zarosniety, zaniedbany. Co um przez okno nie widać tego. Kiedyś byly sklepiki obecnie pastwisko. Tak samo teren przy ul. Nowowiejskiej zarosniety, zaniedbany środek miasta. A straż miejska śpi.

 17. 17
  +1
  ~ jurek w.
  Czwartek, 05.07

  hejter 100 % racji

 18. 18
  +11
  ~ relatywizm jest zwrotny
  Czwartek, 05.07

  Gdyby tak obsmarowano "pomnik" twórcy państwa, głównego oblatywacza, to już w godzinę byłby sprawca schwytany. Warszawskie "schody" ogrodzono płotem przed wdzięcznym ludem. Tylko to co polskie wystawia się na zniszczenie i pogardę. Kim są niszczyciele? Zapewne nie Polakami. Uczyła ich pewnie zeświniona fałszerka dokumentów a wychowywali wspólnie wszyscy ześwinieni przez nią. Brak słów - młodzieży nie wychowa się poprawnie w pogardzie dla przeszłości i poprzednich pokoleń. Wyrzuciliśmy po 45 r. ludność i cywilizację Zachodu a przyjęliśmy migrantów ze wschodu. Efekt jest taki, że "wdzięczni" przybysze niszczą wszystko co polskie aby zbudować tu swoją samostoicielną, banderowską.

 19. 19
  +4
  ~ hejter
  Czwartek, 05.07

  Cała Europa zachodnia grabiła państwa kolonialne handlowała niewolnikami zawłaszczała ich dobra kultury i do dziś zresztą grabi i nie niszczą swoich pomników grabieży które przez lata wybudowali ale apelują do durniów o solidarność międzyludzką i przyjmowanie imigrantów zarobkowych których sami stworzyli. Często Polak to idiota z kompleksem niższości któremu brak szacunku do siebie i własnej nacji. Dlatego usilnie usiłuje naśladować tych których podziwia nie trafia do niego że dokonania własnego narodu mogą tez dawać poczucie własnej wartości i oryginalności jak i podstawy do dumy

 20. 20
  +24
  ~ Współwinny jak i inni
  Czwartek, 05.07

  Tylu durnych komentarzy jeszcze na tym portalu nie czytałem. Pomnik tyle ma wspólnego z komunizmem co zdechły pies ze szczekaniem. To, że został wykonany w okresie PRL nie świadczy o tym, że to relikt tamtej epoki. To obiekt wskazujący na historię miasta i jego związki z Polską. A jego stan to wynik dewastacji elbląskiej hołoty, która nie ma nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim szacunku wobec pomników kultury i tradycji. Więc to co teraz tam istnieje i stan pomnika to wina nas wszystkich mieszkańców Elbląga.

 21. 21
  +2
  ~ hejter
  Czwartek, 05.07

  I tak większość kretynów pewnie nie rozumie o czym piszę. Niestety chyba 2 pokolenia umiarkowanego dobrobytu to zbyt krótki czas by ch..m i niewolnik zmienił swoją ugruntowana przez wieki mentalność i zyskał szacunek do samego siebie

 22. 22
  +21
  ~ mentalność wolska
  Czwartek, 05.07

  Na poniemieckie nagrobki żydowskich cmentarzy potrafia wydać miliony pod pomnik własnej historii szczać chodzą

 23. 23
  --10
  ~ ddrre
  Czwartek, 05.07

  zaorać

 24. 24
  +3
  ~ laka
  Czwartek, 05.07

  Rikielelemele masz rację, były tam fajne ławeczki i parkany, raz zdarzyło mi się tam na ławeczce w nocy bara-bara, ale było super

 25. 25
  --13
  ~ elblonk
  Czwartek, 05.07

  Usunąć, przenieść do muzeum, postawić w zamian coś ładnego, zainwestować

 26. 26
  +1
  ~ fan
  Czwartek, 05.07

  Aborygen jesteś jak ta puszka tuszonka wydajesz z siebie nieustannie ten sam głuchy odgłos jak pasztet podlaski spadający na betonową posadzkę Biedronki

 27. 27
  +6
  ~ marynarz
  Czwartek, 05.07

  Zostawcie TITANICA

 28. 28
  +2
  ~ AMalejużniekoniecznie
  Czwartek, 05.07

  tow. fan nie jestem przekonany czy argumenty ad personam w jakiejkolwiek rozmowie czy dyskusji dodają jej "blasku" są raczej objawem braku argumentów i kultury - takiego mamy suwerena.....

 29. 29
  +3
  ~ skruszony
  Czwartek, 05.07

  Nie mogłem się oprzeć bywam słaby niestety

 30. 30
  0
  ~ SavedEmperor
  Wtorek, 28.08

  Jak zniszczyć wszystkie pomniki z czasów komuny to czemu by nie zburzyć pałacu kultury w Warszawie to jest dopiero zniewaga na skalę całego narodu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.