Środa, 22.09.2021, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Ministerstwo Zdrowia zafundowało nam dramat". Pacjenci po przeszczepach płacą za leki nawet 2,5 tysiąca zł więcej

05.09.2017, 13:30:44 Rozmiar tekstu: A A A
"Ministerstwo Zdrowia zafundowało nam dramat". Pacjenci po przeszczepach płacą za leki nawet 2,5 tysiąca zł więcej
Fot. Ryszard Biel

3 złote 20 groszy. Tyle za najdroższy lek immunosupresyjny, pacjenci po przeszczepie płacili w styczniu tego roku. Teraz kosztuje on blisko 2,5 tysiąca zł i to jest cena już po refundacji, bo normalnie lek kosztuje 6 tys. zł. To, co Ministerstwo Zdrowia w tej chwili robi z cenami leków immunosupresyjnych, to jest po prostu masakra. To nie są środki, które my możemy brać czy nie. My bez nich nie jesteśmy w stanie żyć. Niestety nas jest niewielu. Nie mamy tak wielkiej siły, jak górnicy, aby zablokować pół miasta i powiedzieć halo my tu jesteśmy, nas nie stać na taki wydatek - mówi Iwona Nowik z Elbląga, kobieta 2,5 roku temu przeszła przeszczep wątroby.

Leki immunosupresyjne to środki, które osoby po przeszczepach chronią przed odrzutem organu. W ciągu tego roku ich cena, mimo że się na liście leków refundowanych, wzrosła nawet 2,5 tys. zł. Pacjenci apelują o pomoc. Jak podkreślają, zostali postawieni pod ścianą, a branie tych medykamentów to nie zależy od ich decyzji to dla nich być albo nie być. Na ten problem zwrócili również uwagę elbląscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, podczas spotkania z dziennikarzami.

- Cena leków immunosupresyjnych cały czas wzrasta i jest to cena, którą płacą pacjenci - przyznaje Elżbieta Gelert, poseł RP i dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

To, co w tej chwili Ministerstwo Zdrowia robi z cenami leków immunosupresyjnych, to jest po prostu masakra. Od stycznia do września leki te drożały już 758 razy. W tej chwili najdroższy lek immunosupresyjny kosztuje około 2,5 tysiąca złotych (ilość starczająca na miesiąc) to cena, którą musi zapłacić pacjent. Na początku stycznia kosztował 3 zł 20 gr. Te leki sukcesywnie drożeją, a nie są to leki, które możemy brać bądź nie. My je musimy brać codziennie, do końca życia czy nam się to podoba, czy nie. My bez tych leków nie jesteśmy w stanie żyć. To jest tragedia. Wiele osób zostało postawionych pod ścianą. Mając 700, 800 złotych renty, dojeżdżając co miesiąc, czy dwa na kontrole do ośrodków transplantacyjnych, nie stać ich na leki za kilkaset złotych. Dochodzi do bardzo tragicznej sytuacji, że ludzie, którzy czekają na przeszczepy, zastanawiają się czy po przeszczepie będzie ich stać na wykup leku. To dotyczy np. pacjentów którzy mają przeszczep nerki, bo bez tego mogą być dializowani. To są dramaty ludzi

- przekonuje pani Iwona Nowik.

Kobieta podkreślała również, że problemu nie rozwiązują, proponowane przez MZ tańsze, leki generyczne. Te, jak wskazują pacjenci i specjaliści, nie każdy pacjent po przeszczepie może z powodzeniem stosować.

W tej chwili ministerstwo sugeruje pacjentom leki generyczne, które są tańsze. Jednak to są leki, których my pacjenci się boimy. Jest duża liczba leków generycznych, które my bierzemy, nawet niektóre antybiotyki to generyki. ich substancja czynna jest taka sama, jak przy immunosupresancie, ale nie wiemy, jakie są uzupełniacze, jak nasz organizm na nie zareaguje. Ja jestem 2,5 roku po przeszczepie. Mój organizm świetnie reaguje na leki, już przyzwyczaił się do nich. Nie chciałabym, aby doszło do sytuacji, że będę musiała wziąć inne leki, bo nie będzie mnie stać na te, do których mój organizm już przywykł, które działają. Zmiana leku bardzo często wiąże się z wizytą w szpitalu, bo najpierw trzeba odtruć nasz organizm z leków, które bierzemy, a dopiero później wprowadzić nowy lek i pilotować przynajmniej przez trzy tygodnie, żeby zobaczyć, jak organizm reaguje, jaki poziom leku będzie odpowiedni. Są osoby, które weszły w taką zmianę i musiały powrócić do leków immunosupresyjnych. Inaczej wygląda to u pacjentów od razu po przeszczepie, który dopiero zaczyna barć lekarstwa, a inaczej u pacjentów, którzy przyjmują je od lat - dodaje elblążanka po przeszczepie wątroby.

Pacjenci po przeszczepie czują się bezradni. Jak mówią, jest ich tak mało, że rząd nie słucha ich głosu.

Zorganizowaliśmy protest przed sejmem. Była nas garstka, bo nas w Polsce żyje 15 tys. ludzi po przeszczepach, w tym dzieci. Nie każdy był w stanie przyjechać do Warszawy. Nie mamy takiej siły przebicia jak np. górnicy, aby zablokować pół miasta i powiedzieć halo my tu jesteśmy. Nikt z ministerstwa nie pofatygował się nawet, aby z nami porozmawiać. Oczywiście zwracamy się do polityków, mediów, organizujemy protesty. Co my więcej możemy zrobić

- pyta pani Iwona.

Minister zdrowia zabiega w tej chwili u ministra finansów o dofinansowanie służby zdrowia z budżetu, a nie z NFZ. To ma być suma około 2 miliardów złotych. Według projektu prawdopodobnie, bo jeszcze go nie widziałam, te pieniądze mają trafić tam, gdzie są największe kolejki, czyli na zabiegi zaćmy, endoprotezy. Wszystkim należy się lepszy dostęp do służby zdrowia. Może będziemy apelować, żeby z tych pieniędzy, które mają być rozdzielone na procedury medyczne i dosprzętowienie szpitali, znalazły się pieniądze, które można by przeznaczyć na dofinansowanie leków dla pacjentów po przeszczepach

- mówi Elżbieta Gelert.

- Poza tym pozostaje nam apelowanie o to, aby na tej liście refundowanej zmniejszono tę cenę dla pacjenta. Ja sobie zdaję sprawę, że ministerstwo chce też wymusić na producentach, obniżenie ceny, aby ta dopłata ze strony państwa była mniejsza, ale nie może się to odbijać na pacjentach - dodaje posłanka.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ ell
  Wtorek, 05.09

  Ważne ,że Rydzyk dostał od nowej władzy miliony, które powinny iść na leczenie ludzi, tak wybrał nasz naród, chorym pozostała modlitwa do ojca Rydzyka, warto pamiętać przy kolejnym oddaniu głosu, aby po raz kolejny nie nagrodzić władzy za ten dramat ludzki. Wydajemy ogromne pieniądze na operację przeszczepu, a z drugiej strony marnujemy szansę na życie tych ludzi.

 2. 2
  +6
  ~ jan-49
  Wtorek, 05.09

  wazne ze rafalska rozdaje kase na prawo i lewo komu sie tylko da zeby mowili o niej jaka dobra pani tylko po to zeby zdobyc poparcie wyborcze bo wiadomo ze kazdy lubi dostawac kase za darmo a chorych maja gdzies licza na to ze szybko sie sami wykrusza i dokladanie do nich nie zapewni poparcia wyborczego a kasa zaczyna sie konczyc unia przestanie dawac wiec moze manna z nieba albo cos sie wyciagnie od niemiaszkow wiec ludzie ciezko chorzy sa i beda pomijani w swojej dobroci rzadu

 3. 3
  +8
  ~ Dreptak
  Wtorek, 05.09

  tak wygląda dobra zmiana w praktyce...

 4. 4
  +8
  ~ Marek K
  Wtorek, 05.09

  Głosujcie dalej na pisowską zarazę . Przykra jest to wiadomość to jak wyrok śmierci .

 5. 5
  +8
  ~ Lens
  Wtorek, 05.09

  No I pis Was wydymał, jak kazdego. Jeszcze wiecej takich zmian I wszyscy będziemy w dupie. Naprawde zaj...sta zmiana

 6. 6
  +2
  ~ jurek w
  Środa, 06.09

  Lubię wpisy naiwniaków którzy "łykają" bzdury. "W tej chwili ministerstwo sugeruje pacjentom leki generyczne, które są tańsze. Jednak to są leki, których my pacjenci się boimy" a więc są tańsze. Generyk mądrale to lek produkowany po wygaśnięciu "okresu ochronnego" skład chemiczny jak soli NaCl obojętnie z jakiej warzelni pochodzi. Doktor pisał mi na cholestrol Cre...r a po 44 zł /miesiąc a ja kupuję Zah..n za 6.8 zł / misiąc skład ten sam i działanie też. Nie wiem dlaczego wspólne pieniądze z NFZ mają iść do zagranicznych koncernów tylko dlatego że "ktoś się boi", źle działający lek nie będzie dopuszczony do obrotu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.