Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kanał przez Mierzeję Wiślaną powstanie w 2022 roku. Szacowany koszt to 656 mln zł

23.02.2016, 12:54:28 Rozmiar tekstu: A A A
Kanał przez Mierzeję Wiślaną powstanie w 2022 roku. Szacowany koszt to 656 mln zł
fot. archiwum redakcji
W Gdyni odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wśród trzech tematów, którymi zajmowała się komisja, dwa wprost dotyczyły Elbląga. Jednym z nich była dostępność portów morskich, drugim - projekt budowy kanału przez Mierzeję.
 
 
W posiedzeniu wziął udział senator Jerzy Wcisła, od kilkunastu lat zajmujący się rozwojem żeglugi śródlądowej, w tym budową kanału przez Mierzeję. Autor dwóch książek o kanale.
 
- Rozwój żeglugi śródlądowej i budowa kanału to dwa filary rozwojowe Elbląga i subregionu elbląskiego, w oparciu o walory wodniackie. Brak któregokolwiek z tych filarów spowoduje, że drugi nie spełni oczekiwań – mówi senator Jerzy Wcisła.
 
Kanał za 656 mln złotych
 
Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej potwierdził wolę rządu, by zbudować kanał przez Mierzeję. Najbardziej prawdopodobnym miejscem wykonania „przekopu” będzie Nowy Świat. Alternatywne lokalizacje albo powodują większe kolizje środowiskowe (Skowronki), albo zagrażają podziemnym wodom słodkim (Przebrno) lub plażom Krynicy Morskiej i opłacalności ekonomicznej (Piaski).
 
Kanał będzie miał 5 m głębokości i 1100 m długości. Od niego do rzeki Elbląg będzie zbudowany tor wodny o długości ponad 9 km. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na 656 mln zł. Realnym terminem oddania kanału przez Mierzeję jest rok 2022.
 
- Przypomnę, że ta data wykonania inwestycji, jako najbardziej prawdopodobna została wskazana przez rząd PO w 2013 roku, podczas spotkania w Elblągu, na którym przedstawiliśmy program realizacji inwestycji – mówi Jerzy Wcisła. - Ówczesna opozycja wyśmiewała podany przez nas termin mówiąc, że równie dobrze można podać każdą dowolną datę. Dzisiaj sama ją podaje, jako realną – dodaje senator.
 
Obecnie projekt budowy kanału jest analizowany w Komisji Europejskiej. Są podstawy, by sądzić, że ocena ta – pewnie z jakimiś wskazaniami – będzie dla projektu pozytywna, gdyż analizy środowiskowe są bardzo dogłębne i kompensacje często 10-krotnie przekraczają ewentualne straty środowiskowe.
 
Kanał, którego koszt budowy szacowany jest na 656 mln zł, jest inwestycją opłacalną ekonomicznie i ważną ze względów bezpieczeństwa narodowego i społecznego. Zalew Wiślany jest akwenem granicznym Unii Europejskiej i NATO. Poza tym są tu tereny zagrożone powodzią, więc kanał w okresie kryzysu może tworzyć szlak ewakuacyjny i zaopatrzeniowy.
 
Port elbląski, którego potencjał łatwo podnieść do 3,2 mln ton przeładunków rocznie, po wybudowaniu kanału w kilka lat powinien osiągnąć przeładunki na poziomie 1,5 mln ton rocznie.
 
- Taki i wyższy poziom przeładunków bez budowy kanału jest niemożliwy. Rozmawialiśmy o tym z przewoźnikami z Kaliningradu, którzy dysponują barkami o ładowności powyżej 1,5 tys. ton, ale nie mogą z takim ładunkiem wpłynąć do Elbląga – informuje Jerzy Wcisła.
 
Potrzebne dodatkowe inwestycje
 
Dla pełnego wykorzystania kanału potrzebne są jeszcze inne inwestycje, także w porcie elbląskim. Senator Jerzy Wcisła podczas ostatniego posiedzenia Senatu zgłosił potrzebę zastąpienia mostu pontonowego w Nowakowie mostem stałym, zbudowania drugiego mostu na Kanale Jagiellońskim, zbudowania terminalu, bocznicy kolejowej i obrotnicy dla statków o długości 180 m. Niestety wniosek został odrzucony przez rządzącą koalicję.
 
- Potrzeba inwestycji w port elbląski jest oczywista, dlatego byłem zawiedziony bezrefleksyjnym odrzuceniem moich wniosków – mówi senator. - Mniej oczywiste dla wielu są inwestycje w nasze rzeki, szczególnie w Wisłę. My, w ramach Zespołu ds. Rewitalizacji MDW E70, któremu przewodniczyłem dokonaliśmy takich analiz. Budowa kanału zrodzi popyt na przewozy Wisłą w wysokości ok. 1 mln ton rocznie. To duże uzasadnienie dla udrożnienia żeglugi po królowej polskich rzek.
 
Jerzy Wcisła mówił także o znaczeniu turystyki wodnej i sukcesie np. Pętli Żuławskiej, która jest najlepszym tego typu projektem ostatnich lat w Polsce, dodając, że prawdziwy sukces tej polityki będzie dopiero po zbudowaniu kanału i udrożnieniu polskich dróg wodnych.
 
W Gdyni na posiedzeniu obecni byli także: prezydent Elbląga Witold Wróblewski, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu Arkadiusz Zgliński oraz posłowie Jerzy Wilk i Andrzej Kobylarz. Wszyscy jednogłośnie wspierali elbląskie interesy, związane z wykorzystaniem naszych walorów wodniackich.
Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ ja
  Wtorek, 23.02

  Dobrze dla Elbląga!

 2. 2
  0
  ~ lukasz
  Wtorek, 23.02

  Interesujące , że w każdej analizie - nakłady ( koszty ) na przekop autorzy ( naukowcy ) podają odmienne liczby od 900.000,00 zł do aktualnej wyceny 656.000,00 zł. A koszty infrastruktury połączeń z Elblągiem oraz koszty udrażniania kanału z Elbląga do Nowego Świata. Jak UE uruchomi fundusz to pewnie trzeba się z tym tematem zmierzyć dla dobra miasta Elbląga.

 3. 3
  +1
  ~ lukasz
  Wtorek, 23.02

  Oczywiście chodzi o 900 mln zl oraz 656 mlz zł

 4. 4
  +13
  ~ nie zapominajcie
  Wtorek, 23.02

  PIS zapomina że czas ucieka i następna partia która wygra wybory powie NIE przekopowi.ALBO KOPIECIE TERAZ ALBO NIGDY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A tak wierzyliśmy że PIS-wi będziemy zawdzięczać przekop.zobaczymy w ciągu 4 lat a potem wybory i?????????????

 5. 5
  +4
  ~ powiec
  Wtorek, 23.02

  Niestety mimo, że jestem za przekopem to w niego nie wierzę! Obietnice PIS rozłożą budżet Państwa już w przyszłym roku, a nowe władze kraju zarzucą projekt jako nieekonomiczny!:(

 6. 6
  --6
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 23.02

  POWIEC nie martw się o budżet martw się żeby Wałęsa do kraju wrócił i zasiadł na wiarografie to jest ważna sprawa BOLEK stale powtarza przestali płacić przestałem kapować i co ?

 7. 7
  +6
  ~ kromeczka
  Wtorek, 23.02

  jest to marzennie mojego życia, doczekać tej chwili

 8. 8
  +1
  ~ kromeczka
  Wtorek, 23.02

  jest to marzennie mojego życia, doczekać tej chwili

 9. 9
  +2
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 23.02

  Już na osiedlu "zatorze " wybudowali wiadukt . Teraz nowy kawał przekop ,a może kop ?

 10. 10
  --2
  ~ wawa
  Środa, 24.02

  Żałosne i kto te fanaberie opłaci i po co na kajaczki i rowery wodne bo na jachty morskie będzie za płytko

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98287200927734