Środa, 22.09.2021, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Urszula Dudziak, Marek Dyjak, Marcin Gawdzis… Przed nami trzecia edycja Jazzbląg

04.06.2014, 09:42:20 Rozmiar tekstu: A A A
Urszula Dudziak, Marek Dyjak, Marcin Gawdzis… Przed nami trzecia edycja Jazzbląg
fot. Adrian Sajko
Festiwal Jazzbląg ma za sobą dwie edycje – obie ciepło przyjęte przez publiczność i bogate w gwiazdy. Na scenie do tej pory mogliśmy oglądać takie nazwiska jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Henryk Miśkiewicz, Michael Patches Stewart, Grzech Piotrowski, RGG, Krystyna Stańko, Arild Andersen, Adam Bałdych, Atom String Quartet.

Do współpracy przy konstruowaniu tegorocznego programu Festiwalu – jako dyrektora artystycznego - zaprosiliśmy, pochodzącego z Elbląga, Jerzego Małka - doskonałego trębacza, którego już mieliśmy okazję usłyszeć na jazzblągowej scenie.

Jerzy Małek jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, miedzy innymi Grand Prix Jazz Juniors 99‘w Krakowie, indywidualnej na Jazz nad Odra 2000, specjalnego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Katowice 1999, „Klucza do Kariery“ na Pomorskiej Jesieni Jazowej, 99‘ tytułu Nowa Nadzieja w ankiecie Jazz Top 2000 a także „2nd runner up“ na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie, w których brali udział muzycy z Europy i USA 2004. Został nominowany w dwóch kategoriach - ,,Jazzowy kompozytor/aranżer roku" i ,,Jazzowy muzyk roku" do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2012. Od lat plasuje się w czołówce polskich trębaczy jazzowych obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika.

O swoim pomyśle na Jazzbląg i tegorocznych gwiazdach mówi tak:

"(...) mottem, które przyświecało mi w realizacji koncepcji tegorocznego Festiwalu była próba połączenia wysublimowanych form ekspresji muzycznej w sposób maksymalnie komunikatywny dla współczesnego odbiorcy”.

Swój udział w trzeciej edycji Festiwalu potwierdzili: Marek Dyjak i Wojciech Karolak Quartet (17 lipca), Piotr Wyleżoł Trio & Stephen Riley oraz Urszula Dudziak Superband (18 lipca), Marcin Gawdzis Quintet, Beata Przybytek oraz Janusz Muniak & Friends (19 lipca).

Imprezy towarzyszące:
 
Jazz on the cover – wystawa archiwalnych okładek Jazz Forum autorstwa Rafała Olbińskiego. Wystawa „Jazz on the Cover” obejmuje wybrane okładki magazynu „Jazz Forum" powstałe w latach 1970 - 1981, które nie tylko są przykładami wspaniałych ilustracji Rafała Olbińskiego, lecz także odsłaniają kawałek historii jazzu za Żelazną Kurtyną.

Zanim rozpoczęła się międzynarodowa kariera Rafała Olbińskiego, ten wybitny grafik, malarz i ilustrator przez 10 lat pracował w Warszawie dla magazynu „Jazz Forum”, tworząc okładki kolejnych numerów oraz ich szatę graficzną. W tym czasie spod jego ręki wyszło wiele wspaniałych prac, realizowanych różnymi technikami, które stworzyły unikalną oprawę plastyczną pisma. To właśnie ta współpraca przygotowała Olbińskiego do pracy dla amerykańskich magazynów i okazała się bezcenną podstawą, na bazie której stopniowo rozwijał i doskonalił swój warsztat
 
Rafał Olbiński jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 pozostał w Nowym Jorku. Pierwszą okładkę zaprojektował dla magazynu „Psychology Today” już w marcu 1982 roku. Wkrótce przyszły kolejne dla magazynów: „Time”, „Newsweek”, „Business Week”, „Playboy” i wielu innych. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach „The New York Times”, gdzie współpracował z legendarnymi dyrektorami artystycznymi, Jerelle Kraus i Stevenem Hellerem. W latach 90. stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były projekty plakatów oraz scenografii dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. Poza ilustracjami oraz plakatami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i społecznymi zajmuje się też twórczością malarską utrzymaną w stylu poetyckiego surrealizmu.

Mała Akademia Jazzu „Dzieci lubią jazz” – Dixie Company

Po raz trzeci Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza podczas Jazzbląga dzieci wraz z rodzicami na koncert Małej Akademii Jazzu - „Dzieci lubią jazz” a zabawę poprowadzi poznańska grupa „Dixie Company”. Poznańska formacja jazzu tradycyjnego „Dixie Company” powstała w roku 1993 z inicjatywy puzonisty Krzysztofa Zaremby. Od tego czasu zespół zagrał kilkaset koncertów w wielu prestiżowych miejscach w kraju i za granicą. Wziął udział w programach telewizyjnych m.in.: „Muzyka Teatralna i Filmowa" Zygmunta Koniecznego, „Viktory 95”. Zagrał w trakcie wręczania nagród im. Stefana Kisielewskiego w kawiarni „Na Rozdrożu" - gdzie jednym z nagrodzonych był Jan Nowak Jeziorański. Występował również na dziedzińcu Sejmu RP w trakcie Sesji Wiosennej Zgromadzenia Północnoatlantyckiego. W roku 2000 Dixie Company reprezentował Wielkopolskę w pawilonie Polskim na EXPO w Hanowerze. Wystąpił również w pawilonie Unii Europejskiej podczas wizyty przewodniczącego Romano Prodiego. W styczniu 2001 roku zespół zagrał u boku Jannifer Rush i Kayah w Europeicher Presse - und Funk - Bali 2001. W ramach „Poznań Old Jazz Festiwal” prowadzą koncerty Małej Akademii Jazzu.

Prosimy też o zabranie ze sobą małych, drobnych instrumentów.
 
Jam session w Klubie Krypta po zakończonych koncertach, prowadzenie: Piotr Kułakowski.

Na imprezy towarzyszące wstęp wolny 
Informacje i bilety 
Bilety w sprzedaży od 3 czerwca 2014 
Bilet na dzień koncertowy: 50 zł, w przedsprzedaży 40 zł Karnety na całość Festiwalu: 130 zł, w przedsprzedaży 100 zł. Galeria nie prowadzi wcześniejszej rezerwacji miejsc.

informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ czytam
  Środa, 04.06

  Muniak , Karolak , Dudziak . Skład którego nie powstydziłyby się zaduszki jazzowe w 1978 roku .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.