Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Seniorzy i chorzy na płuca będą mieli łatwiej? W Elblągu powstaną nowe oddziały specjalistyczne?

11.03.2014, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Seniorzy i chorzy na płuca będą mieli łatwiej? W Elblągu powstaną nowe oddziały specjalistyczne?
fot. arch. red. (fot. Adrian Sajko)
REKLAMA

Z opieką medyczną nad osobami starszymi w naszym mieście łatwo nie jest. Problem dotyczy w zasadzie całego w kraju; w Polsce znajduje się tylko kilka placówek medycznych, które posiadają oddział geriatryczny. To ogromny problem, bo jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, musimy więc myśleć o potrzebie jego rozwiązania. Elbląg ma szansę dołączyć do tych placówek, które w kraju świadczą pełną opiekę nad schorowanymi seniorami. Szpital Miejski stara się bowiem o dofinansowanie z funduszy norweskich na uruchomienie oddziału geriatrycznego, a prezydent wskazuje na potrzebę stworzenie kolejnego, równie mocno potrzebnego w Elblągu – oddziału pulmonologicznego. Czy plany mają szansę realizacji?

Nie od dziś wiadomym jest, że ze względu na starzenie się społeczeństwa i wydłużenie życia, potrzeby w zakresie opieki geriatrycznej będą rosnąć i powinny być w naszym kraju jednymi z zadań priorytetowych. Tymczasem seniorzy w wielu miastach Polski nadal muszą liczyć się z tym, że w przypadku ewentualnej hospitalizacji, zamiast na specjalistyczny oddział geriatryczny trafią raczej na internę. Ten problem istnieje także w Elblągu.

Wielokrotnie mieszkańcy naszego miasta, jak również radni – m.in. Maria Kosecka (PO)  - pytali, czy i kiedy w naszym mieście będzie miał szansę powstać oddział świadczący pełną opiekę nad seniorami wymagającymi specjalistycznej opieki i hospitalizacji - Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się dlatego chcemy otworzyć oddział geriatrii w Szpitalu Miejskim – wskazywał na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami prezydent miasta, Jerzy Wilk. - Wiemy, że jest dużo osób chorujących w wieku 60+. Niestety nie ma u nas specjalistów geriatrów; takie oddziały znajdują się w ogóle tylko w kilku miejscach w kraju.

Dlatego Szpital Miejski w porozumieniu z miastem złożył wniosek, aby na uruchomienie takiego oddziału pozyskać środki z funduszów norweskich - Jeśli nam się to uda, to taki oddział geriatrii powstanie w Elblągu z początkiem nowego roku – zapowiada prezydent.

To jednak nie jedyny oddział, którego potrzebę uruchomienia w naszym mieście widzą specjaliści medycyny. Z badań przeprowadzonych przez prof. Annę Doboszyńską, krajowego konsultanta ds. chorób płuc wynika, że elblążanie dwukrotnie częściej chorująca na płuca, niż np. mieszkańcy Olsztyna – Przyczynę tego trudno ustalić – mówi Jerzy Wilk. – Być może wpływa na to ukształtowanie naszego terenu; Żuławy to bowiem teren podmokły, w niektórych miejscach położony nisko, depresyjny. Z panią profesor rozmawiałem dwukrotnie; mamy jej pełne poparcie co do tego, by taki oddział pulmonologiczny w mieście powstał.

Do tej pory elblążanie płuca mogli leczyć w Olsztynie lub w Prabutach - Niestety z obserwacji lekarzy wynika, że elblążanie, którzy chorują na płuca ze względu na odległość tych oddziałów rezygnują z leczenia. Bo płuca nie bolą, a umieralność jest w tych przypadkach zatrważająca – zauważa prezydent.

Plany są ambitne. Ale nie należy zapominać o możliwościach finansowania takiej inwestycji. Skąd na stworzenie oddziału leczenia chorób płuc znaleźć pieniądze? Bo w tej kwestii Miasto będzie musiało samo znaleźć sposoby jego finansowania. Czy to się uda? Z prezydentem w tej sprawie rozmawiał dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Zakrzewski, który wskazał, że jeśli miasto przygotuje zaplecze, pomieszczenia i wyposaży je w odpowiedni sprzęt, w 2015 roku taki oddział w Elblągu powstanie - Na pewno nie będziemy w tej kwestii specjalistyczną placówką, ale chodzi o to, żeby podstawowe leczenie chorób płuc w mieście było, bo i koszty są wtedy niższe i dostępność łatwiejsza – dodaje prezydent.

 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 9

%77.8 %22.2


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ iza
  Wtorek, 11.03

  bardzo sie ciesze - synek choruje na astme i ma czesto zapalenie oskrzeli czy pluc - bardzo sie ciesze na ten fakt

 2. 2
  +3
  ~ miasto czy wieś
  Wtorek, 11.03

  W Elblągu musi byc wybudowany nowy budynek szpitala,taki obiekt aż sie prosi o budowanie.W Elblągu są stare budynki szpitalne które powinny być zamienione w muzeum a nie nowoczesne lecznictwo.olsztyn buduje nowe szpitale jeden za drugim a Elbląg ????A MIAŁY BYC DWA RÓWNORZĘDNE MIASTA????

 3. 3
  0
  ~ zofia
  Wtorek, 11.03

  jezeli dyrektor szpitala wojewódzkiego nie stanie na przeszkodzie to moze się udać.

 4. 4
  0
  ~ ina
  Środa, 12.03

  pani Izo to propaganda wyborcza , obiecanki cacanki

 5. 5
  0
  ~ EuPi
  Środa, 12.03

  Pierwszy kwiecień tuż, tuż, więc jako żart primaaprilisowy przyjmuję. Arogancja i ignorancja w szpitalach, przychodniach osiąga apogeum. I ci? I nic, decydenci się mają dobrze.

 6. 6
  0
  ~ janusz
  Niedziela, 16.03

  Za czasów komuny , Elbląg miał szpital..tzw "gruźliczy" przy ul. Jaszczurczego... Byli specjaliści, wykwalifikowany personel..itd..itp. Mimo wysokiej zachorowalności na płuca w okręgu elbląskim , na początku lat 90-ych, zlikwidowano szpital i cześć ! Teraz sprawa wraca, bo musiała wrócić..! Zachorowalność na wszelkie schorzenia płuc, wzrasta, jak galopujące suchoty !

 7. 7
  0
  ~ st.john
  Niedziela, 16.03

  pulmunologia :) matka po wypadku leżała w szpitalu i w szpitalu własnie zarazili ją jakaś bakterią atakującą płuca, a następnie nie potrafili jej zidentyfikować :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95583009719849