Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Co się ze mną stanie, jak się zestarzeję? Czyli, jak opiekujemy się osobami starszymi w Elblągu

22.11.2013, 07:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
Co się ze mną stanie, jak się zestarzeję? Czyli, jak opiekujemy się osobami starszymi w Elblągu
fot. Monika Skowrońska
REKLAMA

Światowa Organizacja Zdrowia uważa społeczeństwo za stare, jeżeli liczba osób, które są w wieku powyżej 65 lat, przekracza 6 procent społeczeństwa. - Ilość osób starszych w ostatnich latach znacznie wzrosła i ta tendencja się utrzymuje. W województwie warmińsko-mazurskim, jest około 16 procent ludzi, które ukończyły 65 rok życia  – mówi lekarz Mariola Turek – Stępień, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Szpitala Miejskiego w Elblągu. Nasze województwo jest jednym z najstarszych, ale ten problem dotyczy całego kraju. Jak w naszym mieście opiekujemy się osobami starszymi? 

O jakość opieki nad osobami starszymi postanowiliśmy zapytać specjalistów. Na nasze pytania odpowiedzieli: lekarz Mariola Turek – Stępień - kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Szpitala Miejskiego w Elblągu, Mirosława Grochalska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Marek Gulda - dyrektor Domu Pomocy Społecznej "Niezapominajka" oraz Anna Podhordecka - Członek Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Hospicjum Elbląskiego.

Szpital Miejski – Zakład Opiekuńczo-Leczniczny

W Szpitalu Miejskim w Elblągu funkcjonuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest to zakład stacjonarny, udzielający świadczenia całodobowe. ZOL dysponuje 34 łóżkami, placówka nie jest zakładem bezpłatnym. Rodzina uiszcza 70 procent świadczenia. W ubiegłym roku Szpital starał się o dofinansowanie na otwarcie oddziału geriatrii. - Projekt, który złożył Szpital został zaakceptowany i otrzyma on dofinansowanie na około 30. łóżkowy oddział geriatryczny – mówi lekarz Mariola Turek – Stępień. - Być może pierwsze kroki zostaną poczynione w przyszłym roku. Co ważne, hospitalizacja chorego w specjalistycznym oddziale geriatrycznym zmniejsza koszty hospitalizacji, bo ten oddział dysponuje właściwą obsadą, rehabilitantem, logopedą czy psychiatrą, czym nie dysponuje oddział internistyczny – dodaje.

Jak mówi dr Mariola Turek – Stępień, najprawdopodobniej powstanie także drugi ZOL, bo takie są potrzeby. - Obserwujemy zubożenie społeczeństwa w Elblągu. Zapotrzebowanie jest duże, aktualnie w kolejce na świadczenie usług w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym oczekuje około 80 osób. Przypadki pilne, które są w stanie apalicznym przyjmujemy bezpośrednio z oddziałów (OIOM, oddziały neurochirurgii, neurologii, interny) – mówi kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Zamiast oddziału geriatrii – dłuższy pobyt na internie

Opieką osób starszych mają się także zajmować pracownicy oddziałów interny. - Na tych oddziałach w niektórych województwach, mają być wydzielone dodatkowe łóżka. W niektórych województwach już te łóżka są, u nas jeszcze nie zostały wydzielone. W naszym województwie nie ma żadnego oddziału opieki krótko i długoterminowej. W woj. pomorskim jest 15 łóżek w Szpitalu Uniwersyteckim i jest to opieka krótkoterminowa. Na Śląsku są 202 łóżka opieki krótkoterminowej i tam dodatkowo działa oddział geriatryczny – tłumaczy dr Mariola Turek – Stępień.

Te dane nie wyczerpują w żaden sposób potrzeb, jakie mamy jako społeczeństwo starzejące się. - Ale bierze się to także z tego, że specjalistów geriatrii jest bardzo mało. Na 100 tys. ludzi przypada w Polsce 0,2 geriatry. W Wlk. Bryt jest to 1,3, w Czechach 2,1, Słowacji 3,2 a najwyższy wskaźnik jest w Szwecji – 7,7 – mówi kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej osoby starsze, które we własnym zakresie nie są w stanie zabezpieczyć swoich życiowych potrzeb, korzystają z całego katalogu świadczeń określonych ustawą o pomocy społecznej. - W zależności od sytuacji i potrzeb przyznawana jest pomoc w formach pieniężnych, rzeczowych jak i w postaci usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania – mówi Mirosława Grochalska, dyrektor MOPS-u - Zakres usług opiekuńczych obejmuje głównie: zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczno – sanitarną, pielęgnację, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz inne czynności wynikające z bieżących potrzeb podopiecznego – dodaje.

Osoby starsze i niepełnosprawne mogą być objęte pomocą w formie specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych przez pielęgniarki neuropsychiatryczne, a także uczestniczyć w zajęciach w placówkach dziennego pobytu ( Dom Dziennego Pobytu przy ul. Królewieckiej 135 oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z choroba Alzheimera przy ul. Podgórnej 1). - Osoby, wymagające całodobowej opieki we wszystkich czynnościach życia codziennego, a którym zapewnienie wymaganego zakresu pomocy w miejscu zamieszkania zarówno przez rodzinę lub gminę stało się niemożliwe, kierowane są do domów pomocy społecznej – tłumaczy dyrektor elbląskiego MOPS-u.

Jak mówi Mirosława Grochalska indywidualna odpłatność za usługi ustalana jest w oparciu o rozeznanie dokonane w trakcie wywiadu środowiskowego. - Uwzględniany jest zarówno posiadany dochód, jak i sytuacja rodzinna, ponoszone wydatki na leki i rehabilitację itp. Założeniem jest zapewnienie osobom potrzebującym wymaganej liczby godzin usług opiekuńczych za cenę, którą są oni w stanie zapłacić – mówi Mirosława Grochalska.

Do 31 października 2013r z usług opiekuńczych skorzystało 516 osób.

Dom Pomocy Społecznej "Niezapominajka"

Jak zapewnia dyrektor DPS "Niezapominajka", Marek Gulda, w DPS-ach w całej Polsce są miejsca, aby mogły przebywać tam osoby starsze. - Problem wywodzi się z finansów. Zmieniła się kwestia egzekucji finansów od rodziny. Dzisiaj tak to wygląda, że jest decyzja ze Szpitala o umieszczeniu osoby w ośrodku. Druga decyzja odnosi się do finansów. W moim DPS-ie koszt utrzymania wynosi 3,406 złotych, MOPS bierze z dochodów danej osoby 70 proc. i to idzie na opłatę. Ale wiadomo, jakie są problemy finansowe osób starszych, tych pieniędzy po prostu nie ma – mówi Marek Gulda. - Drugim źródłem opłaty jest rodzina, ale i oni nie zawsze są w stanie dopłacić. W momencie, kiedy jest decyzja o umieszczeniu osoby starszej w Domu Pomocy Społecznej różnicę dopłaca Gmina,w której osoba starsza miała meldunek i w ten sposób zbiera się kwota całej opłaty – dodaje.

Dom Pomocy Społecznej „Niezapominajka” przy ul. Toruńskiej 17 przeznaczony dla 135 osób starszych, przewlekle somatycznie chorych. Aktualnie w placówce przebywa 129 osób. Umieszczanie osób odbywa się na bieżąco.

Hospicjum Elbląskie

Hospicjum Elbląskie rocznie opieką obejmuje ponad 650 pacjentów, jest jedyną tego typu placówką w regionie. Opieka w naszym hospicjum jest dla pacjenta bezpłatna, ponieważ placówka ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Niestety, kontrakt ten nie pokrywa wszystkich kosztów działania hospicjum, z tego względu w 2006 roku założyliśmy Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego, którego głównym celem jest wspieranie realizacji misji hospicyjnej – mówi Anna Podhorodecka, Członek Zarządu Stowarzyszenia, Inspektor ds.promocji HE. - Stowarzyszenie jako organ prowadzący Hospicjum pozyskuje środki finansowe na te obszary opieki hospicyjnej, które nie są refundowane przez NFZ, organizuje wraz z Hospicjum cykliczne konferencje, akcje charytatywne, kampanie społeczne, szkolenia, przeprowadza badania kliniczne. Ponadto podejmuje działania informacyjno-promocyjne oraz organizuje wolontariat (m.in. cykliczne szkolenia) – dodaje.

Opiekę sprawuje zespół złożony z wyspecjalizowanych lekarzy i pielęgniarek, psychologów, fizjoterapetów, kapelana, pracownika socjalnego i wolontariuszy. - Wielodyscyplinarny zespół pracuje na oddziale oraz dojeżdża do pacjentów, udzielając potrzebnej opieki w ich domach. Zespół dojeżdża do osób zamieszkujących tereny w promieniu 80 km od Elblągu. Dzieci obejmowane są opieką domową oraz stacjonarną, na oddziale hospicyjnym – mówi Anna Podhorodecka.

Każdego z nas dotknie kiedyś starość. Jak mówi Mariola Turek – Stępień, trzeba zmienić myślenie społeczeństwa i skupić się na tym, na czym zależy osobom starszym. - One najlepiej się czują w swoim środowisku. Jeżeli się tą opiekę specjalistyczną, ambulatoryjną zapewni na odpowiednim poziomie można zwiększyć sprawność takiego człowieka. Zmniejszając jego niesamodzielność i pozostawiając go w miejscu zamieszkania będzie dla niego najlepszym lekarstwem - podsumowuje kierownik elbląskiego ZOL.

Szczegółowe informacje na temat zasad ubiegania się o poszczególne formy pomocy znajdują się na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej www.mops.elblag.pl .


 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 11

%72.7 %27.3


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ ola
    Piątek, 22.11

    Oj malo wiecie piszac taki artykul - moja babcia lerzala w Zakladzie Opiekunczo Leczniczym w Elblagu przez okolo rok - znam Pani Mariole Pania lekarz i wszystkie pielegniarki i pomoce w tym Zakladzie - gdyby nie moja cala rodzina to babcia pozylaby moze miesiac a moze nie - pampers obsrany przez caly dzien, odlezyny , jak niechcialo im sie karmic babci to zakladaly sonde a pozniej zanikl babci odruch checi jedzenia - a zwrocic im na cokolwiek uwage to jestes wrog numer jeden - tyroche sie tam poklocilismy bo chcielismy by babcia miala dobra opieke ale niestety byly to tylko nasze nerwy :( tysiace razy przesiadywalam noca u babci inne kobiety wolaly "pic" albo poprostu "siostro" nikt nie ruszyl dupy - podawalam czesto tym staruszkom napoj lub poprawialam poduszke - przestrzegam

  2. 2
    --7
    ~ 5nfo1
    Piątek, 22.11

    to czemu oddałaś babcię do zakładu opiekuńczego? wymamzona wnuczka wstyd !!!

  3. 3
    +9
    ~ ola
    Piątek, 22.11

    poniewaz mam 2 malych dzieci pracuje a maz niestety mial wypadek i siedzi w domu ( na wozku inwalidzkim ) - temu !!! Wstyd to chyba teraz tobie jesli nieznasz kogos to nieosadzaj - oddalam babcie do zolu bo niemialam innego wyjscia gdybym znalazla inne rozwiazanie to uwierz bym nigdy jej tam niezostawila !!!

  4. 4
    +6
    ~ wnuczka
    Piątek, 22.11

    Ja się opiekuję osobą starszą moją prababcią która ma 93 lata, wychowała mnie jak matka bo byłam u nich w rodzinie zastępczej mój pradziadek zmarł 5 lat temu miał dwa udary i też nim się opiekowałam do samego końca nie oddałam go do żadnej instytucji bo na to nie zasłużył, nigdy nawet nie pomyślałam żeby go oddać bo jest np. ciężarem, nawet przez chwilę mi taka myśl przez głowę nie przeszła, zrezygnowałam z pracy na rzecz opieki pradziadków, w chwili obecnej pod opieką mam już tylko prababcię, od kilku lat nie była na dworze, bo mieszkamy na 4 P i jest w takim stanie już że niestety nie zejdzie po schodach, ale cieszę się, że każdego dnia jeszcze jest przy mnie, że mogę nią się opiekować bo po prostu chcę się nią opiekować a nie, że muszę.

  5. 5
    --3
    ~ olo
    Piątek, 22.11

    znam takich zwyrodnialców co matkę do zakładu oddali pomimo, że 4 wolne pokoje i zdrowie i pieniadze mieli, ale to PZPRoskie mendy. Bog sie odpłaci.

  6. 6
    +2
    ~ edward
    Piątek, 22.11

    oj roznie ludzkie losy sie tocza znam kilka osob co niestety ale musialy oddac kochana osobe do takiego zakladu bo same niedawaly juz rady np. tesciowa ( ma ponad 70 lat ) opiekowala sie swoja mama ( ponad 90 lat ) w dodatku chora na Ajchalmera , tesc pracuje za granica i sama musiala sobie radzic i sie wykanczala fizycznie bo przeciez musiala ja myc, przebierac, karmic itp itd - trwalo to jakis rok poczym oddala babcie do domu pomocy gdzie warunki byly naprawde dobre - teraz tesiowa ma chory kregoslup :(

  7. 7
    +1
    ~ elblazanka
    Piątek, 22.11

    roznie bywa - moja babcia np. opikowala sie swoim bratem ktory byl kaleka ( bez nog ) i w dodatku pil na umur - niechciala go bardzo oddawac do takich miejsc ale niestety zdrowie nie pozwolilo jej na dalsza opieke nad nim

  8. 8
    +8
    ~ ewa
    Piątek, 22.11

    Kto się nie opiekował osobą wiekową niech w ogóle nie zabiera głosu. Moja Mama zmarła w wieku 95 lat i bardzo długo była sprawna, ale pod koniec życia i tak miałam wiele kłopotów. QWszyscy będziemy starzy, oby jak najdłużej sprawni bo opieka państwa jest mizerna. Młodzi i zdrowi mają kłopoty a co dopiero ludzie starsi. Trzeba tylko wierzyć w ludzkie chęci zmiany na lepsze tej sytuacji.

  9. 9
    +4
    ~ irenka 60 lat
    Piątek, 22.11

    Ludzie starsi sami sobą będą sie opiekować młodzi nie mają czasu.

  10. 10
    +1
    ~ Hardy
    Piątek, 22.11

    Zakład Utylizacji Staruszków się nami zajmie i do piachu .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98730301856995