Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Starość - nie radość? Jak Elbląg pomaga swoim seniorom?

16.10.2013, 14:10:18 Rozmiar tekstu: A A A
Starość - nie radość? Jak Elbląg pomaga swoim seniorom?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. arch. red.)

Starość to stan, który prędzej czy później dotknie nas wszystkich. Przez wiele lat utarło się przekonanie, że ten okres w życiu człowieka to już tylko przewlekłe choroby, ograniczenia ciała, szarość, smutek i koniec marzeń o ciekawszym życiu. Polska nie staje na wysokości zadania, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, ale również i duchową, czy emocjonalną, osób starszych. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że znajdujemy się w szarym ogonie Europy, jeśli chodzi o warunki życia seniorów. My pytamy dziś, jaką ofertę dla swoich seniorów może im zadedykować ich Miasto?

Elbląg ma w tej chwili taki sam problem, jak cały kraj - jesteśmy miastem starzejącym się. Rodzi się u nas coraz mniej dzieci - z danych udostępnionych nam całkiem niedawno przez Urząd Miejski wynikało, że w bieżącym roku, do dnia 1 sierpnia przywitaliśmy w Elblągu 1388 maluchów. Niepokojące jest jednak to, że do tego samego dnia zanotowano aż 1031 zgonów. Przyrost naturalny zaczyna więc zbliżać się do zera.

I choć powyższa sytuacja może niepokoić seniorom tak jak i młodym, nie możemy odmówić godnego życia i spokojnej, ale barwnej i ciekawej jesieni życia. Jak jednak pomóc i co zrobić, kiedy w badaniu ONZ 6 na 10 polskich seniorów odpowiedziało, że nie widzi sensu swojego życia? -  Starość to nie choroba, to stan ducha - mówi Ewa Lemańska, elbląska psycholożka - Samoakceptacja i pozytywny bilans życiowy daje dystans, opanowanie, spokój. Oraz to, co zwykliśmy nazywać mądrością życiową. Seniorzy muszą się też nauczyć aktywnego zagospodarowywania wolnego czasu, którego na emeryturze mają pod dostatkiem, i jak najczęstszych kontaktów z drugim człowiekiem.

Jak Elbląg podchodzi do problemów osób starszych w naszym mieście? Na co mogą liczyć elbląscy seniorzy i czy skierowana jest do nich konkretna oferta, odpowiadająca ich wymaganiom?

Uniwersytet III Wieku, parki rekreacyjne i oferta tylko dla nich


Przez ostatnie półtora roku głośno było w naszym mieście o kampanii pod hasłem "Bezpieczny senior", która miała na celu uświadomienie osobom starszym zagrożeń związanych z ich wiekiem. W Elblągu bowiem, coraz częściej dochodziło do wyłudzeń na seniorach - rabusie stosowali metody "na wnuczka", czy "na inkasenta" - Działania będące kontynuacją tej kampanii prowadzone są w formie wykładów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych - mówi Łukasz Mierzejewski z bura prasowego UM w Elblągu.

Placówka ta to jedyna w naszym mieście instytucja kształcąca osoby starsze i niepełnosprawne, skierowana na aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną swoich słuchaczy, która przełamuje przede wszystkim izolację społeczną osób starszych, niepełnosprawnych i bezrobotnych - W związku z kampanią społeczną bezpieczny senior dotychczas zrealizowano tu tematy dotyczące  m.in. ogólnego bezpieczeństwa seniorów, o którym opowiadał Robert Moskwa, funkcjonariusz policji. Zrealizowano także wykłady związane z bezpieczeństwem na wakacjach: kleszczami, bezpiecznym opalaniem, przechowywanie żywności, tematy związane ze zdrowiem: choroba nadciśnieniowa problemem współczesnego człowieka - wymienia Mierzejewski. - Odbyła się także prelekcja "usłyszeć motyla" dotycząca problemów z niedosłuchem u osób starszych, depresji jesiennej, oraz diety osób starszych: wykłady o zdrowej diecie, współpraca z Zespołem Szkół  Gospodarczych, lekarzami i zielarzem.

Elbląscy seniorzy mogą także korzystać ulgowych biletów: do teatru i do kina. Miasto na razie nie ma innej, przygotowanej oferty zniżkowej dla osób starszych. Seniorzy mogą więc liczyć tylko na ulgi stosowne do ich wieku na wejścia do miejskich instytucji kultury. Podobnie jest z przejazdami komunikacją miejską - Osoby, które skończyły 70 r. ż. mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów - informuje ZKM w Elblągu. - Połowę za bilet płacą zaś emeryci i renciści do 70 roku życia. Już niedługo w Elblągu powstanie także pierwszy w mieście park rekreacyjny dla osób starszych, gdzie na specjalnych urządzeniach do ćwiczeń, seniorzy profesjonalnie będą mogli rozwijać swoją kondycję po to, by jak najdłużej czerpać radość z aktywnego życia.

Gorzej jest z opieką medyczną w naszym mieście stricte dla osób starszych. Nie od dziś wiadomym jest, że ze względu na starzenie się społeczeństwa, wydłużenie życia, potrzeby w zakresie opieki geriatrycznej będą rosnąć i powinny być priorytetem. Tymczasem seniorzy w wielu miastach Polski nadal muszą liczyć się z tym, że w przypadku ewentualnej hospitalizacji, zamiast na specjalistyczny oddział geriatryczny, trafią raczej na internę - także w Elblągu. Jak na razie Szpital Miejski przy ul. Żeromskiego w tym roku złożył wniosek o dofinansowanie z funduszy norweskich na stworzenie oddziału geriatrycznego. Jeśli oddział udałoby się stworzyć, byłby to jedyny taki w naszym województwie.

Plany są ambitne

Tymczasem jednak Miasto przygotowuje wraz z pełnomocnikiem prezydenta, Radą seniorów oraz Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych program na rzecz osób starszych na lata 2014-2020. Dokument jest na razie w fazie projektowej - Warto wspomnieć również, że Jerzy Wilk prezydent Elbląga powołał w ostatnim czasie Radę Kombatantów, która ma być szczególnym uhonorowaniem tej zasłużonej grupy elblążan - mówi Łukasz Mierzejewski.

Po co rada powstaje? - To środowisko o nieco odmiennym charakterze od całości elbląskich seniorów, środowisko, które wymaga uhonorowania - wyjaśnia prezydent Wilk. - Wielokrotnie wymaga też pomocy, choć kombatanci to ludzie niezwykle honorowi, którzy często nie upomną się o pomoc. Dzięki Radzie Kombatantów będziemy mogli zbierać sygnały o takich osobach.

W kwestii aktywnej pomocy i współpracy Miasta z naszymi seniorami jest jeszcze dużo do zrobienia. W obecnych czasach, kiedy coraz bardziej rozluźniają się więzi międzyludzkie warto zadbać o to, by ta szczególna grupa nie znalazła się na marginesie życia i działań społecznych. W końcu każdy z nas będzie kiedyś seniorem.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ich starość to radość chyba że są nieużyci
  Środa, 16.10

  emeryci mają zapewnione emerytury które pozwoliła im wypracować komuna. to jest najstabilniejsza i najsilniejsza ekonomicznie i pewnie najzdrowsza grupa społeczna w Polsce. Za 10, 15 lat to się dopiero zacznie prawdziwy wolski gnój.

 2. 2
  +4
  ~ bajeczki
  Środa, 16.10

  Pomagacie a jakże :przejścia dla pieszych światła dla ptaków bo nie da się przejść normalnie,chodniki dziurawe nogi połamać można,stek obietnic o podjazdach dla wózków - schody i tylko schody,głodowe emerytury .

 3. 3
  +2
  ~ Elbląg do Pomorza
  Środa, 16.10

  JAKIM naszym województwie????Kto czuje się warmiakiem i mazurem to niech przeprowadzi się do olsztyna.ELBLĄG TO ŻUŁAWY I WYBRZEŻE!!!!!!!!!!!

 4. 4
  +2
  ~ Żuławianka
  Środa, 16.10

  Elbląg to nie są ŻUŁAWY i nigdy nie były.

 5. 5
  +4
  ~ starszyzna
  Środa, 16.10

  jak władza POmaga? Pare przykładów: Joanna Mucha (PO) - "leczenie osób po 65 roku życia jest nieopłacalne". Elżbieta Gelert (PO) - pewnie zachwycona słowami Muchy (która zamiast ogólnopolskiego linczu, to dostała awans w rządzie i została wybrana na kolejną kadencje), doprowadziła do likwidacji 40 łóżek w elbląskim szpitalu przeznaczonych dla osób starszych - teraz szczyci się wynikami finansowymi. W dobie "zabierania babci dowodu" zamiast lemingom, tak to juz mamy i póki nie zmieni się nastawienie wyborców, póty będzie tylko gorzej ze wszystkim niestety...

 6. 6
  0
  ~ Filet od śledzi
  Środa, 16.10

  Prawda jest taka że te "dziadki" sami w większości wychowali taki motłoch który dzisiaj siedzi w rządzie jako niby "demokracja" i myśli tylko o swoich d...ch nie dbając o przeszłość.

 7. 7
  +2
  ~ starszyzna
  Środa, 16.10

  Filet są "dziadki" - czyli starzy ub-ecy i sa "dziadki" czyli starzy AK-owcy, NSZ-owcy itp. no i oczywiście jakaś część tzw. "chorągiewek"- ci pierwsi nadal żyją w luksusie i z dużymi emeryturami za gnębienie polskich patriotow, a Ci drudzy żyją na granicy egzystencji, na leki im brakuje - takie POdziekowanie mają w "wolnej POlsce" - wiedząc, że w rzadzie siedzi motloch, ktory dogadal się przy okrąglym stole z sb/ub-ecją, tak aby tej drugiej włos ze łbow nie spadł, to już wiesz jakie to "dziadki" wychowali ten motłoch w rządzie...

 8. 8
  --1
  ~ realia
  Środa, 16.10

  znowu te sb-bowskie i ak -owskie głupoty, a prawda jest taka że stare ***oły żyją w dobrobycie i bezstresowo i realizują się w marketach a następne pokolenie będzie żebrakami z poważnie zaniedbanym zdrowiem. Ale żaden cham o tym nie wspomni bo teraz "bydło" żyje jak ludzie a ludzie jak bydło, taki ustrój.

 9. 9
  +2
  ~ Maurycy
  Czwartek, 17.10

  Emerytura liczona według nowych zasad (ile odłozyłeś tyle dostaniesz) obowiazująca dla przyszlych emerytów będzie średnio o 1 tys zl nizsza od tej jaką dostają dzisiejsi emeryci. Mama -renta rodzinna po oficerze LWP-2200 zł.Teściowa (nigdy nie pracowała)renta rodzinna 2500 zł.W Słupsku poszukują kierownika laboratorium medycznego przy szpitalu.Wymagane studia medyczne i 5 lat stażu pracy.Wynagrodzenie -1600 zl.Za tyle pracuje większość młodych ęlblążan.Choć większość chyba nie ma żadnej pracy.Ale za bilet autobusowy nie mając żadnych dochodów muszą zapłacić 2,80 zl.Utrzymujący ich rodzice nie mogą sobie odliczyć kosztów ich utrzymania od podatku.Taka polityka prorodzinna i prokreacyjna.Tylko wóda leje się strumieniami.Na Nalazków 4 z4 sklepów sprzedają wódę.Będą z tego dzieci.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.133978843689