Niedziela, 5.05.2024, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy Polacy to katolicy?

03.12.2013, 06:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Polacy to katolicy?
fot. nadesłane
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida i Tygodnik „Polityka” zapraszają w czwartek 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali „U św. Ducha” na przedświąteczne spotkanie w Salonie „Polityki”. Dyskusję na temat „Czy Polacy to katolicy?” poprowadzi red. Mirosław Pęczak, jego gośćmi będą prof. Zbigniew Mikołejko i publicysta Tygodnika „Polityka” Adam Szostkiewicz. Wstęp wolny.

Czy Polacy to katolicy? Według badań CBOS zdecydowana większość Polaków uznaje się za katolików. Co oznaczają te deklaracje? Czy polska wiara i religijność na przestrzeni lat się zmieniła? O polskiej religijności przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia porozmawiają prof. Zbigniew Mikołejko i red. Adam Szostkiewicz. Rozmowę poprowadzi gospodarz elbląskiego Salonu „Polityki” – Mirosław Pęczak.

Zbigniew Mikołejko – historyk religii i filozof, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Opublikował ponad osiemset tekstów w dziewięciu językach. Jest autorem wielokrotnie wznawianych tytułów książek: „Elementy filozofii”; „Mity tradycjonalizmu integralnego”, „Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma”, „Żywoty świętych poprawione”, „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa”, „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu". Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków, jak również głośne powieści o tematyce religijnej np. „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Literatury na Świecie”, „Newsweeka”, „Res Publiki Nowej”, „Rzeczpospolitej”, „La Sicilia”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego”, „Uncaptive Minus” i innych. W wywiadach często określa się jako „wierzący wśród niewierzących i niewierzący wśród wierzących”. Ostatnio ukazała się książka „Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską” – wywiad-rzeka z filozofem.

Adam Szostkiewicz – polski dziennikarz, tłumacz i publicysta. W pierwszej połowie lat 90-tych pracował w Sekcji Polskiej BBC World Service w Londynie. Przez 11 lat pracował w Tygodniku Powszechnym, a od 1999 r. związany jest z Tygodnikiem „Polityka”, gdzie pisze głównie artykuły na tematy międzynarodowe i społeczno-religijne. Autor wielu przekładów z języka angielskiego, m.in. książki Hannah Arendt „Eichmann w Jerozolimie”. W 2006 otrzymał nagrodę imienia Mordechaja Anielewicza za działalność w zwalczaniu ksenofobii i antysemityzmu oraz utrwalaniu tolerancji.
 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ sun
    Wtorek, 03.12

    Z perspektywy 27latka napiszę tak: jak by była potrzeba to zostalibyśmy buddystami. Czyli na miarę czasu i potrzeb. Dlaczego tak sądzę? Z obserwacji własnych, otoczenia i najbliższych i przeczytanych książek i artykułów. Dajmy jako przykład 20stoparolatka. Mówi że wierzący ale nie praktykujący. Czy inaczej mówiąc: tak dla wygody, w pół kroku do przodu, ale wychylony do tyłu. Czyli nijaki. I jak przychodzi konieczność bycia np. ojcem chrzestnym to leci do spowiedzi, do komuni itp. Ale jak już go zapytać czy wie jakie są prawa i obowiązki bycia ojcem chrzestnym, i czy je wypełnia, tj. czy udziela się wraz z rodzicami dziecka do wychowania w duchu wspólnoty religii do jakiej dziecko zostało przyjęte to idę o zakład że w 98% przypadków nie. Czyli ojcem chrzestnym został "żeby było".Ot,przykład

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.3437399864197