Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dopalacze mogą wypalić. Elbląg przygotowuje się do kampanii edukacyjnej

22.05.2013, 11:20:29 Rozmiar tekstu: A A A
Dopalacze mogą wypalić. Elbląg przygotowuje się do kampanii edukacyjnej
Towar z pierwszego sklepu z dopalaczami w Elblągu (fot. archiwum redakcji)

Jeszcze w tym roku, w Elblągu ma ruszyć szeroka kampania informacyjna pod hasłem "Stop dopalaczom". Rozmowy w tej sprawie toczą się już od początku kwietnia. W połowie maja, przedstawiciele rady programowej wchodzącej w skład programu „Bezpiecznego Elbląg” zorganizowali spotkanie, na którym zapadły pierwsze decyzje, co do organizacji tego przedsięwzięcia.

W ostatnim czasie w kraju przeprowadzono ogólnopolską kampanię przeciw dopalaczom, pod hasłem "Dopalacze nie są testowane na zwierzętach, tylko na Tobie". Na podobne problemy w rozmowie z naszym dziennikiem zwracał uwagę asp. Tomasz Klucznik z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu - Mamy do czynienia z przypadkiem szczególnie trudnym, bowiem na każdym takim środku jest napisane, że nie jest on przeznaczony do spożycia, co zwalnia osobę, która to sprzedaje z przeprowadzenia jakichkolwiek badań - tłumaczy Tomasz Klucznik. - Tak naprawdę firmy, które produkują te substancje traktują osoby je zażywające, jak króliki doświadczalne, bo mają darmowe testy śmiertelnych niekiedy substancji niewiadomego pochodzenia, na żywych organizmach.

W Elblągu w ciągu roku odnotowano kilka przypadków poważnych zatruć tego rodzaju środkami „kolekcjonerskimi”. Od początku 2013 roku już kilkunastu młodych elblążan trafiło do szpitali z powodu poważnego zatrucia po zażyciu dopalaczy. Wielokrotnie i głośno informowały o tym elbląskie media  - Zażyli zawartość saszetek sprzedawanych legalnie jako zapachy do mieszkań - wyjaśnia Marek Jarosz, powiatowy inspektor sanitarny. - "Dopalacze" są bowiem oferowane pod mylącymi nazwami. Informacje, co i gdzie można kupić, rozchodzą się jednak wśród młodzieży błyskawicznie. Dużą rolę odgrywa w tym Internet - stwierdza szef Sanepidu.

Z rozprowadzaniem tych specyfików wśród młodzieży walczy nie tylko policja i sanepid. W niedługim czasie ruszy w Elblągu kampania mająca na celu uświadamianie młodzieży na temat dopalaczy i uświadamianie zagrożenia dla zdrowia, jakie stanowią te substancje, uważane za „nieszkodliwe używki”.

W skład zespołu skupionego wokół kampanii "Stop dopalaczom" wchodzą przedstawiciele elbląskiego SANEPIDu,  przedstawiciele Departamentu Edukacji i Departamentu Społecznego UM w Elblągu. Kampania ma ruszyć najprawdopodobniej w okresie wakacyjnym, w sierpniu i będzie kontynuowana w roku szkolnym 2013/2014 także w elbląskich szkołach.

Na stronie internetowej - www.dopalaczeinfo.pl - można znaleźć szczegółowe informacje m.in. o tym, co to są "dopalacze" oraz jakie zawierają substancję i w jaki sposób mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Opinia
  Środa, 22.05

  Dobrze ,że redakcja info bierze czynny udział w kampanii elblaskiej Stop dopalaczom,myślę,że razem możemy zrobić więcej

 2. 2
  +4
  ~ pspmar
  Środa, 22.05

  Jak w porę nie zrobi się z porządku to w kraju będziemy posiadać młodych przygłupów,którzy nawet nie określą ile to jest 2+2,a za działkę zatłuką własną matkę.

 3. 3
  +4
  ~ via
  Środa, 22.05

  jakim ZEREM trzeba być żeby zarabiać na ludzkim zdrowiu i zyciu.. komponując tą chemię, projektując opakowania, zastanawiając się jak ominąć przepisy i wkońcu rozprowadzając to ***o. NICZYM nie różni się to od zabijania z chciwości

 4. 4
  +2
  ~ turban
  Środa, 22.05

  Elblaska policja moglaby cos zrobic z tym barachlem ktore stoi czesto kolo salonu nissana i zebra o pieniadze aby kupic dopalacze. Stoja tam jak takie rumuny z kapturami na lbie i czekaja. POlicja czesto tamtedy jezdzi bo blisko jest komenda ale bnikt z tym nic nie zrobi. Swoja droga to co tzreba mniec we lbie zeby palic,zrec i wdychac jakies dopalacze??? jak nisko tzreba upasc zeby to robic? wspolczuje rodzicom tej mlodocianej patologii. Gdyby moj syn wydawal pieniadze na to gowno to bym go powiesil za jaja i dal na pozarcie wronom

 5. 5
  +3
  ~ TERAZJA
  Środa, 22.05

  A teraz proszę odpowiedzieć sobie na pytanie: Kto w Radzie Miejskiej nakłaniał do walki z dopalaczami i do edukacji na ten temat? Boję się podpowiadać, ale... niech tam. To była radna M.K. Pozdrawiam.

 6. 6
  +2
  ~ lokalny patriota
  Środa, 22.05

  Trzeba bezwzględnie wypowiedzieć wojnę temu zjawisku. Jest to świństwo i największe draństwo żeby truć młodzież taką chemią. Edukacja i walka - to jedyne narzędzia. Żadnych kompromisów.

 7. 7
  0
  ~ sk..syny od Palikuta
  Środa, 22.05

  Ruchu Palikota mówi poseł RP Dariusz Dziadzio. Projekt zakłada zniesienie obowiązkowych badań dla pracowników, których koszt ponoszą pracodawcy. Poseł poinformował, że projekt ustawy znosi badania wstępne, kontrolne, jak i okresowe. Przekonywał, że w przypadku zawodów, przy których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników, nie ma potrzeby przeprowadzania badań. Jak podkreślił, projekt ustawy nie ogranicza prawa do badań, bo w przypadku, gdy pracownik poczuje się źle, będzie mógł wystąpić do pracodawcy o skierowanie go na badania.

 8. 8
  +1
  ~ STOP DOPALACZOM
  Czwartek, 23.05

  STOP DOPALACZOM to dobra i odpowiednia kampania do zaistniałych przypadków w Elblągu,włączmy się wszyscy ,bo przecież powinno nam zależeć na zdrowiu i życiu swoich bliskich

 9. 9
  +1
  ~ precz z dopalaczami!
  Piątek, 24.05

  Bardzo dobra akcja! Jeśli mnie pamięć nie myli to chyba była radna Kosecka walczyła z tym świństwem tak więc to pewnie kontynuacja jej pomysłu. WALCZYĆ Z DOPALACZAMI TRZEBA!

 10. 10
  +1
  ~ Czarnóch
  Poniedziałek, 27.05

  zaćpają nas wszystkich i tak

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.