Czwartek, 28.05.2020, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

III Ptasi Piknik w Lasach Państwowych na Mierzei Wiślanej

08.10.2013, 06:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
III Ptasi Piknik w Lasach Państwowych na Mierzei Wiślanej
Fot. nadesłane

W dniach 5-6 października na terenie Nadleśnictwa Elbląg na Mierzei Wiślanej odbył się Ptasi Piknik w ramach Europejskich Dni Ptaków. Miłośnicy przyrody mieli okazję podziwiać wielki spektakl, jakim jest jesienna migracja ptaków nad Mierzeją Wiślaną. Impreza zorganizowana została dzięki współpracy Nadleśnictwa Elbląg ze Stowarzyszeniem „Drapolicz” oraz dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pogoda dopisała i zainteresowanie przelotami ptaków też było duże. Jak donosi Stowarzyszenie „Drapolicz” było to największe wydarzenie tego typu w Polsce. Łącznie w ciągu 2 dni w pikniku udział wzięło 860 osób.

Ornitolodzy w ciągu dwóch dni naliczyli 93 572 ptaków ze 104 gatunków. W tym najwięcej zaobserwowano Zięb, Sikor bogatek, Szpaków i Czajek, a z ptaków drapieżnych Krogulców i Myszołowów. Prowadzone były otwarte dla wszystkich terenowe warsztaty ornitologiczne połączone z aktywną edukacją przyrodniczą w formie praktycznych zajęć, w dwóch punktach: na najwyższej w okolicy wydmie i na plaży. Poza tym odwiedzający mogli wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Elbląg, opartych na aktywnym uczestnictwie i kontakcie z prawdziwą przyrodą oraz zajęciach fotograficznych organizowanych przez Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej.

W tym roku do pikniku dołączyli także przedstawiciele WWF Polska oraz OTOP z Gdańska. W punkcie obrączkarskim każdy mógł podejrzeć jak obrączkuje się ptaki, a także wypuścić ptaka z powrotem na wolność. W weekend zaobrączkowano 670 ptaków (to ponad 3 razy więcej niż w zeszłym roku), w większości były to Sikory bogatki. Złapano także 2 ptaki zaobrączkowane na Litwie i jeden w Rosji. W nocy z soboty na niedzielę przedstawiciele Stowarzyszenia Ochrony Sów złapali w sieci ornitologiczne kilkanaście ptaków (Sowy uszatki, Sowy błotne i jedną Słonkę). Każdy uczestnik pikniku mógł przy ognisku posilić się pieczoną kiełbaską oraz gorącym napojem.

Ornitolodzy zgodnie oceniają, że w tym roku jeszcze nie nastąpiła kulminacja przelotów i ciągle oczekują na największe nasilenie tego zjawiska. Cieszymy się, że mimo to ptaków nie zabrakło i każdy kto się nimi interesuje ciekawie spędził dzień, uczestnicząc w Ptasim Pikniku.

 

Jan Piotrowski
Specjalista Służby Leśnej
Nadleśnictwo Elbląg

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.