Sobota, 23.01.2021, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jazda rowerem obok siebie

21.09.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jazda rowerem obok siebie
fot. mat. UM Elbląg

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W związku z tym rozpoczynamy cykl artykułów na temat ,,rowerowych'' zmian w kodeksie drogowym, które weszły w życie w maju 2011 r., a którego nowelizacja zwiększyła uprawnienia rowerzystów podczas jazdy i ułatwia poruszanie się rowerem po drogach.W tym artykule skupiamy się na jeździe rowerem obok siebie, która do niedawna była nielegalna, teraz zaś jest dopuszczalna w pewnych okolicznościach. Mówi o tym art. 33, ust. 3a powyższego PoRD.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli  nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Ta nowela ułatwia poruszanie się np. rowerowym turystom, którzy jadąc obok siebie mogą swobodnie rozmawiać, wymieniać uwagi i podziwiać krajobrazy. Ma także znaczenie dla treningów kolarzy, którzy teraz mogą legalnie jechać obok siebie w grupie. Należy pamiętać, aby jazdy dwójkami nie rozwijać twórczo do trójek albo czwórek, gdyż jest to zabronione.

Tego sposobu poruszania się nie polecam jednak na głównych drogach Elbląga i okolic, chyba że jedziemy w niedzielę, kiedy ruch samochodowy jest znacząco mniejszy.  Biorąc też pod uwagę, że kierowca wyprzedzając  rower  ma obowiązek zachować  odstęp nie mniejszy niż 1 m, a szerokość większości dróg w Elblągu to 5-7 metrów,  to i tak wyprzedzanie jednego czy dwóch  rowerzystów wiąże się z koniecznością zjechania samochodem na pas ruchu dla kierunku przeciwnego.  Nie należy więc używać sygnału dźwiękowego (klaksonu) w takiej sytuacji – co jest  niestety częstą manierą w Elblągu –  ale spokojnie poczekać na możliwość prawidłowego wyprzedzenia rowerzysty.

 

Marek Kamm
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Elbląg
Oficer Rowerowy
ds. rozwoju komunikacji rowerowej

 

Oceń tekst:

Ocen: 11

%18.2 %81.8


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ berens
  Sobota, 21.09

  czyli na pierwszym biegu do Krynicy Morskiej, super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  +9
  ~ qr
  Sobota, 21.09

  Skoro nie mogę wyprzedzić jadących obok siebie dwóch rowerzystów, to znacząco utrudniają mi oni ruch i w takiej sytuacji powinni jechać pojedynczo?

 3. 3
  +3
  ~ po
  Sobota, 21.09

  a kto płaci za szkody powstałe podczas kolizji albo wypadku z winy rowerzysty ?????

 4. 4
  --7
  ~ turban
  Sobota, 21.09

  Jakiej szkody? szkody w tym wypadku narobi kierowca ktory zachaczy o rowerzyste i to kierowca poniesie odpowiedzialnosc. A zreszta jak ktos nie potrafi wyprzedzic rowerzysty tak jak berens ktory wlecze sie za rowerzysta przez cala mierzeje na 1 biegu to wogole nie powinien siedac za kolkiem!

 5. 5
  +8
  ~ fan rowerów
  Sobota, 21.09

  Zrównoważony rozwój, zrównoważony transport, zrównoważone wszystko ble,ble Europy dla odwrócenia uwagi od innych problemów. A dwaj kierowcy w samochodach obok siebie czemu nie mogą jechać spacerem, rozmawiać i podziwiać krajobraz ?

 6. 6
  +3
  ~ prawy elblążanin
  Sobota, 21.09

  Co się dziwić, że w Elblągu mamy takiego "oficera" jak odgórnie w centrali muszą siedzieć tacy sami, skoro uchwalają takie "prawo". Cud malina, rowery obok siebie, oczywiscie nie musza miec lusterek, nie muszą mieć świateł itd. Luz blus i POdziwiamy krajobrazy - szkoda, że np. na trasie Kwidzyn-Malbork itp. prawie zawsze jak się trafi na takich roweżystów to jest wymuszona jazda turystyczna przez 30 km. Brawa dla tych "oficerów" - KIEDY TE DURNIE NA GÓRZE ZOSTANĄ ZMIENIENI?

 7. 7
  +2
  ~ rowerr
  Sobota, 21.09

  wyprzedzam takich rowerzystów bez problemu, w czym wy widzicie problem? jaka jazda za? oni jadą 25-30 km/h max, wyprzedzamy jak np. ciągnik, ludzie k... w czym wy widziecie problem? jak macie jakies problemy to do psychiatry idzcie i przestańcie tu ***zieć, że dwóch rowerzystów jeden obok drugiego to jakis problem, jaki niby?

 8. 8
  +3
  ~ aBORYGEN
  Niedziela, 22.09

  prawy elblążanim to zorany łep i troll internetowy - komentuje kazdy artykuł negatywnie, pluje jadem i ma ogólnie w życiu pod górę. Był też w Szwecji :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))).

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2058310508728