Sobota, 23.01.2021, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie nie mają co liczyć na zwrot nadpłaconego czynszu

29.08.2013, 11:25:09 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie nie mają co liczyć na zwrot nadpłaconego czynszu
Fot. arch. redakcji

Od stycznia 2013 roku najemców lokali komunalnych obowiązują zasady wprowadzone w tzw. Nowym Programie Mieszkaniowym. Te wiążą się przede wszystkim z ogromnymi podwyżkami, z którymi lokatorzy budynków ZBK musieli sobie w jakiś sposób poradzić. Część z nich znalazła na to sposób. Jeszcze w ubiegłym roku złożyli oni wnioski o wykup wynajmowanych od miasta lokali, ale podpisać aktu notarialnego do końca grudnia 2012 już nie zdążyli. To oznaczało, że przez kilka miesięcy 2013 roku, w oczekiwaniu na sfinalizowanie transakcji, musieli płacić czynsz w naliczonej im nowej wysokości. Dlatego w lutym br. ówcześni radni, już na fali referendalnej atmosfery obiecali, że elblążanie, którzy w tym roku wykupią mieszkania, otrzymają zwrot "nadpłacanej" - według nich - od stycznia części czynszu. Dziś okazuje się, że ta obietnica nie zostanie spełniona.

Przyjęta przez radnych w lutym br. uchwała stanowiła, że osoby, które złożyły wniosek o wykup mieszkania i płacą czynsz według nowych naliczeń uzyskają również zwrot nadpłaconej kwoty. Nadwyżka wynikająca z nowych naliczeń czynszu miała być zwrócona w ciągu 60 dni po podpisaniu aktu notarialnego, w formie pieniężnej. Dość przypomnieć, że jeszcze w lutym, kiedy uchwałę procedowano, na rozpatrzenie oczekiwało wtedy 1200 wniosków o wykup mieszkań komunalnych. kwota zwrotu nadpłaty byłaby więc imponująca.

Dla wszystkich oczekujących na pieniądze z tego tytułu nie mamy jednak dobrych wiadomości. Wiosną br., Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski zaskarżył bowiem uchwałę elbląskich radnych - W dniu 15 kwietnia 2013 r. Wojewoda Warmińsko – Mazurski złożył skargę na przedmiotową uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wnosząc o stwierdzenie nieważności uchwały i uznając, że zwrot części czynszu najemcom z tytułu nabycia zajmowanego lokalu nie należy do kompetencji Rady Miejskiej i nie może stanowić aktu prawa miejscowego - informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

2 lipca odbyła się rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, na podstawie której Sąd wydał wyrok o stwierdzeniu nieważności zaskarżonej przez Wojewodę uchwały. I jak się okazuje - Miasto nie zamierza składać kasacji w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą to faktem, iż na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni debatować będą nad uchwałą ws. obniżki czynszów komunalnych z obecnych 8,02 zł, do 6 zł - Odstąpiono od wniesienia skargi kasacyjnej na w/w wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z uwagi na przygotowaną na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Elblągu nowelizację Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga - Monika Biorzdyńska.  - Ten zakłada obniżenie czynszu za najem lokali mieszkalnych z 3% wartości odtworzeniowej do 2,14% tj. do kwoty 6zł/m2/m-c.

Jak przekazuje rzeczniczka prasowa prezydenta, w świetle zaistniałego stanu prawnego Miasto nie miało podstaw do dokonania zwrotu nadwyżki czynszu przyszłym nabywcom zajmowanych lokali.

A elblążanom, którzy oczekiwali na zwrot nadpłaconego czynszu, na otarcie łez pozostaje tylko obietnica prezydenta, i to, że czynsze za mieszkania komunalne od 1 stycznia 2014 roku rzeczywiście zostaną zmniejszone.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Dzikus
  Czwartek, 29.08

  A PRZEPRASZAM to NIGDY od nikogo z KŁAMCÓW nie padnie! (lepiej zasłaniać się przepisami, uchwałami i sądem)

 2. 2
  +9
  ~ Zafalowany
  Czwartek, 29.08

  Co do wykupu mieszkań to jeden wielki Bałagan-ZBK zachęcają do wykupu a jak się później dowiaduje działka na której mieszkam nie jest podzielona na parcele i czekaj se Pan do usranej śmierci aż jakiś urzędas się ruszy zrobi pomiary i porządek w papierach.

 3. 3
  +2
  ~ Oszuści z ZBK i UM bezkarni nie będą !!!-Alojzy
  Czwartek, 29.08

  Mieszkańcy mieszkań komunalny teraz powinni złożyć zbiorowy pozew do sądu przeciwko ZBK i UM. Mnie w ZBK , pan Osmański, zakomunikowała dostadnie:"jak pan zapłaci to panu mieszkanie sprzedamy". To ewidentne ządanie łapówki.

 4. 4
  +3
  ~ yyy
  Czwartek, 29.08

  A na Zawadzie za pierwsze półrocze nawet po kilkaset złotych do zwrotu pomimo ostrej zimy. Warto zapytać jak to zrobili.

 5. 5
  +9
  ~ pampi
  Czwartek, 29.08

  "A na Zawadzie za pierwsze półrocze nawet po kilkaset złotych do zwrotu pomimo ostrej zimy. Warto zapytać jak to zrobili." , zostały wycięte zbędne kaloryfery na klatkach schodowych, wymienione okna w pomieszczeniach ogólnodostępnych, co niektóre bloki przeszły termomodernizację, zamknięto zsypy w wieżowcach, likwidowane są, jak widać na osiedlu, węzły ciepłownicze itp. ale nie wydaje mi się aby wszyscy mieli zwrot . Patrząc na budynki przy parku "Modrzewia".Najgorsze jest to, iż mimo wielu działań wspólnot, zarządów spółdzielni to i tak mieszkaniec Elbląga jest na straconym miejscu , gdyż " Królestwo" EPECU szykuje POdwyżkę, zapewne traci swą " rentowność " a władze miasta nic z tym monopolistą NIE ROBIĄ ! Zarządzanie się "kłania". Tak, jak np . z MPO . Chyba, nie są zainteresowane !

 6. 6
  +3
  ~ test123
  Czwartek, 29.08

  Ty Alojzy, jak masz dowody to idź do prokuratora, jeśli ich nie masz, to prokurator przyjdzie do ciebie.

 7. 7
  +1
  ~ Rakowo
  Czwartek, 29.08

  S ***ysyny, a miał być zwrot. Miasto zrobiło nas w ***a. A byłem bardzo ciekaw czy zwrócą mi nadpłatę za 4-5 mc a tu ***. Banda złodziei.

 8. 8
  +8
  ~ AR
  Czwartek, 29.08

  Pani Aleksandro Szymańska - nie zna się Pani i pisze bzdury . Niestety mieszkańcom co wykupili mieszkania nic nie pozostanie na otarcie łez , jak to Pani pięknie napisała. Ponieważ po wykupieniu mieszkania na własność już się nie płaci czynszu , tylko płaci się inne składowe opłat , ale nie czynsz. Dlatego uważam że znowu mieszkańcy zostali oszukani przez instytucje miejskie zachęcające do wykupu mieszkań !!!!!!!!!

 9. 9
  0
  ~ Rakowo
  Czwartek, 29.08

  S ***ysyny, a miał być zwrot. Miasto zrobiło nas w ***a. A byłem bardzo ciekaw czy zwrócą mi nadpłatę za 4-5 mc a tu ***. Banda złodziei.

 10. 10
  +1
  ~ Rakowo
  Czwartek, 29.08

  S ***ysyny, a miał być zwrot. Miasto zrobiło nas w ***a. A byłem bardzo ciekaw czy zwrócą mi nadpłatę za 4-5 mc a tu ***. Banda złodziei.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5879650115967