Sobota, 8.05.2021, Imieniny: Stanislaw, Eryk, Liza
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Obniżki czynszów komunalnych. Radni PO na sesji wstrzymają się od głosu

28.08.2013, 14:46:28 Rozmiar tekstu: A A A
Obniżki czynszów komunalnych. Radni PO na sesji wstrzymają się od głosu
fot. Monika Skowrońska

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej elbląscy radni zadecydują o zmianach w uchwale o Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020. Prościej rzecz ujmując - chodzi o rezolucję, której przyjęcie będzie skutkowało obniżeniem czynszów za mieszkania komunalne od stycznia 2014 roku. Wczoraj radni Platformy Obywatelskiej wskazywali, że projekt nie dotyczy stricte samej obniżki czynszów, ile zmiany zasad ustalania tej stawki czynszowej. - Podstawową zmianą, jaka jest przewidziana w tym projekcie uchwały, to przeniesienie uprawnień do ustalania stawki czynszu z kompetencji Rady Miasta na Prezydenta Miasta - wskazywał radny Henryk Gawroński. Radni PO podkreślają, że nie są przeciwni wprowadzeniu zmian mających na celu obniżenie tej stawki. Nie chcą jednak oddać decyzji w tej sprawie, w ręce Jerzego Wilka.

W projekcie uchwały znalazła się m.in. propozycja, by od 1 stycznia 2014 roku czynsze zostały obniżone do stawki 2,14 proc. stawki odtworzeniowej i miałyby wynosić 6 zł. Obecnie stawka ukształtowana jest na poziomie 3 proc. stawki odtworzeniowej, czyli 8,02 zł za m kw.

Do tej pory o wysokości stawek czynszu za mieszkania komunalne decydowali radni Rady Miejskiej. Po ewentualnej nowelizacji uchwały, decyzja w tej sprawie będzie leżała w rekach prezydenta miasta - W naszej ocenie niesie to pewne zagrożenia, po pierwsze finansowe, ponieważ jednoosobowa zmiana stawki czynszu ma wpływ na budżet - tłumaczył wczoraj (27 sierpnia) radny Henryk Gawroński. - Wpłynąć może to też na kwestie społeczne, ponieważ dotyczy wielu mieszkańców tego zasobu mieszkaniowego i potencjalnych podatników.

Poza tym - zdaniem radnych PO - zmniejszona stawka czynszowa może też zniechęcać potencjalnych nabywców lokali mieszkalnych do ich prywatyzacji - Generalnie jednak sam program (Nowy Program Mieszkaniowy - przyp. red.) oceniamy pozytywnie - mówi radny Gawroński. - Od jego wprowadzenia w życie wzrosła ilość sprzedaży mieszkań w Elblągu oraz został zahamowany proces rosnącego długu w ZBK.

Radni PO obawiają się także, że jednoosobowe ustalanie stawki czynszowej może ze sobą nieść  zagrożenie natury politycznej, albowiem takowe może być przedmiotem gry politycznej, szczególnie w okresach przedwyborczych - Przede wszystkim jednak brakuje nam w uzasadnieniu tej uchwały kalkulacji ekonomicznych, czyli źródła finansowania wynikającego z deficytu finansowego - mówi Henryk Gawroński.

Stawki czynszów naprawdę spadną?


Wczoraj wskazywano również, że w samym projekcie uchwały nie ma mowy o obniżeniu stawek czynszowych, ale o zmianie przelicznika ustalenia tej stawki - Ta uchwała w ogóle nie mówi o tym, czy ta obniżka będzie, jedynie pan prezydent proponuje, że od stycznia w swoim zarządzeniu obniży tę stawkę - mówi radny Robert Turlej.

Dlatego podczas czwartkowej sesji RM radni PO w tej sprawie zamierzają wstrzymać się od głosu. Jak jednak podkreślają,  nie są przeciwni wprowadzeniu zmian mających na celu obniżenie stawki za czynsze w mieszkaniach komunalnych. Nie chcą jednak tej oddać decyzji w tej sprawie w ręce prezydenta miasta - Jeżeli nie zmieni się nic w tym stanowisku prezydenta, w tej uchwale, to pewnie się wstrzymamy od głosu - mówi radna Małgorzata Adamowicz. - Na razie jeszcze trwają komisje, i jest jeszcze czas na to, by pan prezydent mógł wprowadzi do uchwały autoporawkę, a ten podpunkt mówiący o przeniesieniu kompetencji zostanie usunięty - dodaje.

Radny Henryk Gawroński wskazuje jednak, że przegłosowywany w czwartek projekt uchwały najprawdopodobniej zostanie przyjęty przez RM.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 8

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ adaaassss
  Środa, 28.08

  a mi ostatnio zwiekszyli czynsz w zbk to jak to kurde jest

 2. 2
  +7
  ~ pampi
  Środa, 28.08

  " Radni PO na sesji wstrzymają się od głosu" , tak jest najłatwiej.

 3. 3
  +6
  ~ sd
  Środa, 28.08

  ZBK zlikwidować, łapówkarzy posadzić, krętaczom zabrać nieruchomości nieprawnie przywłaszczone, radnych pozbawić wynagrodzenia za udział w radach. Jak można pobierać wynagrodzenie za rady które nic dobrego miastu nie przyniosły, a wręcz przeciwnie?

 4. 4
  +4
  ~ Jan
  Środa, 28.08

  PO krzyczy ale też nic nie robi zapamiętamy przy wyborach

 5. 5
  +6
  ~ hvK
  Środa, 28.08

  Czynsze powinny byc tak wysokie jak koszty utrzymania budynkow. Ani wieksze bo sa to mieszkania komunalne wiec nie powinno sie na nich zarabiac. Ani wieksze bo niby dlaczego jedni obywatele maja dotowac innych

 6. 6
  +1
  ~ jeden z wielu
  Środa, 28.08

  zapamiętajmy dokładnie tych m- tfu ! - radnych i postarajmy się żeby od przyszłej kadencji ich noga w radzie miasta nie postała więcej , oni się w politykę bawią a nam na czynsze nie starcza , a za poprzedniego prezydenta to ci sami głosowali za podwyżką , a teraz dalej uważają że to było dobre !!! to już nawet nie draństwo to już s......stwo !!!

 7. 7
  +5
  ~ slem
  Środa, 28.08

  A ja mieszkam w mieszkaniu komunalnym, podneisli czynsze żeby zachęcić do wykupu, a mieszkania nie chcą sprzadać.Żeby jeszcze jakoś dbali o te budynki, klatka nie remontowana od 30-lat.

 8. 8
  +4
  ~ rev
  Środa, 28.08

  A nieodżałowanej pamięci GN chciał jednoosobowo prywatyzować Epec. Pamiętacie?

 9. 9
  --5
  ~ panie wilk
  Środa, 28.08

  a my czekamy i referendum tez czeka jak myslisz na co!!! to do roboty czynsze w dol to co naobiecywales razem z pis czekamy

 10. 10
  --1
  ~ sd
  Środa, 28.08

  GN na stryczek. na tabliczce "w podzięce od mieszkańców".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0693030357361