Środa, 25.11.2020, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Będzie bezpieczniej na rzece Elbląg? Mają w tym pomóc tablice informacyjne, patrole służb i działania edukacyjne

08.08.2013, 10:44:49 Rozmiar tekstu: A A A
Będzie bezpieczniej na rzece Elbląg? Mają w tym pomóc tablice informacyjne, patrole służb i działania edukacyjne
fot. Monika Skowrońska

Nowe tablice ostrzegające przed kąpielą w zakazanym miejscu na rzece Elbląg - w rejonach ulic: Mazurskiej, Grażyny i Radomskiej, zintensyfikowane patrole Straży Miejskiej i Policji w terenach zagrożonych występowaniem tzw. dzikich kąpielisk i edukowanie w ramach programu "Bezpieczny Elbląg - m.in te działania podjęte zostały przez włodarzy i służby miejskie w ramach zabezpieczenia niestrzeżonych akwenów wodnych w naszym mieście - wynika z informacji, którą prezydent miasta, Jerzy Wilk przedstawił radnym, którzy prosili o przygotowanie analizy dotyczącej stanu bezpieczeństwa elbląskich kąpielisk. Bowiem w tym przypadku, to właśnie włodarz miasta ma obowiązek ich zabezpieczenia.

W tym roku, w sezonie letnim utonęło już ponad 280 osób - w dużej mierze na tzw. dzikich kąpieliskach - ostatnio, we wtorek, 6 sierpnia, nurt Warty w pobliżu miejscowości Zalesiaki koło Działoszyna (woj. łódzkie) porwał czwórkę rodzeństwa, które kąpało się na dzikim kąpielisku. Ratownicy wyłowili z rzeki troje dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Mimo reanimacji nie udało się ich uratować. Poszukiwania ostatniego z dzieci - 14-latka - przerwano po zapadnięciu zmroku, są kontynuowane w środę.

Początek wakacji w naszym mieście przyniósł tragiczną informację utonięcia na tzw. „ciepłej wodzie” przy elektrowni na ul. Mazurskiej, nastoletniego chłopca. Z relacji świadków wynika, że młodociani kąpali się w tym miejscu bez nadzoru dorosłych i kiedy jeden z nich – kilkunastoletni chłopiec zaczął się topić – nie było dane szybko udzielić mu natychmiastowej pomocy. Dopiero po kilkunastu minutach na miejscu pojawiły się ekipy ratowników i strażaków, którzy następnego dnia wyłowili już tylko ciało chłopca.

Radni pytają, czy nasze akweny wodne są bezpieczne?


Powyższe skłoniło radnych w zasadzie wszystkich opcji politycznych do zabrania głosów w powyższym problemie. Radni z KWW Witolda Wróblewskiego proponują szerokie prace nad potrzebą rewitalizacji basenu miejskiego, a radni Platformy Obywatelskiej złożyli na ręce prezydenta Elbląga, Jerzego Wilka wniosek, dotyczący informacji nt. stanu bezpieczeństwa nad akwenami wodnymi, gdyż podmiotem odpowiedzialnym za zabezpieczenie kąpieliska jest wójt, burmistrz lub - w naszym przypadku - prezydent miasta. Wśród miejsc, które powinny być zabezpieczone, są także dzikie kąpieliska.

W swoim wniosku radni PO, Maria Kosecka i Robert Turlej wnioskowali o zwiększenie patroli np. straży miejskiej, kontrolujących w mieście dzikie kąpieliska – Prosiliśmy o przygotowanie kompleksowej analizy zabezpieczenia kąpielisk niestrzeżonych w mieście. Jeśli już takowe  istnieją – takie jak choćby na „ciepłej wodzie” - patrole powinny się tam pojawiać zdecydowanie częściej – podkreślała Maria Kosecka.

Co w powyższym udało się zrobić? - W związku z okresem wakacyjnym oraz wysokimi temperaturami zachęcającymi do zażywania kąpieli w rzece Elbląg i odpoczynku nad jej brzegiem, patrole Straży Miejskiej i Policji prowadzą monitoring ujawnionych miejsc tzw. "dzikich kąpielisk" - informuje Jerzy Wilk, prezydent miasta. - Miejsca te są kontrolowane przez patrole wodne, zmechanizowane i dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji oraz patrole Straży Miejskiej w ramach działań prewencyjnych. Prowadzone działania są zintensyfikowane w okresach występowania wysokich temperatur.

Prezydent wskazuje również na na zintensyfikowane działania edukacyjne w ramach programu "Bezpieczny Elbląg" -  W okresie przedwakacyjnym, podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą omawiane były zagadnienia bezpiecznego zachowania nad wodą oraz w innych miejscach letniego wypoczynku - wyjaśnia Jerzy Wilk.

Mazurska, Radomska i Grażyny - uważaj - w tych rejonach nie można się kąpać!

Po ostatnich tragicznych wydarzeniach w Elblągu, pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych dokonali także wizji terenowej w celu weryfikacji istniejącego oznakowania o zakazie kąpieli, określając kilka miejsc potencjalnych kąpieli w rzece Elbląg - W miejscach, w których brakowało stosownego oznakowania, umieszczono znaki "zakaz kąpieli": w rejonie tzw. "cieplej wody" umieszczono cztery znaki, w rejonie ul. Grażyny umieszczono jeden znak i w rejonie ul. Radomskiej umieszczono także jeden znak - wylicza prezydent.

Radni pytali także prezydenta o możliwość zorganizowania kąpielisk strzeżonych w miejscach powszechnie wykorzystywanych do kąpieli. Jednak Jerzy Wilk wskazuje, że zabraniają tego Przepisy portowe - Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wydał w dniu 20 lutego br. zarządzenie, którym ustanowił zakaz kąpieli i nurkowania na obszarze portu morskiego w Elblągu obejmującego rzekę Elbląg - informuje prezydent miasta.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 )


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ ds
  Czwartek, 08.08

  Pani Kosecka Panie Turlej To miasto potrzebuje kąpieliska ! a nie wzmożonych patroli i wzmożonej kontroli ! Pani Kosecka nie wie co to kąpiel w basenie, bo basen to kojarzy chyba z basenikiem szpitalnym, a aquapark z kaczuszką ! Zabierzcie tym ludziom wynagrodzenie z UM, bo niczym i nigdy koryta od dupy się im nie oderwie!

 2. 2
  0
  ~ Obserwator
  Czwartek, 08.08

  ds jesteś marudny ,przykry - po prostu chory z nienawiści.Mierny,bierny i nic nie wnoszacy.Twoje wpisy to poziom mniej niż przedszkolaka.Dobrze ,że radni wszystkich opcji pochylili się nad tematem bezpieczeństwa na kąpieliskach.Sprawe utonięć poruszał także Pan Lewandowski

 3. 3
  --1
  ~ do ds
  Czwartek, 08.08

  Kąpieliska nie ma, ludzie kąpią się mimo to w miejscach niedozwolonych, narażając się na utonięcie, dlatego należy takie miejsca objąć monitoringiem i nadzorem odpowiednich służb. Temu służyło wystąpienie Pani Koseckiej i Pana Turleja. Trzeba choć trochę dobrej woli, to nie boli - spróbuj!!!!

 4. 4
  +1
  ~ Grzegorz N
  Czwartek, 08.08

  akweny zawsze są wodne pani Aleksandro Szymańska - gdzie pani się uczyła polskiego?

 5. 5
  +5
  ~ Wyborca
  Czwartek, 08.08

  Na ulicach Elbląga wprowadzić w całym mieście zakaz ruchu pojazdów i dzięki temu unikniemy wypadków drogowych w mieście. Wystarczy tylko aby odpowiednie służby pilnowały tego zakazu. Panie Prezydencie Szanowni Radni czy was pogieło. Zamiast w trybie pilnym wypracować koncepcję kompielisk dla mieszkańców miasta, rewitalizacji basenu jak obiecywaliście Wy siły i środki przeznaczacie na przestrzeganie zakazów. A co w zamian. Wybory za rok. Oj nie pójdzie tym razem tak łatwo po waszych nie zrealizowanych obiecankach . Ja i moi znajomi to Wam obiecujemy.

 6. 6
  0
  ~ ds
  Czwartek, 08.08

  likwidując wynagrodzenie radnym pozbylibyśmy się BEZRADNYCHRADNYCH. Wynagrodzenie przeznaczyć na budowę kąpieliska.

 7. 7
  +2
  ~ i po problemie
  Czwartek, 08.08

  A może zacznijcie budowę nowej dużej krytej pływalni a nie obietnice a ludzie jak tonęli tak toną.Od nowego roku szkolnego wszyscy uczniowie kończący szkoły muszą umieć pływać .DOTARŁO TO DO RADNYCH I KURATORIUM???

 8. 8
  +2
  ~ Wyborca
  Czwartek, 08.08

  A może ogłosić konkurs na super radnego miasta Elbląga ( nie mylić z ASEM). Tytuł zdobędzie ten , który swoje diety w całości przeznaczy na rozwój miejsc do kąpieli w Elblągu. No który z Państwa radnych poszedł do Rady Miejskiej bezinteresownie a chce jedynie dobra mieszkańców naszego grodu? Czekam na deklaracje a nie sztuczne dęcie w problem kąpielisk bez własnego zaangażowania. MYŚLĘ , ŻE JEST TO GŁOS WOŁAJĄCEGO NA PUSZCZY. Ale za rok wszyscy znowu wystartują dla dobra społecznego a nie własnego. NO, KTÓRY BĘDZIE PRZYKŁADEM DLA RADNYCH W CAŁEJ POLSCE W TEJ CIĘŻKIEJ SYTUACJI SAMORZĄDÓW?

 9. 9
  +1
  ~ relatywizm etyczny
  Czwartek, 08.08

  te tabliczki niewątpliwie uratują wiele istnień ale mogłyby też odpowiednio użyte zlikwidować niektóre zbyteczne istnienia w RM

 10. 10
  --2
  ~ Daj kase
  Czwartek, 08.08

  Wyborca przeznacz swoją kasę- będzie twoje właściwe zaangażowanie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3249571323395