Poniedziałek, 10.08.2020, Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kombatanci rosyjscy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich

15.05.2013, 14:30:39 Rozmiar tekstu: A A A
Kombatanci rosyjscy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich
fot. AS

Rosyjski i polski hymn zabrzmiał dziś, 15 maja, pod pomnikiem Żołnierzy Armii Radzieckiej, na Cmentarzu Komunalnym Agrykola. Z wizytą do Elbląga przybyli rosyjscy kombatanci II wojny światowej. Kilkudziesięcioosobowa delegacja Domu Weterana w Kaliningradzie złożyła wieńce i kwiaty pod pomnikiem i oddała cześć i honor tym, którzy ofiarę swojego życia złożyli tu, na elbląskiej ziemi.

68 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Upadająca III Rzesza zrobiła to dwukrotnie - 7 maja w Reims we Francji, gdzie armia niemiecka skapitulowała na Froncie Zachodnim oraz dzień później w Berlinie, na kategoryczne żądanie Józefa Stalina, późnym wieczorem, gdzie według czasu moskiewskiego nastał już 9 maja. W Federacji Rosyjskiej dzień ten, obchodzony jest rokrocznie, jako Dzień Zwycięstwa - Weterani z Obwodu Kaliningradzkiego zwrócili się do władz naszego miasta z prośba o umożliwienie im przyjazdu do Elbląga i zorganizowanie dzisiejszego spotkania pod pomnikiem żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym Agrykola - mówi Zbigniew Szmurło, pełnomocnik ds. współpracy ze wschodem UM w Elblągu. - Chcieli pokłonić się poległym w czasie II wojny światowej na naszych ziemiach żołnierzom radzieckim. Wcześniej byli w Braniewie, gdzie znajduje się największa w naszym regionie tego typu nekropolia.

Dziś hołd dla tych, którzy ofiarę swojego życia złożyli tu, na elbląskiej ziemi, oddali nie tylko kombatanci w podeszłym wieku, pamiętający choćby blokadę Leningradu. Były też osoby w średnim wieku, bardzo wzruszone całym przebiegiem uroczystości -  Po przyjeździe do Elbląga zwrócili oni uwagę na to, że wspaniale zachowane są nagrobki na cmentarzu radzieckim, a elblążanie dbają o te miejsce - mówi Zbigniew Szmurło - Dzisiejszy dzień jest dla weteranów bardzo ważny, nie spodziewali się oni zastać pod pomnikiem orkiestry wojskowej i honorowego posterunku żołnierzy.

Podczas dzisiejszej uroczystości rosyjscy weterani wojenni rozdawali przybyłym na uroczystości gościom własnoręcznie wykonane kotyliony - Jest to wstążka św. Jerzego, którą rozdaje się każdego roku na rosyjskich ulicach i placach podczas obchodów Dnia Zwycięstwa - mówi Marina Yurdanowa. - Wstążka nie jest symbolem heraldycznym ani odznaczeniem, lecz wyrazem szacunku dla weteranów i hołdem dla poległych w boju. Ta, która mamy dzisiaj, została uformowana w kształt cyfry "9" - daty majowego Dnia Zwycięstwa.

Goście z Obwodu zabrali dziś ze sobą na pamiątkę ziemię z cmentarza, która będzie przechowywana w urnie w Domu Weteranów II Wojny Światowej (Wojny Ojczyźnianej). Po uroczystościach pod pomnikiem rosyjscy kombatanci udali się do Ratusza Staromiejskiego. Tam m.in spotkali  się  z elbląskimi weteranami wojennymi z różnych organizacji - Mamy nadzieję, że dzisiejszy przyjazd zapoczątkuje normalną wymianę i kontakty między naszymi organizacjami kombatanckimi - mówi Zbigniew Szmurło.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Kombatanci z Obwodu Kaliningradzkiego składają kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Radzieckiej ( zdjęć 29 )
Dodano: 2013-05-15 | fot. Aleksandra Szymańska
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ z Sadowej
  Środa, 15.05

  A Zbigniew Szmurło to też kombatant wojenny?

 2. 2
  --4
  ~ zapomnieli
  Środa, 15.05

  Jak jechali do Polski nie mogli zabrać ze sobą na przyczepkę szczątków samolotu naszego bo oddają i jakoś go nie ma.

 3. 3
  +4
  ~ za późno
  Środa, 15.05

  Pan Szmurło nic nie robił przez lata i jak konkurencja pojechała sprawdzić jego pracę w Kaliningradzie to się wziął do roboty. Dużo za późnio. Nawet wererani nie pomogą

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.