Poniedziałek, 28.11.2022, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy Krzyż Katyński należy oświetlić? - podsumowanie ankiety

19.11.2012, 11:41:41 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Krzyż Katyński należy oświetlić? - podsumowanie ankiety

Obecnie, bardzo wiele kontrowersji i oburzenie niektórych mieszkańców Elbląga budzi fakt niejednakowego traktowania miejsc pamięci w naszym mieście. Dotyczy to także Krzyża Katyńskiego, symbolu upamiętniającego nie tylko rodaków wymordowanych w Katyniu, ale i tych, którzy zginęli na bezdrożach Syberii czy stepach Kazachstanu - stojącego w samym centrum cmentarza komunalnego Agrykola, jednak - w całkowitej ciemności.

Na problem ten zwracał ostatnio uwagę radny Jerzy Wilk, interpelując do prezydenta Grzegorza Nowaczyka, w sprawie doświetlenia tego miejsca pamięci. Radny klubu Prawa i Sprawiedliwości uważał, że oświetlenie przydałoby się chociaż w momentach uroczystości, które kilkukrotnie w ciągu roku odbywają się pod krzyżem. Gdyby w tym miejscu był dostęp do prądu rozwiązałoby to również problem nagłośnienia, które można by zastosować w trakcie tych ceremonii.

Szczególnie drażliwie problem ten rysuje się w stosunku do monumentu stojącego z krzyżem po sąsiedzku, na cmentarzu żołnierzy radzieckich, oświetlonym codziennie od zmroku do świtu.  – Czy w tym kontekście nie czas na zmiany? – pytał radny Jerzy Wilk. - Należy się więcej szacunku dla bohaterów i ofiar naszej historii.

Pytania te postawiliśmy kilkanaście dni temu. Materiał przez nas przygotowany został szeroko skomentowany przez naszych czytelników, dlatego na łamach info.elblag.pl umieściliśmy ankietę, w której internauci mogli podsumować zasadność pomysłu radnego.

414 ankietowanych uważa, że Krzyż Katyński należy doświetlić. Ale aż 394 respondentów nie widzi takiej potrzeby. Głosy są więc do siebie zbliżone. Zdania w powyższej kwestii nie miało 38 ankietowanych. Natomiast zdecydowanie za oświetleniem krzyża było 72 respondentów, a absolutnie takiej potrzeby nie widziało 39 ankietowanych.

I tak naprawdę, trudno jednoznacznie ocenić, czy zachodzi potrzeba oświetlenia Krzyża Katyńskiego. Zdania w tej kwestii zawsze będą podzielone. Jedni uważają, że nieoświetlony krzyż ma większą siłę "rażenia", prezentuje się dostojniej, niż pomnik stojący w jego sąsiedztwie, a jego skromna, brzozowa forma broni się sama w sobie.

Jest jeszcze kwestia pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Historia relacji Polski i Rosji jest niełatwą w treści, formie i odbiorze. Ale w tym kontekście cmentarz radziecki nie powinien być raczej punktem odniesienia. Tak samo bowiem, jak Polacy leżący na dalekich stepach, pod bezimiennymi brzozowymi krzyżami, tak i tu spoczywają ludzie powołani do wojny, o której nie mieli pojęcia, wplątani w politykę władzy i dominacji, a którym - wiele rzeczy wmówiono.

Na chwile obecną, jak dowiedzieliśmy sie od radnego Jerzego Wilka, prezydent Grzegorz Nowaczyk nie zajął jeszcze żadnego stanowiska w tej sprawie. Na razie Krzyż Katyński pozostanie nieoświetlony.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ rejtan
  Poniedziałek, 19.11

  ta sonda była sekowana na NIE przez komuchów służalców Moskwy wrogów Polski a zapewne pracowników ratusza i POpaprańców którzy mają w dupie polskie ofiary!!!!!!!!!!!!!!to się w pale nie mieści!! Pani Olu a czy polskie ofiary zbrodni rosyjskich w Rosji są tak upamiętniane jak cmentarze odwiecznych wrogów i agresorów rosyjskich my ich nie mordowaliśmy zgineli podczas agresji na Polskę!!!!!!!! lub podczas{wyzwalania] do następnego IV rozbioru a może V-go który trwał do 1989 roku a teraz jesteśmy za rządów POpaprańców kolonią kondominium.Moi przodkowie byli mordowani ,zsyłani na sybir pozbawiani majątków ,moja rodzina mimi pozbawienia majątków biedna ale zawsze honorowa przeżyła te wszystkie rozbiory i okupacje zawsze była wierna Polsce

 2. 2
  +2
  ~ rejtan
  Poniedziałek, 19.11

  Cd. Rejtan - i szlak mnie trafia jak POjeby traktują Polskę i ofiary jej niepodległości, jak szkoda takiemu Grzesiowi na doświetlenie tego miejsca a na kacapskie pomniki i cmentarze z gwiazdą [ ten symbol jest w Polsce zakazany jak swastyka] on i wojewoda wydaje bajonskie pieniądze na remonty tych przybytków!!!!!!!!!!!!! i jeszcze sondy ogłaszają!!!!!w jakiej ja POlsce żyje czy wszyscy już ztąd wyjechać muszą!! juz pare milionów wyjechało ale ja nie wyjade !! jak tego komuszego pomiotu nie wyplenie raz na zawszez mojej ojczyzny ,sprzedawczyków ,judaszów aferzystów dorobkiewiczów czyimś kosztem którzy dbają żeby być zawsze przy korycie[granatem ich nie oderwiesz].Wracając do meritum Grześ wydał jak narazie 200tys. na swoje wycieczki a szkoduje a podświetlenie pomnika

 3. 3
  +1
  ~ elblążanin
  Poniedziałek, 19.11

  co ta za kraj czy już prywiślinskij??????????????????

 4. 4
  +2
  ~ Solidarny
  Poniedziałek, 19.11

  skończcie z tymi bredniami, że rucsy co nas atakowali to byli imbecyle, którym wmóiwono propagande i kazano iść na zachód - CZY GWAŁCENIE POLSKICH KOBIET I MORDY Z NIEZWYKŁYM OKRUCIEŃSTWEM TO TEŻ IM WMÓWIONO??? Oczywiście nie robili tego wszyscy ale też nie róbcie z nich idiotów, że nie wiedzieli gdzie idąi po co - Z RESZTĄ NAWET JAKBY MAŁA CZĘŚĆ Z NICH FAKTYCZNIE NIE WIEDZIAŁA TO TO ICH W CALE NIE USPRAWIEDLIWIA - TO BYLI NASI WROGOWIE, KTÓRZY SZLI NAS ZNISZCZYĆ I NIE MA CO TU DYWAGOWAĆ - nie ma tu teraz szczególnego problemu z oswietleniem ALE PRZEDE WSZYSTKIM POWINNA TA ZBRODNICZA GWIAZDA ZNIKNĄĆZ TEGO POMNIKA I NIECH ZACZNĄ ODREESTAUROWYWAĆ NASZYCH POLSKICH BOHATERÓW GROBY A NIE NAJEŹDŹCÓW

 5. 5
  0
  ~ pampi
  Poniedziałek, 19.11

  "Ale w tym kontekście cmentarz radziecki nie powinien być raczej punktem odniesienia. Tak samo bowiem, jak Polacy leżący na dalekich stepach, pod bezimiennymi brzozowymi krzyżami, tak i tu spoczywają ludzie powołani do wojny, o której nie mieli pojęcia, wplątani w politykę władzy i dominacji, a którym - wiele rzeczy wmówiono." - mądre słowa.

 6. 6
  +1
  ~ Podatnik
  Poniedziałek, 19.11

  Oczywiście, że należy oświetlić i nagłośnić na koszt wnioskodawcy - czyli PiS. Miasto i podatnicy mają już nadto wydatków i długów.

 7. 7
  +4
  ~ monia
  Poniedziałek, 19.11

  nie oświetlać, bo taka jest natura i aura. nie robić z niego wystawy sklepowej.

 8. 8
  --2
  ~ polak
  Poniedziałek, 19.11

  POdatnika- coś pop....ło w bani, a 200tys co wydał Grzesia na wycieczki prywatne za nasze pieniadze, bo zadnych korzysci z tego nie było to ci nie szkoda ty kacaqpie

 9. 9
  +1
  ~ sks45
  Poniedziałek, 19.11

  Pani Aleksandro, słowa... " Jest jeszcze kwestia pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Historia relacji Polski i Rosji jest niełatwą w treści, formie i odbiorze. Ale w tym kontekście cmentarz radziecki nie powinien być raczej punktem odniesienia. Tak samo bowiem, jak Polacy leżący na dalekich stepach, pod bezimiennymi brzozowymi krzyżami, tak i tu spoczywają ludzie powołani do wojny, o której nie mieli pojęcia, wplątani w politykę władzy i dominacji, a którym - wiele rzeczy wmówiono. to motto powinno umieszczone, umieszczane przy większości artykułów i wypowiedzi odnoszących się do historii Polski i Rosji.... Sławomir Sobieszczuk Read more: http://info.elblag.pl/31,28148,Czy-Krzyz-Katynski-nalezy-oswietlic-podsumowanie-ankiety.html#ixzz2ChJMQomf

 10. 10
  --3
  ~ ciemność
  Poniedziałek, 19.11

  oczywiście krzyz katyński koniecznie musi być oświetlony, natomiast ulice w mieście po co?Czy to jest średniowiecze?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1058161258698