Poniedziałek, 28.11.2022, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zawrą porozumienie z Wojewodą, by utrzymać cmentarz wojenny

23.01.2013, 13:40:19 Rozmiar tekstu: A A A
Zawrą porozumienie z Wojewodą, by utrzymać cmentarz wojenny
Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej. Tu na renowację czekąją jeszcze 83 nagrobki (fot. arch. red.)

Na bieżący rok Elbląg chce zawrzeć kolejne porozumienie z Wojewodą warmińsko-mazurskim, Marianem Podziewskim, w sprawie przejęcia zadań z zakresu administracji rządowej, dotyczącego utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na terenie Elbląga.

Opieka nad cmentarzami wojennymi na terenie naszego kraju jest zadaniem administracji rządowej. Wojewoda wprawdzie może powierzyć, w drodze porozumienia, to zadanie gminom, ale tylko, jeśli te wyrażą na to zgodę. Ponadto w takim przypadku wojewoda musi zapewnić niezbędne środki finansowe na ten cel.

Nasze miasto od wielu lat wykonuje powyższe zadania, sprawując opiekę nad Cmentarzem Żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Agrykola oraz w celu zapewnienia właściwego utrzymania terenu tego cmentarza. Do końca 1998 roku było ono realizowane jeszcze jako zadanie zlecone, a od 1999 roku dobrowolnie, na podstawie porozumienia.

Funkcje administratora cmentarzy komunalnych, w Elblągu sprawuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu, Wydział Administracji Cmentarzy, który przypadku nekropolii poległych żołnierzy Armii Radzieckiej, dzieli swoje obowiązki z Departamentem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

Cmentarz poległych żołnierzy radzieckich, to teren zadbany, jak przystało na cmentarz wojenny. Znajdują się na nim 253 nagrobki, a spoczywa  na nim 2731 żołnierzy radzieckich.

W 2012 roku Wojewoda Marian Podziewski przeznaczył 415 tys. zł na renowację i utrzymanie nekropolii wojennych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, na których spoczywają żołnierze polegli w obu wojnach światowych w Polsce.

Dofinansowanie objęło również elbląski cmentarz wojenny. W ramach zawartych w 2012 r. porozumień z Wojewodą Warmińsko – Mazurskim, Elbląg otrzymał dotację w wysokości 12 tys. zł na bieżące utrzymanie Cmentarza Żołnierzy Armii Radzieckiej  i 25 tys. zł na kontynuację remontu nagrobków na tym Cmentarzu.

25 tys. zł przeznaczonych na renowację nagrobków to kwota wiązana, bowiem 20 tys. zł to dotacja przyznana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, a 5 tys. zł to pomoc finansowa przyznana przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego.

W ramach tych dotacji, na cmentarzu w tym roku wykonano prace porządkowe oraz wyremontowano 42 pomniki. Na całkowita renowację czekają jeszcze 83 nagrobki.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ qwerty
  Środa, 23.01

  "Znajdują się na nim 253 nagrobki, a spoczywa na nim 2731 ZBRODNIARZY radzieckich" 24 lata od upadku komunizmu a tu dalej na pomniku czerwona gwiazda.....a groby Polskich jencow zaniedbane np te kolo debicy w lesie tragedia a ZBRODNIARZOM sie odnawia pomniki. Cmentarz zlikwidowac szczatki wykopac i wrzucic do jednego grobu co najwyzej tablice pamiatkowa dac na to i tyle (taj jak to sie zrobilo w katyniu). Nie zapominajmy ze to byli mordercy polakow nie jeden z nich zgwalcil polke lub zabij polaka.

 2. 2
  +8
  ~ ELOR
  Środa, 23.01

  Marian P******i to najwiekszy szkodnik olsztynski w naszym wojew.

 3. 3
  0
  ~ AborygenMiejscowy
  Środa, 23.01

  Wyzwoliciele, zaborcy, przyjaciele, towarzysze, bandyci - już się w tym wszystkim pogubiłem - ale Rosjanie nie - ciągle są "przyjaźni" dla tych, których w danej chwili uważają. Liczę na wojewodę - co do Elbląga ma jedno posunięcie, znane nam z autopsji - może i tym razem.

 4. 4
  +8
  ~ dr.Hause
  Środa, 23.01

  Trzeba wyjątkowej podłości i łotra charakteru , aby poległych żołnierzy nazwać zbrodniarzami . Trzeba wyjątkowej ignorancji i bezdennej głupoty żeby mieć pomysły , które wskazują na ewidentny niedorozwój umysłowy . Osobnik , bo przecież nie człowiek który zamierza ekshumować szczątki poległych , ewidentnie wykazuje cechy braku jakichkolwiek cech ludzkich . Na cmentarzu spoczywają prochy tych , którzy w najgorszych snach nie wyśniliby miejsca swego wiecznego spoczynku .To historia , ich położyła w równym szeregu . Tam gdzie nie odwiedziła Ich ani matka ani brat .Często byli to młodzi chłopcy , jeszcze nie mężczyźni . I nie daleko był Berlin , ale daleko dom rodzinny . Trzeba szanować groby zmarłych a w szczególności groby poległych żołnierzy . Szanujmy groby poległych .

 5. 5
  +4
  ~ Solidarny
  Środa, 23.01

  "20 tys. zł to dotacja przyznana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa" - a skurczysyny chrzanili, że nie mająpieniędzy na cmentarz polskich bohaterów pomordowanych przez bolszewików, tak samo jak chrzanili, że nie mają pieniędzy na cmentarz naszych poległych na Ukrainie, co dość kilka lat temu odnaleziono - A NA RUSKICH ŻOŁDAKÓW ZE ZBRODNICZĄ CZERWONĄ GWIAZDĄ MAJĄ - ale co się spodziewać PO takich rządach... - bolszewickim oprawcom pod Osowem mieli kase aby wystawić pomnik...

 6. 6
  +2
  ~ asd
  Środa, 23.01

  Z Wojewoda to zadnych porozumien za dyspozytornie pogotowia!!!

 7. 7
  0
  ~ qwerty do dr.house
  Środa, 23.01

  Skoro ignorancja itp to poczytaj jak zrobiono na Polskim cmentarzy wojennym w katyniu szczatki oficerow wykopano wszystkich tzn ich szczatki wlozono a raczej wrzucano do worka tak do worka i tak zakopywano a na gorze ustawiano tablice i co ty na to?? a my z naszych pieniedzy mamy dbac o groby zbrodniarzy ty jestes ignorantem. Po drugie tak ZBRODNIARZY jezeli chodziles do szkoly to wiesz ze nasze miasto byla zdobywane (nie mylic z wyzwoleniem) przez front bialoruski a ci sami bialorusini ktorzy "zawitali" tu w 1945 r brali w 1939 roku Polakow do niewoli lub rozstrzeliwali nie zapominajmy ze razem z tymi ZBRODNIARZAMI szly obwody NKWD (bialoruskie) ktore sa bezposredni odpowiedzalne za zabijanie polskich oficerow w 1940 r i ci ktorzy strzelali naszym w glowy tez leza na agrykola.

 8. 8
  +2
  ~ figo34
  Środa, 23.01

  A może ruscy powinni sami utrzymywać swój cmentarz i ścierwa które tam leżą. Dlaczego Polski samorząd ma o to dbać ...tam nie leżą Polscy żołnierze tylko czerwonoarmiści. Zbrodniarze którzy nas mordowali i byli gorsi od Niemców mają zasługiwać na szacunek. Nie dość że mordowali nas całe stulecia , okupowali nasz kraj , okradali z całego dobytku i zamordowali Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To przez nich jesteśmy zaściankiem Europy gdyby nie komuna przywieziona na ruskich bagnetach i 123lata zaborów bylibyśmy na poziomie Japonii , Francji ,USA czy Anglii.

 9. 9
  --9
  ~ qwerty do dr.house
  Środa, 23.01

  A na koniec jescze jedno skoro tak wielbisz ruskow to wyprowadz sie do kaliningradu, moskwy moze wtedy rozumu nabierzesz. Ps. a co do odwiedzin grobow to ruskie przyjezdzaja na te groby wiec ich tak nie zaluj.

 10. 10
  --4
  ~ qwerty do solidarny
  Środa, 23.01

  1005 racji popieram.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7172310352325