Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Raczki zdetronizowane. Znaleziono nowy, najniższy punkt w kraju

25.03.2013, 13:03:23 Rozmiar tekstu: A A A
Raczki zdetronizowane. Znaleziono nowy, najniższy punkt w kraju
źródło: www.polskierekordy.pl

Aktualnie informacja o największej depresji leżącej w Polsce zapisana w szkolnych podręcznikach nie pozostawia wątpliwości, gdzie ta się znajduje. Najniżej położonym punktem w kraju są Raczki Elbląskie. Że jest inaczej przekonują dwaj żuławscy pasjonaci: historyk Edmund Łabieniec i geodeta Jacek Gross. Obaj panowie chcą dowieść, iż najniżej położony punkt w Polsce znajduje się w miejscowości Marzęcino. I mają na to dowody.

Edmund Łabieniec i Jacek Gross przeanalizowali wspólnie przedwojenne mapy miejscowości Marzęcino, które wskazują na to, że wcześniej do terenów obecnego polderu Marzęcino sięgał Zalew Wiślany - Na podstawie przedwojennej mapy niemieckiej, dostępnej na stronie Wysoczyzny Elbląskiej doszliśmy do tego, że punkt w Raczkach Elbląskich został ustalony w 1947 roku - opowiada Edmund Łabiebniec. -  Jak z niej wynikało do terenów obecnego Marzęcina sięgał Zalew Wiślany — Dopiero w 1943 r. Niemcy wybudowali tu pompę i osuszyli polder. Uciekając przed Armią Czerwoną teren ten został ponownie zalany wodą i pozostał takowy aż do 1949 roku. W tym czasie najniższy punkt w Raczkach Elbląskich został już wytyczony - tłumaczy Łabieniec.

Przy południowych i południowo-zachodnich wiatrach, które na Żuławach wieją często poziom wody w Zalewie Wiślanym często obniżał się - Drogą dedukcji doszliśmy więc do wniosku, że od poziomu morza musiały istnieć tu kiedyś ciągi komunikacyjne o głębokości nawet do 3 metrów - opowiada historyk z Marzęcina. - A skoro ten teren został później osuszony możliwe jest, że głębokości sięgające poniżej nawet 2 metrów mogą tu występować.

Mapy z XVIII i XIX wieku wskazywały też na to, że południowe krańce tego zakątka były porośnięte lasami łęgowymi, na które w XIX wieku mieszczanie z Elbląga otrzymali koncesję na ścinkę. W tym czasie więc do Marzęcina dopływały statki żaglowe, które w swej konstrukcji posiadały tzw. miecz - Łatwo więc wnioskować stąd, że te tereny musiały mieć minimalną głębokość 3 metrów - mówi Edmund Łabieniec.

Właśnie w tym rejonie, osuszonym po wojnie Edmund Łabieniec i Jacek Gross rozpoczęli swoje poszukiwania. Ze specjalistyczną aparaturą przeczesali  kilkaset hektarów tego terenu. I znaleźli. Okazuje się, że najniżej położony punkt w Polsce znajduje się w obrębie dawnego polderu Marzęcino. Depresja liczy sobie 2,07 m p.p.m jest więc blisko o 30 cm większa od tej w Raczkach Elbląskich - Główny Urząd Geodezji i Kartografii potwierdził nasze przypuszczenia - mówi Łabieniec. -  Przesłał nam też współrzędne punktów, które ewentualnie jeszcze będziemy musieli sprawdzić. Być może teren jest bowiem jeszcze głębszy. W tym momencie zalega tam lód i śnieg i nie byliśmy w stanie się przez niego przebić. Poza tym zmarzlina troszkę podniosła teren, więc zapewne nieznacznie, ale opuści się on jeszcze trochę - tłumaczy Edmund Łabieniec.

Odkrycie jest już w zasadzie pewne - Na podstawie lotniczego skaningu laserowego widać wyraźnie: porównanie depresji w Raczkach do terenu Marzęcina wykazało, że  ten drugi przypadek jest głębszy - mówi Łabieniec.

Obecnie potrzeba jeszcze urzędowych badań terenowych, potwierdzających odkrycie, ale w Marzęcinie wiedzą, że niedługo to o nich zrobi się naprawdę głośno.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 30

%93.3 %6.7


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +30
  ~ AM
  Poniedziałek, 25.03

  Ponieważ jestem człowiekiem (geodetą także), który wskazał miejsce depresji w Raczkach Elbląskich muszę się odnieść do tych "sensacji", które wcale nimi nie są. W obrębie krainy Żuław Wiślanych istnieje wiele wyrobisk potorfowych (nieraz o dość dużej powierzchni) i terenów pozalewowych, które powstały w wyniku oczywistej ingerencji człowieka i nie są naturalnym tworem geologicznym. Oczywiście miejsce depresji -1,80 jest punktem umownym, aczkolwiek odpowiadającym tej wysokości, ponieważ w jego pobliżu istnieje wiele punktów o takiej rzędnej. To tak gwoli wyjaśnienia i powstrzymania się od sensacyjek z magla, które tak lubi to medium.

 2. 2
  +10
  ~ Geolog
  Poniedziałek, 25.03

  Polać temu AM, dobrze prawi !

 3. 3
  +9
  ~ grey
  Poniedziałek, 25.03

  AM, to ty starszy niż kurz jesteś, skoro punkt w Raczkach wytyczyli w 1947 roku :) Czapki z głów.

 4. 4
  +5
  ~ sag
  Poniedziałek, 25.03

  Czy ktoś poważny może mi wyjaśnic czym skutkuje "przeniesienie" najniższego punktu w Polsce z Raczek do Marzęcina? Jeżeli ma to jakieś epokowe znaczenie zaraz idę "przeczesywac" następne hektary.

 5. 5
  +10
  ~ ale jaja
  Poniedziałek, 25.03

  Jeszcze troche to ogłosza że w olsztynie jest najnizszy punkt i utoną.

 6. 6
  +10
  ~ górnik
  Poniedziałek, 25.03

  AM dobrze prawisz ja pójdę o krok dalej i zjadę do kopalni ,tam dopiero jest depresja.

 7. 7
  +3
  ~ taternik z wysoczyzny
  Poniedziałek, 25.03

  Niech panowie poszukają w Himalajach, może znajdą 15-ty ośmiotysięcznik ?

 8. 8
  --10
  ~ inc
  Poniedziałek, 25.03

  raczki to raczki a ten duet hehe zajeliby sie wnukami... no chyba ze sa z pisu wtedy zrozumiem ze szukaj sensacji

 9. 9
  +3
  ~ Za dr. Hause
  Poniedziałek, 25.03

  Zawsze byłem pełen podziwu dla ludzi pełnych animuszu i talentów odkrywczych . Ale nie tym razem . Panowie z Żuław (czyt. z Gdańska ) jeden historyk , a drugi geodeta na dodatek pasjonaci odkryć , dziwnym trafem cały swój wysiłek skierowali tam gdzie nie powinni . Bo zamiast szukać tego , co wszyscy szukają , czyli bursztynowej komnaty zaczęli szukać tego , o co ich nikt nie prosił . Ale wiadomo , Marzęcino jest w Pomorskim ! I wszystko jasne . I uśnij tu spokojnie . A gdy jeszcze artykuł przeczytają Ci z Marzęcina , żegnaj sławo . Już nie będą pielgrzymi udający się do Świętego Gaju , robić sobie zdjęć przy znaku - tu jest nisko , niziuteńko . A wszystko przez tą niezdrową ciekawość . To przez takich jak Ci dwaj , Kolumb odkrył Amerykę . Co to , za ludzie ? Tacy zawzięci !

 10. 10
  0
  ~ rem
  Poniedziałek, 25.03

  Te Raczki tak nam są potrzebne jak piąte koło u wozu ! Nie widziałem tych tłumów turystów i masy autokarów bo niby o czego ? Do tabliczki z napisem "Najniższy punkt w Polsce ?" heheheh żenada !

 11. 11
  +2
  ~ gall anonim
  Poniedziałek, 25.03

  Ale Ci dwaj według was chorzy panowie chociaż coś robią aby ich życie było ciekawsze od tego waszego, waszego zasranego życia, siedzicie przed tymi kompami i krytykujecie innych.

 12. 12
  +11
  ~ kopacz
  Poniedziałek, 25.03

  Czy to znaczy, że nasz reprezentacja piłkarska pochodzi z Marzęcina?

 13. 13
  +6
  ~ meaa
  Wtorek, 26.03

  no i stała się zapowiadana przez Bałtroczyka DEPRECJACJA DEPRESJI! i jak tu żyć, jak żyć... ;)

 14. 14
  +5
  ~ nowotczanin
  Wtorek, 26.03

  od maja zaczynam "wykopki" na moim polu i to tu będzie najniższy punkt w Polsce.

 15. 15
  --3
  ~ do AM
  Środa, 27.03

  W tym konkretnym przypadku mylisz się. Nie znasz sprawy, nie czytasz ze zrozumieniem a twierdzisz, że ktoś kiedyś wykopał dołek i dlatego jest najniżej.

 16. 16
  +3
  ~ AborygenMiejscowy
  Środa, 27.03

  No trudno nazwać naturalnym tworem geologicznym powierzchni gruntu niedawne dno zbiornika wodnego, które zostało odsłonięte dzięki budowie grobli oddzielającej ją od terenu pod wodą, czego na pewno nie można powiedzieć o Raczkach Elbląskich - przynajmniej w perspektywie co najmniej paru wieków do tyłu.

 17. 17
  0
  ~ Za dr. Hause
  Środa, 27.03

  Zatem Panie Aborygenie , jak rozumieć wczorajszą wypowiedź w Teleexpressie , o nowym miejscu i najniższej depresji w kraju w miejscowości Marzęcino ? Czy wiadomość ma podstawy naukowe ?

 18. 18
  +1
  ~ AborygenMiejscowy
  Środa, 27.03

  Nikt nie przeczy, że takie miejsca na Żuławach Wiślanych są - mogę wskazać jeszcze niższe w pobliżu Jegłownika, ale nie dajmy się zwariować. Przyjmijmy jasne i klarowne kryteria oceny tych rzędnych poniżej poziomu morza i cała sprawa się wyjaśni. I tak jak tłumaczę - tereny po zalewowe i wyrobiska torfowe nie mogą stanowić o rządnej naturalnie ukształtowanego gruntu.

 19. 19
  +2
  ~ Za dr. Hause
  Środa, 27.03

  Czyli należy rozumieć , że Raczki poległy w wyścigu o depresję mimo , że Marzęcino to dawny zalew ?

 20. 20
  0
  ~ jaaa
  Sobota, 30.03

  ~ Za dr. Hause nie pisz głupot koleś marzęcino to dawny zalew ....... podręcznik w dłoń ...

 21. 21
  0
  ~ jaaa
  Sobota, 30.03

  ~ Za dr. Hause ale ty tępy jesteś skończyłeś podstawowa szkołę ???

 22. 22
  0
  ~ jaaa
  Sobota, 30.03

  ~ AM jeśli ty odkryłeś raczki to masz wtopę życiową heeee

 23. 23
  0
  ~ gorol
  Niedziela, 31.03

  ja myslalem ze zakopane

 24. 24
  0
  ~ wojt gminy
  Poniedziałek, 01.04

  a ja myslalem ze u mnie w piwnicy bo ciagle tam stoi woda

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.