Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Bezpłatnych 15 min. nie będzie, ale za to nie trzeba będzie płacić za parkowanie pod własnym domem

20.02.2013, 07:00:13 Rozmiar tekstu: A A A
Bezpłatnych 15 min. nie będzie, ale za to nie trzeba będzie płacić za parkowanie pod własnym domem
fot. archiwum redakcji

W trakcie XXI sesji Rady Miejskiej została przedstawiona autopoprawka Prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka do projektu uchwały Rady Miejskiej zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za parkowanie w tej strefie i opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania.

Według autopoprawki wykreślony miał zostać fragment mówiący o opłatach za abonament „M” dla mieszkańców z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważnego w obrębie sektora zameldowania. Według tego zapisu mieszkaniec za miesięczny abonament miałby płacić 10 zł, za kwartalny (3 miesięczny) 20 zł, półroczny (6 miesięczny) 30 zł, a za roczny (12 miesięczny) 60 zł.

Ostatecznie mieszkańcy zameldowani na terenie leżącej w strefie płatnego parkowania zostaną wyposażeni w identyfikatory ”M” upoważniające do parkowania pojazdu w obrębie sektora jego zameldowania bez wnoszenia opłat za  parkowanie.

Autopoprawka wnosi również zmianę dotyczącą pojazdów mieszkańców zameldowanych na pobyt stały lub tymczasowy w obszarze strefy. Własność pojazdu tych osób musi być potwierdzona wpisem w dowodzie rejestracyjnym lub umową leasingu pojazdu albo umową użyczenia pojazdu służbowego oznakowanego identyfikatorem „M”.

Identyfikator byłby wydawany na rok, a w przypadku zameldowania tymczasowego - do daty określonej w potwierdzeniu zameldowania tymczasowego.

Obecnie mieszkaniec strefy płatnego parkowania może otrzymać w Biurze SPP bezpłatny abonament, który obowiązuje jedynie przez miesiąc. Z tego powodu trzeba się pilnować, by abonament nie stracił ważności i co miesiąc meldować się w Biurze SPP, by podbijać kartę. Mieszkaniec strefy może zrezygnować w comiesięcznych wędrówek do Biura i zapłacić za abonament kwartalny - 70 zł lub półroczny - 125 zł. Proponowane zmiany miałyby włączyć do stawki zerowej pojazdy elblążan posiadających identyfikator „M”.

- Wprowadzone zmiany są efektem prac komisji powołanej przez Prezydenta Miasta -wyjaśnia przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Wcisła (PO). - Proponuje się wprowadzenie zmiany dotychczasowych, w szczególności minimalnej wysokości opłaty za czas postoju, skrócenie i ujednolicenie czasu poboru opłaty na całym obszarze objętym Strefą Płatnego Parkowania, z wyjątkiem parkingu przy ul. Łączności, wysokości opłat za abonament typu „M” oraz zmianę dotychczasowych opłat przez posiadaczy karty parkingowej osoby niepełnosprawnej.

Stanowisko Komisji Gospodarczej przedstawił radny Ryszard Klim (SLD). - Na posiedzeniu w dniu dzisiejszym Komisja opiniowała projekt uchwały łącznie z autopoprawką. Stosunkiem głosów: za - cztery, przeciw - jeden, wstrzymujący - jeden, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały - mówi Ryszard Klim.

Następnie stanowisko Komisji Finansowo - Budżetowej przedstawił radny Rafał Siwko (PO). - Dzisiaj Komisja Finansowo-Budżetowa zaopiniowała pozytywnie projekt uchwał stosunkiem głosów: cztery - za, trzy wstrzymujące.

Przed głosowaniem radni mieli okazję wnieść swoje uwagi na temat projektu i autopoprawki. Jako pierwszy głos zabrał radny Marek Pruszak (PiS). - Udało się rzeczywiście wypracować sporo kompromisów, pozytywnych rozwiązań dla elblążan. Szczególnie cieszy mnie to, że pan prezydent wniósł tę autopoprawkę, o którą my wnioskowaliśmy jako Klub, aby mieszkańcy nie musieli płacić parkując w okolicy swojego domu - przyznaje. - Cieszę się również, że wprowadzono nasz wniosek, czyli czas opłat od 9.00 do 17.00. Myślę, że to jest korzystne rozwiązanie.

Swoje zdanie wyraził także radny Ryszard Klim (SLD). - Rzeczywiście poszliśmy do przodu z wieloma rozwiązaniami, ale moim zdaniem moglibyśmy jeszcze trochę czasu na to poświęcić, to może wtedy byśmy osiągnęli komfort dojścia do takich rozwiązań, które mimo całych tych wszystkich problemów, mogłyby ulec poprawie - zaznaczył. - My zgłaszaliśmy, jako Klub, swoje uwagi. Część została uwzględniona.

Zdaniem radnego Klima jest jeszcze kilka spraw, które należałoby wprowadzić, aby ulepszyć funkcjonowanie SPP. - Przede wszystkim staliśmy na stanowisku zapisu z lutego ubiegłego roku, projektu uchwały, autopoprawki, która mówiła, że pierwsze 15 min jest stawką zerową. Zegar parkingowy w cenie 10 zł, który po nastawieniu na 15 min umożliwi dojście do przedszkola, żłobka, pójście po gazetę. Wtedy rozwiązanie było poprawne prawnie. Dzisiaj słyszymy, że nie jest. Kolejna sprawa to abonamenty gospodarcze. Cały czas podkreślaliśmy, że działanie gospodarcze powinno być przez nas wzmacniane. Przedsiębiorcy też są mieszkańcami i mają prawa do takich samym względów jak pozostali mieszkańcy.

Radny poruszył też kwestię parkomatów, za których stan techniczny odpowiadają mieszkańcy. - Niesprawność parkomatów zrzucamy na barki parkującego - dodaje. - Kierowca parkuje, a gdy parkomat jest nieczynny to jego obowiązkiem jest szukać nowego. Obowiązki właściciela przerzucono na kierowców. Moim zdaniem jest to problem.

Ostatecznie w głosowaniu nad zmianami  wzięło udział 24 radnych. 19 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, 1 radny był przeciwny, 4 wstrzymało się od głosu.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ ~oko saurona
  Środa, 20.02

  a 15 minut przed Urzędem miejskim będzie? Oni są dla nas a nie my dla nich

 2. 2
  +12
  ~ jac
  Środa, 20.02

  "... wzięło udział 24 radnych. 19 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, 1 radny był przeciwny ..." Podajcie nazwisko tego radnego, parkomat mu przed domem postawię. Zobaczymy wtedy czy nadal będzie za płatnym parkowaniem dla mieszkańców.

 3. 3
  +10
  ~ QAZIMOdo
  Środa, 20.02

  to nie bedzie 15 min za 50gr? jezeli nie to slabo.

 4. 4
  +15
  ~ Wolny Elbląg
  Środa, 20.02

  Nie trzeba będzie płacić pod" własnym domem" o ile jesteśmy tam zameldowani i tylko w strefie zameldowania.Co z tymi co mieszkają na styku stref-po jednej stronie ulicy można parkować za darmo ,po drugiej musimy płacić .Czy to nie chore?Miasto ewidentnie łupi mieszkańców. Nawet sławetne 15 minut ,a dlaczego nie zostawiono stawki 30 minutowej.Przypomnę ,że miasto i tak nie zarabia na parkometrach .Wszystko pochłania obsługa i firma zewnętrzna. Podobno firma zewnętrzna dba o czystość parkingów (nie widać) czy to znaczy ,że teraz będzie dbała też o czystość ulic?Powątpiewam. Cała ta zmiana ma na celu "okraść" mieszkańców.

 5. 5
  +15
  ~ jajaja
  Środa, 20.02

  bardzo dziękujemy kochanemu panu prezydentowi i władzom miasta, że pozwalają nam jeszcze oddychać.

 6. 6
  +5
  ~ obserwator sceny
  Środa, 20.02

  A to że zabrali najbardziej poszkodowanym kartę N+ to cisza. Za to wszystkim lewym niepełnosprawnym dadzą 95 % zniżki. Większej głupoty nie widziałwm

 7. 7
  +10
  ~ referendum
  Środa, 20.02

  Czy bezradni zdają sobie sprawę, że 15 minutowe darmowe postoje są niezbędne, bo napędza prawdziwy ruch w mieście. Ja na Hetmańską czy na Stare Miasto jeżdżę tylko i wyłącznie gdy nie mam wyjścia, staram się załatwić sprawy w innym miejscu. Nie dość że muszę szukać 15 minut miejsca, to jeszcze zapłacić za kilkuminutowy postój. W ten sposób zabijacie lokalną działalność w "centrum" miasta. Dzięki temu zwiększa się ruch w okolicy i więcej ludzi przyjeżdża. Ale trzeba mieć mózg, żeby to zrozumieć... A parkowanie dla mieszkańców wsadźcie sobie w d... na starym mieście większość ludzi wynajmuje i tak muszą płacić.

 8. 8
  +4
  ~ franc
  Środa, 20.02

  zlodziejstwo a pod domem nigdy bym nie zaplacil to jakis kretyn musial wymyslec

 9. 9
  +2
  ~ kolejna eksterminacja finansowa przedsiębiorstw
  Środa, 20.02

  pragnę podziękować za darmowe parkowanie LEŚNYCH DZIADKÓW. Myślę, że to ostatnie miesiące działalności. Właśnie darmowe 15 minut. napędziłyby ruch. A tak nic z tego. Gratulacje. Stoimy kolejni do FINANSOWEJ EKSTERMINACJI. Ze strachu przed referendum sprzedalibyście nawet własną matkę!!!!!!!!!! Żałosne.

 10. 10
  +11
  ~ elblążanin
  Środa, 20.02

  jaś fasola przed referendum przedstawił stary wniosek PIS-u bo boi sie o stołek ,koryto i własna d...e i tak z taczką pod ratusz podjadea mam taką starą zardzewiała i WIO!! do Rubna!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1609129905701