Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Szkoły uratowane, mieszkańcy mają parkować za darmo. Rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej

19.02.2013, 11:02:06 Rozmiar tekstu: A A A
Szkoły uratowane, mieszkańcy mają parkować za darmo. Rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej
fot. Mateusz Smoliński

Dzisiaj, 19 lutego, kilka minut po godz. 10 rozpoczęła się XXI sesja Rady Miejskiej. Radni, oprócz stałego porządku obrad dyskutować będą nad 22 uchwałami. Jedną z nich miała być ta, stanowiąca o likwidacji elbląskich szkół średnich. W ostatniej chwili jednak rezolucje te zostały  zdjęte z porządku dzisiejszych obrad. Pod dyskusje wróciły za to wszystkie, w związku z nową ustawą śmieciową. Radni wnosili również swoje propozycje uchwał do dzisiejszego porządku obrad sesyjnych.

Oprócz stałych punktów, w porządku dzisiejszych obrad znalazły się dwadzieścia dwie uchwały, z których niewątpliwie najważniejsze miały być te, które mówiły o zamiarze łączenia - i likwidacji - kolejnych, elbląskich szkół średnich.

Radni mieli więc zadecydować o rozwiązaniu z dniem 31 sierpnia 2013 r., Zespołu Szkół Turystyczno - Hotelarskich i przeniesieniu kształcenia uczniów tej placówki do Zespołu Szkół Gospodarczych i Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług.

Natomiast placówki wchodzące w skład ZSTH: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Technikum Hotelarskie i szkoła Policealna miały zostać włączone do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu. Zaś Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące planowano zlikwidować.

Ta uchwała, jak również ta mówiąca o utworzeniu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu,  zostały uchylone z obrad dzisiejszej sesji.

Mieszkańcy zaparkują za darmo?

Radni zagłosują także nad zmianami w elbląskiej Strefie Płatnego Parkowania, ustalą opłaty za postój w tej strefie i opłatę dodatkową oraz sposób ich pobierania. Ta uchwala weszła na dzisiejsze obrady sesji z autopoprawką prezydenta Grzegorza Nowaczyka - Chcę, aby wyłączyć z projektu zapis dot. płatnego abonamentu dla mieszkańców parkujących w sektorze ich zameldowania – wyjaśniał Grzegorz Nowaczyk. Oznacza to, że jeśli radni jednogłośnie pomyślnie zagłosują nad autopoprawką, w przyszłości zostaną zniesione abonamenty dla mieszkańców, a ze strefy będą oni korzystali nieodpłatnie.

W porządek obrad dzisiejszej sesji wróciły za to uchwały dotyczące opłaty za gospodarowanie odpadami, metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stawek tych opłat oraz stawek opłat za pojemnik o określonej pojemności. W porządek obrad wróciła też uchwała ustalająca terminy częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadam komunalnymi oraz wzór deklaracji o wysokości opłaty składanej przez właścicieli nieruchomości.

Niełatwe obrady

Sesja zapowiada się na niełatwą. Już na rozpoczęciu obrad radni wnosili wiele nowych propozycji uchwał. Obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Wcisła ogłosił półgodzinną przerwę w związku z prośbą radnego Antoniego Czyżyka o wprowadzenie do porządku dzisiejszych obrad propozycji uchwały w sprawie zwrotu nabywcom lokali mieszkalnych części czynszów najmu – Aktualnie na rozpatrzenie oczekuje około 1200 wniosków, określona przepisami procedura cywilno-prawna trwa do 6 miesięcy, po których dopiero następuje  podpisanie aktu notarialnego – wyjaśniał radny Czyżyk. - Klub radnych PO chce złagodzenia skutków podwyżki czynszów dla osób zainteresowanych nabyciem lokali, poprzez zwrot części zapłaconego czynszu w okresie oczekiwania na załatwienie wniosku o nabycie lokalu. Tu naszą propozycją jest, aby data wpływu wniosku o nabycie lokalu stanowiła datę do której zostaną naliczone stosowne ulgi w związku z podniesieniem czynszu od 1 stycznia 2013roku.

Radny Janusz Nowak poprosił natomiast o wycofanie projektu dotyczącego czynszów -Tę uchwałę trzeba dopracować oraz przedstawić jako wspólny projekt rady, wtedy nie będzie kontrowersji – wyjaśniał Janusz Nowak, proponując jednocześnie unieważnienie uchwały dotyczącej podwyżki cen biletów dopiero od 1 lipca br. - Cieszę się również, że prezydent zdecydował się przesunąć w czasie podwyżkę biletów. Ale nie ma gwarancji, że 1 lipca miasto będzie przejezdne, raczej myślę, że prawdopodobny termin zakończenia robót drogowych to 1. września – uzasadniał radny Nowak.

Radny Czyżyk został poproszony przez Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Wilka  o wcześniejsze przedłożenie propozycji tej uchwały. Decyzją Przewodniczącego Jerzego Wcisły radni udali się obecnie na naradę, a na sesji ogłoszono półgodzinną przerwę.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ widziałem
  Wtorek, 19.02

  Przecież wszystkie propozycje składane przez Nowaczyka przedstawiał wczoraj Wilk i PiS na konferencji prasowej. Platforma nawet nie umie wymielecie własnych pomysłów

 2. 2
  +20
  ~ Czujny mieszkaniec
  Wtorek, 19.02

  Dzisiaj mamy do czynienia z Sesją cudów. Niemożliwe staje się możliwe. Tak działa presja Referendum. Jest to jedyna sesja na której mieszkańcy mogą żądać czego chcą. Zaczynajmy festiwal życzeń !!! Dzisiaj wszystko się spełni. Ale szybko sesja trwa.

 3. 3
  +9
  ~ Nadal czujny
  Wtorek, 19.02

  To dzieki czujnemu mieszkańcowi mamy strefy zamieszkania wolne od opłat, ale tylko w swojej strefie. Żadamy wolności dla wszystkich stref!!!

 4. 4
  +17
  ~ obserwator
  Wtorek, 19.02

  PiS ma 5 radnych a przechodzą ich wszystkie propozycje z wczorajszej konferencji. Ale jaja platforma oddaje władze.

 5. 5
  +19
  ~ tez mieszkaniec
  Wtorek, 19.02

  Co za miasto, co za ludzie. Wczoraj czytam relację z konferencji PiS, a dziś na sesji te same pomysły jako własne składają radni PO. Co się w tym mieście dzieje? Czy PO jest już tak słabe, że nie ma własnego pomysłu na poprawę sytuacji w mieście? Ja śmiem twierdzić, że tak właśnie jest. Do tej pory pomysły radnych PiS były odrzucane przez głosy radnych PO, a po dwóch latach nagle jaka zmiana. Czyżby w oczy zajrzało widmo referendum? Cóż tonący brzytwy się trzyma.

 6. 6
  --16
  ~ POlityczek
  Wtorek, 19.02

  Wilk się wycfanił i wyprzedził PO. te propozycje niby Wilka, a tak naprawdę Nowaczyka były dyskutowane dużo wcześniej. Wilku sprytnie "skradł" pomysły PO i zrobił konferencję przed sesją :-)

 7. 7
  +4
  ~ leniwce z PO
  Wtorek, 19.02

  Nagrody dla kierownictwa Kancelarii Sejmu nie są tajne i są przyznawane zgodnie z prawem - zapewni‐ła marszałek Ewa Kopacz. Fundusz nagród jest rze‐czą legalną i oczywistą - podkreśliła.Jak wynika z pisma szefa Kancelarii Sejmu Lecha Czapli przekazanego posłom Ruchu Palikota w odpo‐wiedzi na ich zapytanie, kierownictwo kancelarii otrzymało w 2012 roku nagrody w wysokości ponad 976 tys. zł.Nagrody przyznane szefowi Kancelarii Sejmu wynio‐sły 65 341,53 zł; nagrody przyznane zastępcy szefa Kancelarii 56 279,88 zł; natomiast nagrody przyznane dyrektorom biur, łącznie z dyrektorem generalnym kierującym Gabinetem Marszałka Sejmu wyniosły 854 500,90 zł.

 8. 8
  +12
  ~ jamaleg
  Wtorek, 19.02

  w du**e mamy teraz wasze propozycje , myślicie ze 2 lata olewania mieszkańców przejdą Wam bezkarnie . Referendum i WON od koryta !!!

 9. 9
  +10
  ~ jamaleg
  Wtorek, 19.02

  jak myslicie do czego zdolny jest polityk , co jescze nam obiecażeby zostac przy korycie , czekam na propozycje

 10. 10
  +18
  ~ chmurek
  Wtorek, 19.02

  jak miło-wszystko dla ułatwienia nam życia ,możno tak na co dzień????Trzeba tych WYBRAŃCÓW losu trzymac cały czas z widmą referendum,jak strzegą swioch interesów u korytka

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0988459587097