Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ponad 800 staży, dotacje na działalność gospodarczą i nowe formy aktywizacji bezrobotnych

18.02.2013, 13:59:01 Rozmiar tekstu: A A A
Ponad 800 staży, dotacje na działalność gospodarczą i nowe formy aktywizacji bezrobotnych
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu (Fot. Mateusz Smoliński)

Na koniec grudnia 2012 roku zanotowano w Elblągu 7 687 osób pozostających bez pracy. przekłada się to na ponad 17 proc. stopę bezrobocia w samym mieście. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w województwie. Tu bez pracy pozostaje ponad 21 proc. społeczeństwa. Na konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miasta, podsumowania roku 2012 na elbląskim rynku pracy dokonała Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu.

- Stopa bezrobocia w mieście, jak i w całym powiecie elbląskim jest duża - przyznała dziś Iwona Radej, dyrektor PUP w Elblągu. -  To wzrost o 6 proc. w stosunku do roku 2011 i liczba ta niestety ciągle wzrasta.

W okresie styczeń-grudzień 2012 roku wyłączono z ewidencji bezrobotnych ponad 13 tysięcy osób, z tego ponad 5 tysięcy podjęło w roku ubiegłym pracę. W 2012 roku wpłynęło do PUP ponad 3 tysiące ofert pracy - Różnymi programami rynku pracy zaktywizowaliśmy 2300 osób bezrobotnych angażując w to środki finansowe pochodzące z różnych źródeł - ponad 14 700 tys. zł - mówi Iwona Radej - Dzięki temu średnia efektywność zatrudnieniowa na koniec 2012 roku wynosiła ponad 63 proc. - mówi dyrektor PUP. - Oznacza to, że na 10 osób bezrobotnych korzystających z naszej pomocy ponad 6 osób podjęło zatrudnienie.

Jak podkreśla dyrektor PUP to dobry wynik, szczególnie porównując go do lat wcześniejszych, gdy efektywność zatrudnieniowa wahała się w granicach 40-50 proc.

Dużym zainteresowaniem w zeszłym roku cieszyły się dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - Mimo trudnego rynku wiele osób podjęło to ryzyko, aby stworzyć sobie samemu miejsce pracy - mówi Iwona Radej. - Cieszy fakt, ze po okresie rozpoczęcia działalności te firmy nadal funkcjonują.

Jak przyznaje dyrektor PUP zdecydowanie łatwiej w mieście znaleźć pracę osobom z niższymi kwalifikacjami, wykształceniem kierunkowym, zawodowym, niż specjalistom z danej branży - W 2012 roku zatrudnienie znaleźli robotnicy gospodarczy, sprzedawcy, kaletnicy, pracownicy administracyjno-biurowi - wylicza dyrektor PUP.

Zeszły rok to również szeroko podejmowane staże: dla osób do 25 roku życia (do 12 msc) i dla osób powyżej 50 roku życia (do 6 msc) - Obie grupy są objęte priorytetem od lat, dlatego staże do 6 miesięcy dla dorosłych są organizowane głównie z nastawieniem na osoby długotrwale wykluczone z rynku pracy, będące po 50 roku życia - mówi dyrektor Radej.

Od zeszłego roku elbląski PUP odszedł także od organizowania szkoleń grupowych - Organizujemy tylko szkolenia indywidualne pod uprawdopodobnienie pracy, czyli zaświadczenie od pracodawcy, ze po konkretnym szkoleniu zatrudni on bezrobotnego na 6 miesięcy - mówi Iwona Radej.

Takie szkolenie może być również przygotowane dla bezrobotnego, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą.

Powiatowe Urzędy Pracy, w związku ze zmianami, jakie przygotowuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmieniając swój model będzie próbowało profilować bezrobotnych zarejestrowanych w PUP. Co to oznacza? - Będziemy przydzielać poszczególnych bezrobotnych do określonych kategorii, według tego, czy np. są zmotywowani do pracy i chcą ją podjąć - mówi Iwona Radej.

Zmiany są po części podyktowane problemem rejestrowania się bezrobotnych w urzędach pracy tylko pod kątem uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego - Szacujemy, ze w Elblągu mamy ok. 50 proc. takich bezrobotnych - informuje Iwona Radej. - Inną tego przyczyna może być uzyskanie pomocy finansowej z np. MOPSU, gdyż wtedy bezrobotny także musi wykazać jakąś aktywność zawodową i rejestruje się w urzędzie pracy.

Od nowego roku szykują się natomiast zwolnienia grupowe w firmach "ELSIN" i "LEM" (spółka meblarska). - Firma ELSIN wskazała, iż przyczyną zwolnień jest likwidacja spółdzielni z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną - podaje w notatce prasowej Kamil Czyżak z biura prasowego UM w Elblągu. -  Zgłoszono zwolnienia ogółem 76 osób. Zwolnienia mają być przeprowadzone w okresie od 01.01.2013 r. do 31.03.2013 r.

Przyczyną zwolnień grupowych w firmie LEM Sp. z o.o. jest trudna sytuacja ekonomiczna zakładu, zmiany organizacyjne – likwidacja wydziałów w związku ze zmniejszeniem produkcji - Zwolnienia dotyczą 30 osób w terminach: 11 osób – ze skutkiem wypowiedzenia na 28.02.2013 r.;  19 osób – ze skutkiem wypowiedzenia na dzień 31.01.2013 r. - informuje Kamil Czyżak.

Z grupą osób zwolnionych z ELSIN-u elbląski PUP będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Jest to bowiem szczególna grupa ludzi - ze znacznym  i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w dużej mierze niewidomych - Jesteśmy teraz na etapie współpracy z ELSINEM i utworzyliśmy w firmie punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie pośrednicy pracy i doradcy zawodowi prowadzą tam rozmowy w określonych dniach i godzinach z osobami zainteresowanymi - tłumaczy Iwona Radej. - Na razie więc analizujemy sytuację pod katem sprawdzenia, które z osób będą chciały skorzystać z naszej pomocy.

A w 2013 roku?


Już od jutra rusza nabór do programów rynku pracy - Dzieje się to wcześniej niż w zeszłym roku, kiedy to nabór ruszył w kwietniu, a to dlatego, gdyż miasto pozyskało na to wcześniej  ze środków Funduszu Pracy - mówi wiceprezydent Adam Witek. - Już na początku roku mamy więcej pieniędzy niż w 2012 roku - 16,5 mln zł, do 11 mln zł z roku poprzedniego. Dlatego zachęcam wszystkich i pracodawców i bezrobotnych do śledzenia od jutra strony internetowej PUP - mówi wiceprezydent Witek.

W 2013 roku planuje się skierować do aktywizacji prawie 2 tysiące osób. W ramach pozyskanych środków przeznaczonych na działania aktywizacyjne 125 osób bezrobotnych będzie mogło uzyskać dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej, 195 osób będzie mogło podjąć pracę dzięki refundacji pracodawcom kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsc pracy, 355 osób zostanie objętych szkoleniami indywidualnymi, 365 osób zostanie skierowanych na staż zawodowy (do 6 msc), a 450 osób do 25 roku życia - na staż 12 miesięczny, 150 osób zostanie skierowanych do pracy w ramach prac interwencyjnych, odpowiednio 283 osoby będą mogły podjąć zatrudnienie w ramach robót publicznych i prac społecznie użytecznych.

Wszelkie informacje dotyczące zatrudnienia znajdziesz na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ + niezarejestrowni = 25%
  Poniedziałek, 18.02

  17% zarejestrowanych bezrobotnych.

 2. 2
  +25
  ~ fvcasx
  Poniedziałek, 18.02

  bajki tu opowiadaja.... bezrobocie rzeczywiste siega ok 25% a kolejne 10% wyjechalo za granice. zadnych szans na znalezienie pracy przez urzad pracy

 3. 3
  +17
  ~ sprawny bezrobotyny
  Poniedziałek, 18.02

  teraz to każdy przedsiębiorca szuka do pracy ludzi z niepełnosprawnością, tak ze nie powinni mieć problemu ze znalezieniem nowej roboty ...

 4. 4
  +21
  ~ pieprzony kraj
  Poniedziałek, 18.02

  Wsadźcie sobie w zad te staże!!!! Wszędzie tylko niepełnosprawnych bo kasę za nich dostajecie gnojki. A gdzie praca dla ludzi po studiach????!!!!!! I nie 20 letnich ???????

 5. 5
  +18
  ~ Maksio
  Poniedziałek, 18.02

  Staże sobie w dupę wsadźcie....pół roku tania siła robocza a później spadać.

 6. 6
  +26
  ~ kawa
  Poniedziałek, 18.02

  zakaz pracy dla byłych milicjantów , policjantów , żołnierzy ( oni mają z czego żyć) a bezrobocie zobaczycie jak spadnie !!!!!!!!!!!!!!

 7. 7
  +20
  ~ sedar
  Poniedziałek, 18.02

  Ostrzegam wszystkie potencjalne osoby zainteresowane otworzeniem własnej działalności (obojętne w jakiej formie), że płacąc ulgowy ZUS ,,darowany,, przez rząd 2 lata - w razie konieczności jej zamknięcia z braku pracy lub innych sytuacji życiowych , Urząd Pracy nie wypłaci nigdy więcej takiej osobie ani 1 złotówki zasiłku dla bezrobotnych. Rząd skazał w swojej ustawie takie osoby jakie ,, niezaradne zawodowo,, do odstrzału czyli śmierci głodowej. Nikt o tym fakcie nie informuje bezrobotnego . Proszę uważać

 8. 8
  +6
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 18.02

  A dotacje na spółdzielnie socjalne ? Biedni do piachu ? Nie masz kasy i poręczycieli to nie jesteś człowiekiem ? Na Ośrodki Wspieranie Pana Jachimowicza kasa jest a na dotacje na narzędzia już zabrakło ? I jak nie nazwać tego układu złodziejami ?

 9. 9
  +11
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 18.02

  26 lutego godzina 17 - Ratusz Staromiejski zapraszam i Panią Dyrektor i Pana Witka i te 13 000 bezrobotnych pogadamy sobie o bezrobociu oko w oko. Wywiadów udzielać umie każdy a porozmawiać z ludźmi bez pracy kto potrafi ?

 10. 10
  +23
  ~ BARABARA
  Poniedziałek, 18.02

  PUP-y DO LIKWIDACJI ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97694301605225