Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Adam Witek: "Ogrom pracy za nami, ogrom pracy przed nami"

12.02.2013, 14:28:12 Rozmiar tekstu: A A A
Adam Witek:
Fot. Mateusz Smoliński

Zgodnie z nową, ulepszoną polityką informacyjną, którą od zeszłego tygodnia wprowadził w życie elbląski magistrat, odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, na której wiceprezydent Elbląga Adam Witek, wraz z miejskimi urzędnikami informował o zakończonych i planowanych do realizacji inwestycjach w naszym mieście. Z największych inwestycji do zakończenia w tym roku miasto przewiduje całkowite oddanie mostów na rzece Elbląg. Z tych trwających wymieniana jest przebudowa obydwu dróg 503 i 504, która potrwać ma jeszcze minimum 1,5 roku. 

Największe inwestycje w tej chwili, które bez wątpienia dają się we znaki elblążanom, to trwająca rok z okładem przebudowa obydwu dróg: 503 i 504. Prace z nią związane potrwają jeszcze i w tym i w przyszłym roku.

Co za nami?

Jak informuje Miasto, z inwestycji wykonanych w 2012 roku zostały zrealizowane m.in droga w ul. Bolesława Chrobrego (Europrak), odnowa chodników na ul. Asnyka, Kopernika, Saperów, Bażyńskiego, Kościuszki, oddanie do użytku skrzyżowania Grota-Roweckiego-12 Lutego, droga na Modrzewinę, przebudowa fragmentu zachodniego nabrzeża rz. Elbląg wzdłuż linii Wyspy Spichrzów (dzięki temu ma się tam pojawić Specjal Pub Browaru Elbląskiego), wybudowanie przystani na ul. Radomskiej w ramach zadania Pętla Żuławska, doposażenie i wyposażenie laboratoriów w Elbląskim Parku Technologicznym w nowoczesny sprzęt, czy zakończenie budowy hali sportowej przy Gimnazjum nr 9.

- Zeszły rok to również prace koncepcyjne, przygotowanie dokumentacji, które pozwolą nam kontynuować i prowadzić prace w tym roku: na Modrzewinie Południe, nad "obwodnicą" wschodnią, jak również nad wykonaniem fragmentu tej "obwodnicy" - ul. Wschodniej-bis wyjaśniał wiceprezydent Adam Witek. -  Zaczęliśmy duże prace nad Terkawką, czyli nowymi terenami inwestycyjnymi w mieście, przy trasie S22 i wylocie przyszłej "obwodnicy" wschodniej do tej trasy.

Przygotowano także materiały dotyczące wykonania robót założonych w budżecie obywatelskim: realizacja dokumentacji technicznej Fromborska-Krasny Las - zajazd, wykonanie chodnika od osiedla przy Młynie, rewitalizacja Gęsiej Góra, oświetlenie, siłownia na powietrzu oraz stworzenie parku rekreacyjnego dla seniorów na zieleńcu przy ul. Mickiewicza, czy placu sportowego przy ul. Mazurskiej.

Nie mniej ważnymi, wykonamy już praktycznie inwestycjami miejskimi była także trwająca od kilku lat odbudowa Ratusza Staromiejskiego - W ramach prac przeprowadzonych w ubiegłym roku zostało zapewnione wyposażenie dodatkowe obiektu - wyjaśnia Elżbieta Gieda, Zastępca Dyrektora Departamentu ds. inwestycji - W tym roku nastąpi dalsza aranżacja wnętrz budynku, która zakończona będzie jeszcze w lutym. W tym projekcie do wykonania pozostał jeszcze jeden element, którym ma być wykonanie i aranżacja restauracji w podziemiach Ratusza.

W ubiegłym roku w Elblągu stanęły także cztery "Orliki" (ul. Sadowa, przy SP nr 16, ul. Mickiewicza, przy SP nr 4, ul. rodziny Nalazków, przy SP nr 9 i Gimnazjum nr 1 i na ul. Robotniczej przy Gimnazjum nr 2) - Lokalizacja siedmiu już "Orlików" pozwala na zabezpieczenie potrzeb elblążan w tym zakresie - mówi Gieda. -  Po doprowadzeniu ich po okresie zimowym do stanu przydatności zaczną służyć wiosną.

Co przed nami: Terkawka, Modrzewina, "Obwodnica"...

W lutym ruszyła długo oczekiwana przebudowa CH "Ogrody" - W ramach umowy z wykonawcą zadania planowane będą w tym roku prace związane z przebudową dróg w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego - informuje Adam Witek. -  Miasto stara się również współpracować z inwestorami prywatnymi. Dosyć szybko powstaje np. osiedle mieszkaniowe przy zbiegu ulic Okrężnej i Fromborskiej. W tym miejscu Miasto ułożyło płyty drogowe, tworząc drogę tymczasową. W tym roku planuje się dosyć szerszy proces powstania dróg na tym osiedlu - dodaje wiceprezydent Elbląga.

Ten rok to również dalsze przygotowywanie materiałów koncepcyjnych zagospodarowania Terkawki i "Obwodnicy" Wschodniej - Przy drodze nr 22 planujemy zbudować nowy wiadukt, węzeł - wyjaśnia Krystyna Dziurdź, Zastępca Dyrektora Departamentu ds. zarządzania drogami  - Te prace na etapie koncepcji zostały przez nas zakończone, w tej chwili trwają uzgodnienia z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad połączenia tego węzła z drogą nr 22.

Przyjęto również koncepcje szczegółową zagospodarowania Terkawki - Trwa obecnie procedura wydawania decyzji środowiskowej - mówi Krystyna Dziurdź. - Jesteśmy na etapie wykonywania projektów budowlanych na główne ciągi dróg i sieci, które będą obsługiwały w przyszłości ten teren, który przewidziany jest pod Centra Logistyczne i duże usługi.

Mowa była także o planowanej "obwodnicy". Miasto jest obecnie na etapie wytrasowania tej nitki, natomiast na jej fragment, przebiegający w jej trasie, którym ma być nowa droga Wschodnia-bis przebiegająca pomiędzy ul. Łęczycką, z rondem w tej ulicy do Leśniczówki Dąbrowa, został już wybrany wykonawca robót. Zajmie się nimi firma Skanska, a roboty mają się zakończyć w 2014 roku -  Dostaliśmy opinię wojska dotyczącą wykonanej koncepcji obwodnicy, w której wchodziliśmy z pracami w tereny wojskowe, zlokalizowane w skrzyżowaniu, między ulicami: Kościuszki-Królewiecką-Legionów - dopowiadał jeszcze Adam Witek. -  Po rozmowach jednak koncepcja zostanie zmieniona, projektanci pracują nad tym by przesunąć skrzyżowanie i zbudować je w formie zintegrowanej - mówi wiceprezydent. - Natomiast plany ominięcia Bażantarni przez planowaną "obwodnicę" zostają utrzymane.

Miasto planuje również zagospodarować tereny Modrzewiny Południe. Z Ministerstwa Gospodarki i UE Miasto dostało dofinansowanie (ok. 3 mln zł) na opracowanie planów zagospodarowania tego terenu - Tu należy doprojektować układ dróg oraz przeprowadzić dokładniejsze rozpoznanie w celu pozyskania inwestorów: będą wykonane badania saperskie, czy makroniwelacja terenu - wymienia Krystyna Dziurdź. - Dla każdej działki przygotowany zostanie szczegółowy plan obrazujący to pod jakie zagospodarowanie nadaje się najlepiej. W tej chwili Miasto jest na etapie rozstrzygania przetargu do tego zadania.

W tym roku ruszyć ma także rozbudowa obiektu sportowego przy Agrykola 8 - W tej chwili prowadzimy procedurę na roboty budowlane, jesteśmy na etapie o krok przed ogłoszeniem przetargu - mówi Elżbieta Gieda. - Trwa weryfikacja dokumentacji projektowej przez Inżyniera Kontraktu. W lutym ogłosimy przetarg na roboty, co może pozwolić w III kwartale roku przekazać wykonawcy teren budowy i rozpocząć prace na tym obiekcie.

Projekt, który towarzyszy przebudowie areny przy Agrykola 8 to przebudowa obiektu sportowego przy ul. Skrzydlatej.

Z innych inwestycji przeznaczonych do zakończenia w tym roku należy wymienić jeszcze: przebudowę na lokale mieszkalne bursy przy ul. Obrońców Pokoju, modernizacja budynku przy ul. Związku Jaszczurczego 20, termomodernizację Gimnazjum nr 5, oraz oddanie do użytku skejtparku.

Największą z oddanych do całkowitego użytku inwestycji miejskich w tym roku, ma być jednak zakończenie prac na mostach na rzece Elbląg, planowane na koniec kwietnia - Przy czym jest to termin deklarowany przez wykonawcę robót - studzi entuzjazm wiceprezydent Witek.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ jamaleg
  Wtorek, 12.02

  BLA BLA BLA .... i nic wiecej zakasac rękawy i do roboty POpaprancy przyzwyczjać sie do łopaty bo społeczeństwoi tak Wam już nie ufaia referendum zbliza sie wielkimi krokami

 2. 2
  +15
  ~ koncepcja
  Wtorek, 12.02

  koncepcja zagospodarowania Terkawki i Modrzewiny jest następująca, trawa, krzaki, trawa, krzaki, trawa krzaki, zarastaja polbruk i ulice, wystraczy się przejść na Modrzewinę i zobaczyć jak się kończy koncepcyjna praca Urzedników miejskich, ale nie ma tego złego bo dzisiaj za darmo można wszystko naocznie zaobserwować, Panie prezydencie niech Pan tam pojedzie i zobaczy, zaoszczędzimy sporo grosza na tych kosztach tworzenia dalszych koncepcji, wyście za te koncepcje zapłcili 125 milionów złotych , miało być 15 tys mieszkań, 3 tys miejsc pracy i co? za 125 milionów kupiliście głupie koncepcje, zupełnie odrealnione, w żadnym miejscu nie przystające do rzeczywistosci, a teraz chcecie kupowac znowu koncepcje???

 3. 3
  +12
  ~ ELBLĄG OBYWATELSKI
  Wtorek, 12.02

  Witek cos Ty sie tej Terkawki uczepił? Psychiczny jestes? Weź sie za robotę sprzatajmiadto bo syn na kazdym kroku.Witia choćby nago latał PO Elblągu i tak pójdziesz na bruk. Jestes zwolniony dyscyplinarnie!!!

 4. 4
  +9
  ~ sd
  Wtorek, 12.02

  przed wami to referendum.

 5. 5
  +10
  ~ yataman
  Wtorek, 12.02

  jakby ten wacet zdjal okulary to by wygladal ja bogu z kabaretu neo nówka

 6. 6
  +14
  ~ zombi
  Wtorek, 12.02

  Dajcie sobie spokój z Terkawką. Nie wiem czy wiecie, że jest recesja, kryzys nikt przez najbliższe lata nie będzie tam inwestował. Kredyty mają to do siebie, że łatwo je pobrać, ale trudniej oddać. Czy to do was nie dociera ?

 7. 7
  +13
  ~ PO, ta partia jeszcze istnieje ?
  Wtorek, 12.02

  Panie Witek, przed panem pozostało jedynie sprzątanie biurka w UM i wymarsz do pośredniaka. Referendum, referendum, panie Witek. Zasłużył pan na zwolnienie z roboty wielokrotnie.

 8. 8
  +10
  ~ ELBLĄG OUTLET CENTER - jedyna szansa
  Wtorek, 12.02

  czepili się terkawki bo uważają, że Elbląg jest logistycznie idealnie położony. a ja wam powiem, że idealnie to położony jest stryków, nie musieli prawie nic robić, żeby miasto się rozwijało i bezrobocie wynosiło ok. 4-5%

 9. 9
  +14
  ~ turban
  Wtorek, 12.02

  tzreba jak najszybciej odwolac prezydenta i arde miasta! ich polityka jest zgubna i prowadzi zla droga, na dodatek sa kukielkami w teatrzyku sloniny ktory teraz razem z protasem ciagnie sznureczki. Slonina juz wpakowal miliardy w modrzewine a ci POplecznicy chca wpakowac miliardy w terkawke. Oni chyba mysla ze wielkie koncerny samochodowe otworza tu swoje fabryki oraz swoje fabryki otworzy tu LG I SONY. cI PAnowie slepo wierza w to ze jak wykarczuja lasy i pola oraz poloza na tych polach kilometry drog i chodnikow to zjawia ze tu wielcy inwestorzy ktorzy zatrudnia kilkuset elblazan! nie idzcie ta droga POplecznicy tuska! ta droga szedl slonina i ta droga konczy sie okraglym asfatlowym placem w szczerym polu niedaleko zajazdu. w miescie mamy dziurawe jezdnie i krzywe chodniki

 10. 10
  +19
  ~ czy nie za dużo tych obietnic -CZYNY!!!!!!!
  Wtorek, 12.02

  Nogi do góry trzeba podnieść bo wode leją.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.127888917923