Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miasto sprzedaje komunałki.Wpłynęło 1000 wniosków o wykup

11.02.2013, 11:20:05 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto sprzedaje komunałki.Wpłynęło 1000 wniosków o wykup
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. arch. red.)

Od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje elblążan zamieszkałych w budynkach komunalnych Nowy Wieloletni Program Mieszkaniowy, który wprowadził nowe zasady polityki czynszowej, oparte na ich wyższych stawkach. Niektóre z nich zamykały się nawet w podwojonej stawce za czynsz w lokum komunalnym. Władze Elbląga twierdzą jednak, że w nielicznych przypadkach podwyżka nie była aż tak drastyczna – Analizując styczeń dochodzimy do wniosku, że kształtują się one na średnim poziomie 50 proc. – mówił na konferencji prasowej zorganizowanej 5 lutego, wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

Jak podkreślał wiceprezydent, Nowy Wieloletni Program Mieszkaniowy to nie tylko obowiązkowa podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych, ale również katalog obniżek technicznych i dochodowych - Chcemy odczarować mit, który mówi o tym, że podwyżki czynszów komunalnych sięgają często 100 proc. Fakty są inne - one są na średnim poziome 50 proc., bo już wpłynęło do nas 1500 wniosków o skorzystanie z ulgi dochodowej - wylicza Tomasz Lewandowski. - Takich wniosków spodziewamy się jednak więcej.

Obniżki czynszów w komunałkach sięgają 20, 30 lub 40 proc. stawki bazowej czynszu, a wysokość możliwej do uzyskania ulgi uzależniona jest od wysokości osiąganych miesięcznych dochodów w gospodarstwie domowym. Kolejnym sposobem na obniżenie czynszu jest zamiana mieszkania na mniejsze lub tańsze w utrzymaniu.

Inną metodą jest wykup mieszkania. Wabikiem dla najemców komunałek ma być tutaj duża bonifikata udzielana przez Miasto przy wykupie, kształtująca się granicach od 85 do 95 proc. faktycznej ceny lokalu.

1000 wniosków o wykup

W zeszłym roku miasto sprzedało 445 mieszkania, w zestawieniu do 500 planowanych. Jednocześnie wpłynęły 1434 wnioski o wykup takich lokali, z czego 1000 wniosków przeszło na rok 2013. W styczniu sprzedano już 113 mieszkań, a 66 kolejnych terminów jest umówionych w kancelariach notarialnych. W 2013 roku miasto planuje sprzedać 800 mieszkań komunalnych - Myślę, że ten plan jest wykonalny - mówił wiceprezydent Lewandowski.

Na koniec 2012 roku w Elblągu pozostało 7800 lokali komunalnych - Planujemy sprzedaż taką, aby w puli miasta pozostało ok. 4 tysiące mieszkań – wyjaśniał Tomasz Lewandowski. - To jest ilość mieszkań, która zabezpieczy nasze potrzeby wynikające z obowiązku zabezpieczenia lokali socjalnych.

Procedura wykupu mieszkania komunalnego ma nie przekraczać 6 miesięcy, Miasto chce się ograniczyć maksymalnie do czterech. Z tytułu sprzedaży lokali komunalnych na rzecz ich najemcy, do miejskiej kasy wpłynęło w zeszłym roku 4,5 mln zł.

Nowe komunałki w nowym roku

Miasto realizuje też dwie inwestycje w zakresie mieszkalnictwa komunalnego: modernizację dawnej bursy szkolnej przy ul. Obrońców Pokoju i bloku przy ul. Zw. Jaszczurczego. Dzięki modernizacji tego pierwszego jeszcze w tym roku Miasto spodziewa się uzyskać 71 mieszkań komunalnych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Na Zw. Jaszczurczego powstanie 9 nowych mieszkań - Razem daje to liczbę 80 lokali, a jak analizowałem, w żadnym z lat poprzednich, przez ostatnich 20 lat nie było tyle mieszkań do zasiedlenia - tłumaczył Tomasz Lewandowski.

Po zrealizowaniu inwestycji do objęcia mieszkań w przedmiotowym budynku będą kierowane rodziny z budynków przeznaczonych do rozbiórki oraz osoby zajmujące lokale komunalne o obniżonym standardzie, które są zainteresowane poprawą warunków mieszkaniowych. Odzyskiwane w ten sposób lokale, o niższych kosztach utrzymania, będą następnie wskazywane osobom, wobec których orzeczono eksmisję z prawem do otrzymania lokalu socjalnego oraz rodzinom umieszczonym na liście przydziału mieszkań.

 


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ Alojzy
  Poniedziałek, 11.02

  Ten ewidentny boom na sprzedaż mieszkan komunalnych to...rychła likwidacja ZBK. Pytanie do pana Nowaczyka: jak to jest,zasoby mieszkaniowe miasta "topnieją",ludzie mieszkania wykupują a ...w ZBK administracja rośnie. Gdzie tu logika?

 2. 2
  +10
  ~ Lokatorzy ok. 4 tysiący mieszkań
  Poniedziałek, 11.02

  Miszkam w jednym z mieszkań "które zabezpieczy nasze potrzeby wynikające z obowiązku zabezpieczenia lokali socjalnych". Podwyżka - owszem, ale każdy może wykupić mieszkanie na własność - OBIECANKI CACANKI Czyli dostałem odmowę jeśli chodzi o wykup mieszkania więc z jakiej racji otrzymałem podwyżkę czynszu???

 3. 3
  --5
  ~ niezadowolony
  Poniedziałek, 11.02

  stare ramole przez zasiedzenie mogą sobie kupić mieszkanie za 15% jego wartości, a młody prężny człowiek, któremu żadna babcia nie zostawiła w spadku mieszkania musi bulić ponad 200.000 żeby być na swoim? ot sprawiedliwość

 4. 4
  --3
  ~ Trzeba szanować starszych ludzi-Alojzy
  Poniedziałek, 11.02

  @niezadowolony. Ty tez będziesz kiedys starym ramolem do utylizacji.

 5. 5
  +7
  ~ Vice prezio Lewandowski kłamie!- Alojzy
  Poniedziałek, 11.02

  vice prezio Lewandowski KŁAMIE !!!!! Ulgi czynszowe ni dostałem np.w...uzasadnieniu było takie "nie bo nie". Spotkamy sie w sądzie.

 6. 6
  +14
  ~ xyz
  Poniedziałek, 11.02

  Boom na mieszkania. Jakbyście nie dowalili 100% podwyżki to by boomu nie było. Dobrze to wykombinowaliście ludzie powykupują mieszkania i to oni będą musieli remontować te rozpadające się rudery czy kamienice bo to już nie ZBK.

 7. 7
  +5
  ~ PO
  Poniedziałek, 11.02

  niezadowolony -prężny to ty może i jesteś szkoda tylko że taki głupi .a twoi rodzice to niby gdzie mieszkają ?

 8. 8
  +10
  ~ e;oilukyt
  Poniedziałek, 11.02

  Nowaczyk - już po tobie

 9. 9
  +21
  ~ jo
  Poniedziałek, 11.02

  kłamstewki-podwyżka 100%,ULGI NIE DOSTANIESZ,BO .....zawsze coś nie pasuje im,z sufitu wymyślone pobory za MOJE wodomierze.Fakt-wykupiłem mieszkanie za groszę,CZEKAŁEM 8mies,nieprawnie pobierano FUNDUSZ REMONTOWY.UM i ZBK do wyprzedaży nie są przygotowanI-WIEDZIELI O NAPŁYWIE CHĘTNYCH do wykupu-stosy papierów/podań leżą i BĘDĄ leżeli rok czasu,urzędnicy nie nadążają a wysoki czynsz/kasa płynie do UM.Może om to i chodzi-wycisną co się jeszcze da

 10. 10
  +6
  ~ jamaleg
  Poniedziałek, 11.02

  Grzesiu życzę tobie żebyś musiał w jakiś dziwny sposób stracić swój biedny domek za 325 tys ( żart ) licze również na to żebyś rozpoczoł prace za 1200 pln zobaczysz wtedy d****u jakj oszukałeś swoich mieszkańców i nie licz na jakiekolwiek urzedy bo One do ciebie pomocnej dłoni nie wyciągną

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2694149017334