Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Do czego służy Straż Miejska?

05.02.2013, 15:29:07 Rozmiar tekstu: A A A
Do czego służy Straż Miejska?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. arch. red.)

Interweniują, gdy widzą nie tylko niepoprawnie zaparkowany samochód.  W ich pieczy znajdują się znienawidzone przez polskich kierowców fotoradary. Jakie obowiązki pełni strażnik miejski? Ponad dwa lata temu NIK w miażdżącym raporcie skrytykowała funkcjonowanie tej instytucji. W wielu miastach - ostatnio w Pszczynie, ale również w Elblągu, pojawił się pomysł, aby służbę zlikwidować.

Nowa Prawica zbierała głosy za odwołaniem Straży Miejskiej w kilku miastach Polski. Inicjowali takie zdarzenie mi.in. w Bydgoszczy, Rybniku, Pszczynie. Nigdzie jednak nie udało się odwołać straży. - Uważamy, że budżet można przeznaczyć na lepszą Policję i spłatę ogromnego długu - brzmi jedno z haseł na plakacie za referendum w Bydgoszczy.

W ostatnią niedzielę, w Pszczynie, odbyło się jedno z takich referendów. Jednak frekwencja nie dopisała. Jedynie 12% głosujących nie wystarczyło, by nawet tę sprawę rozpatrywać.

W 2011 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący funkcjonowania straży miejskich. NIK negatywnie ocenił jej funkcjonowanie. Zarzucano strażnikom przesadne skupianie się na kontroli pojazdów, a zbyt małe porządkiem w przestrzeni miejskiej.

Do obowiązków strażników należy pilnowanie szeroko pojętego porządku. Na ich służbę porządkową składa się mi.in. kontrola parkowania, zabezpieczanie miejsc wypadków, pomoc przy powodziach i innych sytuacjach kryzysowych. Jak również zajmują się paleniem nielegalnych ognisk, i innych sprawach być może mniej istotnych, lecz mnogich w strefie życia społecznego.

Nasze lokalne podwórko

Elbląska jednostka tej instytucji istnieje od 1997 roku. Obecny budżet Straży Miejskiej w Elblągu na rok 2012 wynosił 1.531.437 zł. Straż ma do dyspozycji 28 etatów, a średnie wynagrodzenie wynosi 3.125,90 zł.  W Elblągu również trwała dyskusja na temat odwołania tej instytucji, jednak ostatecznie głosy te ucichły.

Prezentujemy trzy różne opinie naszych respondentów, na temat funkcjonowania instytucji omawianej straży:

Zofia Szczęsna (53 l.): Miałam kiedyś poważny problem z bezdomnymi, którzy zalegali co noc w mojej szklarni. Słyszałam hałasy libacji alkoholowej i nie wiedziałam, co z tym zrobić. Zastanawiałam się, czy w ogóle zgłaszać ten problem. Obawiałam się, że wejdą do środka i coś mi zrobią. Stali się stałymi bywalcami. Nie mogłam wyjść na ogród. Już po interwencjach służb porządkowych spotkałam bezdomnego, który wchodzi na moją posesję, ciągnąc za sobą materac. Nawet się mną nie przejął. Dopiero po kilku wyprowadzeniach przez Straż Miejską znudziła im się moja szklarnia. Sama bym sobie nie poradziła. Na wszelki wypadek kupię sobie psa.

Henryk Górski (47 l.): A to jeszcze istnieje? W ogóle ich nie widać.

Anonimowo, na prośbę rozmówcy: Mój tata miał problem ze Strażą Miejską. Na siłę chcieli wręczyć mu mandat za łowienie ryb. Okazał potrzebne dokumenty. Mimo, że miał wszystkie, stwierdzono, że po prostu "muszą to zrobić". Co miał zrobić? Pozbierał wszystko. Odjechał i powiedział, że nie zapłaci.

W zakres obowiązków strażników wpisują się interwencje w sprawie zajmowania pustostanów przez bezdomnych. To sytuacje, które nie należą do najprzyjemniejszych, a jednak ktoś je wykonuje.

 

Nap.

 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ wszyscyrówni???
  Wtorek, 05.02

  ciekawe kiedy byli ostatni raz na Zawodziu ? nie licząc tego co tam mieszka .

 2. 2
  +12
  ~ elblazanin
  Wtorek, 05.02

  zlikwidowac przeciez to najwieksze szkodniki i nieroby nic nie robia tylko polowanie na kierowcow a balagan jak byl tak jest a jak widza meneli to sie odwracaja i udaja glupa ze nic nie widza nalezy jak najszybciej przegonic to szkodliwe towarzystwo

 3. 3
  --10
  ~ olek
  Wtorek, 05.02

  buahah mozecie sobie likwidowac SM,i tak wam sie nie uda,bleh

 4. 4
  +6
  ~ francoises
  Wtorek, 05.02

  poprosze o raport odnośnie wykształcenia, odbytych szkoleń, znajomości prawa, języków obcych tych żołnierzyków, pokażcie także raport i statystyki odnośnie ilości wystawionych mandatów w stosunku do innych zadań tej psedo staży. Czy do zadań takiego żołnierzyka należy czytanie gazety, rozwiązywanie krzyżówek itp. podczas pracy?Nie? Więc dlaczego to robią?

 5. 5
  +7
  ~ Wspierający Odwołanie SM
  Wtorek, 05.02

  Szanowni Mieszkańcy wszystko jest gotowe do organizacji referendum ws odwołania SM w naszym mieście.Dysponujemy sztabem ludzi również z innych miast dysponującymi wiedza i doświadczeniem ww temacie którzy to ludzie gotowi są przyjechać do naszego miasta wesprzeć tą inicjatywę obywatelską. Jednocześnie w chwili obecnej czekamy na rozstrzygnięcie referendum ws odwołania rady miasta i prezydenta. Jeżeli frekwencja wyborcza będzie duża a tym samym mieszkańcy odwołają obecnie rządzących to referendum o odwołanie SM na 100% będzie przeprowadzone w naszym mieście. Wszystko zależy od was Szanowni Mieszkańcy.

 6. 6
  +8
  ~ Nowa Prawica
  Wtorek, 05.02

  jesli Nowa Prawice wejdzie do rady to likwidacj strazy miejskiej bedzie jednym z pierwszych celow (podobnie jak likwidacja ZBK, kontrapasow i strefy platnego parkowania

 7. 7
  --4
  ~ prawica - dziewica
  Wtorek, 05.02

  I jeszcze jedno , jak wejdziemy do rady miasta to szlag trafi wszystkie komary . Pozabijamy je , obiecujemy .

 8. 8
  +4
  ~ marcus
  Wtorek, 05.02

  Każdego dnia widzę jak się powożą autem w trójkę lub czwórke nieroby!!!!

 9. 9
  +8
  ~ tory
  Wtorek, 05.02

  zlikwidowac tych pasozytow apropo tego lysego nieroba widzialem jak szarzuje po miescie swoim vanem przepisy go niedotycza trzeba gonic tych pajacow oni wogule sa niepotrzebni

 10. 10
  --7
  ~ jklsjlsds
  Wtorek, 05.02

  ci co pisza ze to nie roby to tacy sa sami straz miejska jest tak potrzebna jak policja najgorsza robote oni odwalaja.....tak trzymac

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89064383506775