Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg i Kaliningrad coraz bliżej siebie. Podpisano szerokie porozumienie

01.02.2013, 14:45:05 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg i Kaliningrad coraz bliżej siebie. Podpisano szerokie porozumienie
Fot. Mateusz Smoliński

Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim stał się dla nas faktem pod koniec lipca 2012 roku. Widzimy coraz więcej pojazdów sąsiadów zza wschodniej granicy na naszych ulicach. We wrześniu Elbląg otworzył swoje przedstawicielstwo w Kaliningradzie, dwa miesiące później lustrzanego przedsięwzięcia dokonali nasi sąsiedzi zza wschodu. Współpraca na linii Elbląg-Kaliningrad zacieśnia się coraz bardziej. Dzisiaj, 1 lutego, podpisane zostało porozumienie o szerokiej współpracy między naszymi miastami.

Podpisania aktu ze strony elbląskiej dokonali: Grzegorz Nowaczyk, Prezydent Miasta oraz Jerzy Wcisła, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. Po stronie rosyjskiej porozumienie podpisał Aleksander Pjatikop, Przewodniczący Rady Miejskiej Deputowanych Kaliningradu.

- Od dłuższego czasu odczuwamy znaczne zainteresowanie Elblągiem przez naszych sąsiadów zza wschodu - mówił dziś Grzegorz Nowaczyk. - I to nie tylko pod elbląskimi marketami. Rosjanie korzystają z naszych usług leczniczych np. dentystycznych, czy firm działających w branży motoryzacyjnej - podkreślał prezydent - Ten przekaz płynący z Elbląga do Kalinigradu wzamacniać będziemy przez działania marketingowe, które zostały zaplanowane m.in w Strategii Promocji Elbląga. Teraz wzmacniamy go również poprzez wspólne porozumienie o szerokiej współpracy.

Podpisane dziś porozumienie będzie obowiązywało obydwa miasta przez 5 lat. Przynajmniej raz w roku będą organizowane wspólne spotkania, które poddadzą analizie to, co udało się wspólnie zrobić i wypracować, oraz pozwolą przyjąć kierunki dalszej współpracy. Powołane zostaną zespoły, które będą przekładały te porozumienia na konkretne projekty.

Założenia porozumienia

Jednym ze sposobów łamania stereotypów na linii Elbląg-Kaliningrad oraz zbliżania się naszych społeczności ma być m.in współpraca dziennikarzy z obydwu miast - Z naszej strony ufundujemy nagrodę dla dziennikarzy z Elbląga, którzy szeroko komentują współpracę obydwu miast i piszą także o wydarzeniach w rejonie kaliningradzkim i w samym Kaliningradzie - mówi Aleksander Pjatikop - Chcielibyśmy też inicjować spotkania naszych dziennikarzy w Kaliningradzie i rosyjskich żurnalistów w Elblągu - A w samym Obwodzie Kaliningradzkim chcemy również dystrybuować wydawnictwo prasowe o Elblągu, które będzie prezentowało miejsca przyjazne naszym sąsiadom, gdzie np. zostaną obsłużeni bez żadnych problemów - dodaje Jerzy Wcisła.

Ważną częścią tego porozumienia ma być łączenie sportowców w obydwu miastach - Mamy zamiar stworzyć kalendarz wspólnych imprez sportowych, w których sportowcy z obydwu miast mogliby naprzemiennie uczestniczyć - wyjawia Jerzy Wcisła. - W planach jest również stworzenie dużego informatora o Elblągu, który będzie się ukazywał w Kaliningradzie. Nie zabraknie również współpracy w sprawie Zalewu Wiślanego i wykorzystania zasobności portowości obydwu miast. W tym roku planuje się także wprowadzenie nowego miejskiego święta pod nazwą Dni Tożsamości Elbląskiej - wymienia przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.

Nauczyciele z Elbląga i Kaliningradu mają również brać udział we wspólnym projekcie - konkursie na najlepsze zajęcia, które stworzone będą z myślą o przybliżeniu wspólnej i długiej historii naszych miast i krajów.

Możliwe wspólne inwestycje?

Jeszcze w marcu prezydent Nowaczyk wybiera się do Kaliningradu na targi budowlane FASAD - Najprawdopodobniej będziemy tam budowali wspólne stoisko promocyjne z naszym Konsulatem w Kaliningradzie - mówi Grzegorz Nowaczyk. - Dzięki temu ma być ono odpowiednio okazałe i przyciągające uwagę naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Rozmawialiśmy także o tym, jak z perspektywy samorządu elbląskiego i kaliningradzkiego wykorzystać to, co się zadzieje w infrastrukturze w najbliższych 5 latach. Uzgodniliśmy przede wszystkim, że musimy się wspólnie przygotować do imprezy, jaką są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się w Rosji, m.in w Kaliningradzie - zapowiada Nowaczyk.

W Kaliningradzie samorząd elbląski chce się również spotkać z merem tego miasta oraz przedstawicielami branży budowlanej i porozmawiać o tym, jak z sukcesem wykorzystać nasze nieodległe położenie i coraz lepsze warunki, co do przekraczania granicy tak, aby nasi elbląscy przedsiębiorcy mogli skorzystać na współpracy z biznesem rosyjskim - W trakcie tej wizyty chcę się również spotkać z zarządem firmy Awtotor, wielkiego centrum produkcji aut w Obwodzie Kaliningradzkim, która na terenie Kaliningradu w najbliższym czasie przewiduje zatrudnienie ok. 20 do 30 tysięcy nowych osób - informuje Prezydent Miasta. - W Elblągu mamy przecież specjalistów różnych branż, również motoryzacyjnej, biorąc chociażby pod uwagę przedsiębiorstwa, które kiedyś w Elblągu pracowały na rzecz naszych warszawskich marek (Fabryka Samochodów Osobowych - przyp. red.). Myślę, że dzięki temu elblążanie będą mogli także znaleźć tam zatrudnienie - mówi Grzegorz Nowaczyk.

Pod Awtotor ma być także budowana infrastruktura budowlana czy drogowa. Tam również prezydent Nowaczyk widzi możliwości wejścia na rynek naszych lokalnych przedsiębiorców - Kaliningrad ma 35 miast partnerskich, także egzotycznych np. w Chinach, ale wiemy, że mimo wszystko tak ogromne odległości nie mają odzwierciedlenia w postaci ścisłej współpracy - tłumaczył Aleksander Pjatikop. - Dlatego tak bardzo stawiamy na działanie z miastami partnerskimi położonymi bliżej nas; na Litwie, Białorusi, czy w Polsce - właśnie w Elblągu. Współpraca ta jest dla nas ważna i realna, bo dzieli nas tylko 100 km i są duże szanse na realizowanie wspólnych projektów, na szeroką skalę.

Elbląski magistrat zapowiedział, że w ciągu miesiąca przedstawione plany mają przełożyć się na konkretne projekty, wraz z terminem ich realizowania i głównymi zasadami. 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 11

%54.5 %45.5


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ eg
  Piątek, 01.02

  moze już się nie wybierze bo go odwołają jak i cala elitę pajacy z PO albo pojedzie za wlasne pieniadze szukac pracy hehe

 2. 2
  +11
  ~ !!!!!
  Piątek, 01.02

  No to zobaczymy które media będą najbardziej aktywne we współpracy,oczywiście te którym już się szykuje odpowiednie podłoże .Tu przypadków nie będzie.Pan były dziennikarz wie o tym dobrze.Tylko żebyście zdązyli przed referendum bo plany mogą być pokrzyżowane.Nie będzie drugiej szkoły zielonej w Piaskach

 3. 3
  +12
  ~ jamaleg
  Piątek, 01.02

  Ruski mają nawet swój port u nas w Elblągu więc rzeczywiscie są blisko

 4. 4
  +11
  ~ idę na dreferendum
  Piątek, 01.02

  My chcemy pracy w Elblągu, w polskich firmach. Nieudacznicy zróbcie do cholery w końcu coś sami. Firmy same wiedzą co , jak i kiedy mają robić. Wystarczy, że przestaniecie "pomagać" i umożliwicie normalną konkurencję bez stronniczości, TAKIEJ JAK W PORCIE.

 5. 5
  +10
  ~ far
  Piątek, 01.02

  Jamalegu masz niestety rację - mają ruskie już swój port w elblągu i znaczną ilość działaczy w kieszeni.

 6. 6
  +6
  ~ papa
  Piątek, 01.02

  I znowu będą sobie przypisywać cudze sukcesy...

 7. 7
  +9
  ~ Nowa Prawica
  Piątek, 01.02

  no prosze towarzysze z PO nagle przed referendum sie uaktywnili. szkoda ze to tylko dla picu

 8. 8
  +7
  ~ sag
  Piątek, 01.02

  DNI TOŻSAMOŚCI ELBLĄGA ??? A co to za miejskie święto???!!! Święto czego się pytam ?! Który z błaznów to wymyślił ?! A jak to cudaczne święto ma się do współpracy z Rosją ? I na koniec jedna uwaga panowie ze zdjęcia (pierwsi z lewej) : nie zakładajcie razem czerwonych krawatów , bo to jakoś mi się źle kojarzy ... to nie są goście ze Związku Radzieckiego tylko z Rosji ...

 9. 9
  +8
  ~ we135
  Piątek, 01.02

  Elbląg i Kaliningrad coraz bliżej siebie - znaczy planeta się kurczy! Albo trż media kłamią.

 10. 10
  +6
  ~ zez
  Piątek, 01.02

  Elblag będzie rzeczywiście bliżej Kaliningradu w momencie ,gdy statki i jachty krajów trzecich będą mogły bez przeszkód wpływać z Bałtyku na Zalew i dalej do Elbląga.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0015919208527