Poniedziałek, 26.02.2018, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy Krzyż Katyński należy oświetlić?

05.11.2012, 07:00:49 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Krzyż Katyński należy oświetlić?
fot. Marta Rogowska

Prosty, brzozowy krzyż, stoi w centrum cmentarza Agrykola od 1989 roku. Jest wymownym znakiem upamiętniającym nie tylko rodaków wymordowanych w Katyniu, ale i tych, którzy zginęli na bezdrożach Syberii czy stepach Kazachstanu – na pamiątkę brzozowych krzyży, a raczej krzyżyków, które stawiano im na obczyźnie na ich bezimiennych grobach.

Do 1989 roku, jako jeszcze biały krzyż, pojawiał się on, dzięki ludziom skupionym w ówczesnej „Solidarności” i znikał – za przyczyną SB. Nikt nie mówił tego głośno, ale dla każdego wiadomym było, że pod tym prostym krzyżem – Krzyżem Katyńskim – mieszkańcy Elbląga oddawali cześć wszystkim ofiarom sowietów, tych z Kresów i tych z Syberii, 22 tysiącom polskich oficerów i podoficerów, policjantów, przedstawicieli polskiej elity pomordowanych przez NKWD, a także wszystkim bohaterom Polski Podziemnej.

17 września 1989 roku, w 50 rocznicę agresji ZSRR na Polskę, oficjalnie poświęcony został brzozowy Elbląski Krzyż Katyński. Stanął on na kopcu granitowych głazów, na którym z czasem zasadzono iglaste krzewy. U podnóża Krzyża znajduje się tablica pamiątkowa oraz urny z ziemią z Katynia, Miednoje i Charkowa. Pomnik ufundowali wtedy NSZZ „Solidarność" Regionu Elbląskiego i Komitet Obywatelski.

W 2004 roku poświęcono tablicę pamięci Sybiraków, na której umieszczony jest znak Sybiraków i cytat z III części Dziadów Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”, oraz daty – 1768 (wybuch konfederacji barskiej) i 1956 (tzw. poznańskie wydarzenia czerwcowe, przeciwko totalitarnej władzy w Polsce). Te dwie daty na tablicy mają świadczyć o tym, że Polacy nigdy nie godzili się na zniewolenie.

Dziś, bardzo wiele kontrowersji i oburzenie niektórych mieszkańców Elbląga budzi fakt niejednakowego traktowania miejsc pamięci w naszym mieście. Dotyczy to także Krzyża Katyńskiego na cmentarzu Agrykola. Na problem ten uwagę zwrócił podczas październikowej sesji radny Jerzy Wilk (PiS). – Są takie miejsca w Elblągu, które są niejednakowo traktowane. Przykładem tego jest monument z czerwoną gwiazdą na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Jest on pięknie oświetlony i podświetlony od zmroku do świtu – podkreślał radny Wilk - Drugi przykład to właśnie Krzyż Katyński na cmentarzu Agrykola, poświęcony zamordowanym w różnych miejscach kaźni na ziemi rosyjskiej, żołnierzom, policjantom i cywilom. Znajdują się tam  również inne tablice poświęcone ofiarom grudnia 1970 roku, ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, milionom zesłańców na Sybir. Niestety, w tym ważnym dla wielu miejscu, po zmroku panuje całkowita ciemność – informował Jerzy Wilk.

Jest to rzeczywiście prawda. Odbywające się pod krzyżem uroczystości dzieją się w większości po zmroku i w ciemnościach, jak ostatnio w dniu 17 września, podczas obchodów rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Ciemność rozświetlały wtedy tylko pochodnie, z którymi w marszu, przeszła pod krzyż młodzież klasy mundurowej z Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera – Czy w tym kontekście nie czas na zmiany? – pytał radny Jerzy Wilk. - Należy się więcej szacunku dla bohaterów i ofiar naszej historii.

Czy w stosunku do powyższych, zachodzi potrzeba oświetlenia Krzyża Katyńskiego? Co na ten temat sądzą nasi czytelnicy?
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 2 )


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ michu
  Poniedziałek, 05.11

  Krzyża Katyńskiego bym nie oświetlał - bez przesady. Natomiast rozmontowałbym ten cokół ze zbrodniczym symbolem na czubku (vide - tak samo zakazane jest propagowanie symboliki nazistowskiej jak i bolszewickiej). Cmentarz żołnierzy bolszewickich oczywiście musi zostać. Rozumiem, że za czasów rządów Henryka Słoniny nie było mowy o zburzeniu pomnika ze względu na ideowe przekonania i korzenie komunistyczne prezydenta. Ale teraz już chyba nie ma takich zahamowań?

 2. 2
  --2
  ~ wojek
  Poniedziałek, 05.11

  W czasie swieta Wszystkich Swietych ten skromny krzyz podswietlony setkami zniczy idealnie oddaje intencje jego wzniesienia, wydaje mi sie, ze gdyby byl podwietlony nie robiłby takiego wrazenia. choc napeno w czasie uroczytosci rocznicowych nie ma takiej silnej poswiaty i wtedy to moze byc problem. Co do czerwonej gwiazdy to historia i nie starajmy sie jej zmieniac, a mnie ten zelbetonowy klocek poprostu przestrzega

 3. 3
  --7
  ~ oko
  Poniedziałek, 05.11

  Horyzonty myślowe sobie podświetlcie. Ja swoj krzyż koło d..y noszę.

 4. 4
  +4
  ~ Ajax
  Poniedziałek, 05.11

  "Zaśmiecone i niedoświetlone ulice nadal zmorą elblążan. Czy to się zmieni?" a zdrugiej "Czy Krzyż Katynski należy oswietlić ? Wystarczy, że ul. Łaczności jest pięknie oświetlona :-).

 5. 5
  +5
  ~ jasio
  Poniedziałek, 05.11

  kacapów szanują a polskie ofiary ich zbrodni mają gdzieś czy to jes tPolska?????

 6. 6
  0
  ~ e-mail.com.pl
  Poniedziałek, 05.11

  Nie, pod żadnym pozorem nie.

 7. 7
  +1
  ~ polak
  Poniedziałek, 05.11

  sowieckie sługusy wielbią najeżdzców a zapominają o własnych bohaterach

 8. 8
  +1
  ~ patriota
  Poniedziałek, 05.11

  brak szacunku dla ofiar i krzyża, wielbienie odwiecznych zbrodniarzy i katów narodu Polskiego rosjan to program PO,.pederastów od Palikota i komuchów pachołków Rosji Milera,targowicy ,sprzedawczyków,Komoruskiego dla którego jest ważniejsze mordowanie zwierząt bo pojechał na polowanie a nie oddanie hołdu prezydentowi Kaczorowskiemu oto POlska,POpapranców.Najwyższy czas wysłać tych zdrajców jednych na wschód a drugich na zachód tuż za granice do Reichu.Jako Polak czuje się jak bym mieszkał nie w Polsce!!!

 9. 9
  +3
  ~ elblążanin
  Poniedziałek, 05.11

  Czy nasi włodarze z ratusza też są na żołdzie Moskwy

 10. 10
  +3
  ~ lokalny patriota
  Poniedziałek, 05.11

  Brawo panie Wilk!!! prawdziwy patriota Polski i Elbląga SZACUN!!!!!!!!!!!!!!

 11. 11
  0
  ~ wkurzony
  Poniedziałek, 05.11

  jak nie zrobicie oświetlenia pod miejscem pamięci na Agrykola to my ruskim wyłączymy prąd i usuniemy oświetlenie a w wyborach macie przesrane [czy ruskim wysyłacie faktury za prąd?????????????]

 12. 12
  0
  ~ ciekawy
  Poniedziałek, 05.11

  czy tu jest Polska czy Putinowo!!! prywislanki kraj ,16 republika CCCP!!!!!!!!!!!!!

 13. 13
  +1
  ~ Kto zapłaci rachunek za prąd?:) Zostawcie zmarłych w spokoju!!!
  Poniedziałek, 05.11

  Tylkom PO co? Cmentarz to miejsce pamięci,ciszy...PP dorobić szopkę i obwieszać lampki cmentarz? Tylko i****a z UM mogł wymyślić cos takiego.

 14. 14
  +7
  ~ BADACZ
  Poniedziałek, 05.11

  czy uczniowie ze szkół elblaskich co byli z pochodniami pod krzyżem katynskim 17 września [z braku oświetlenia] to faszyści ???/jak w takich wypadkach TWIERDZĄ PO- litycy platformy???????????????!!!!!!!!!!!!!!

 15. 15
  +1
  ~ emeryt
  Poniedziałek, 05.11

  no zdjecie krzyża katynskiego trzeba było zrobić jak nie było zniczy!!!a kacapom zawsze się świeci naszym tylko 1-go listopada

 16. 16
  +4
  ~ wolaków potrzeby
  Poniedziałek, 05.11

  w kraju w którym zwłoki człowieka leżą 14 miesięcy w odległości 35 m od drzwi głównych szpitala i nikt nie reaguje, oświetlanie krzyży katyńskich jest sprawą wagi najwyższej. Serdecznie pozdrawiam ;D

 17. 17
  +4
  ~ monia
  Poniedziałek, 05.11

  a mi się wydaje, że nieoświetlony ma wiekszą siłę "rażenia", prezentuje się dostojniej, niż momunent "po sąsiedzku". to moje zdaie. nie oświetlałabym go, także ze względu na to, że jest skromny, brzozowy. Od lat sam się broni. Nie o oświetlenie chodzi, tylko o symbol. A jako symbol sprawdza się doskonale.

 18. 18
  0
  ~ :-(
  Poniedziałek, 05.11

  Jakby nie te kacapy jak to piszecie to wasi dziadkowie rodzice robili by za muły albo przerobieni na mydło.Ci co tu leżą pochowani przynajmniej zginęli z godnością z bronią w ręku.TAK JAK WIELU PRAWDZIWYCH Polskich PATRYCJATÓW.Prawda boli ! Teraz LEMINGI WALIĆ MINUSY

 19. 19
  +1
  ~ ?
  Poniedziałek, 05.11

  Radny Wilk chciałby podświetlenia w stylu KKK?

 20. 20
  --3
  ~ BUUU
  Poniedziałek, 05.11

  jak wam się nie podoba gwiazda i kacapy to może niech z Polskich cmentarzy za granicą naszego kraju też pozdejmują orły z bram i z pomników .

 21. 21
  +1
  ~ maniek
  Poniedziałek, 05.11

  Tak. Jestem za. Jednak stawiam warunek -żeby lampę nad krzyżem trzymali na zmianę z naszym grzegorzem kolejni nietrafieni wybrańcy miasta. I jeszcze jedno.Oliwa do lampek powinna być sprowadzana tylko z hurtowni Olsztyńskich.

 22. 22
  +5
  ~ Solidarny
  Poniedziałek, 05.11

  niektóre nieuki i wyrafinowane bezmózgi nie widzą róznicy między zbrodniczym symbolem czerwonej gwiazdy a naszym polskim honorowym orłem - PO co taki cep żyje w Polsce? Chyba tylko po to aby jatrzyć... - a dla typka co pisał o kacapach odpowiem wypowiedzianymi podczas procesu 16-tu słowami Gen. Okulickiego zamordowanego w kacapskim wiezieniu w 1946 roku W WIGILIĘ (pomyślcie o nim jak będziecie w Wigilę dzielili się opłatkiem) - cytat z pamięci - "chylę czoło przed armią czerwoną jako walczącą z hitlerowcami, jednak jeszcze większy oddaje hołd żołnierzom polskim, którzy stracili życie z rąk armii czerwonej"

 23. 23
  +1
  ~ Solidarny
  Poniedziałek, 05.11

  Co do samego krzyża katyńskiego to uważam, że nie powinien być sztucznie podświetlany, gdyż jego charakter jest inny - JEDNAK KONIECZNIE BYM WYŁĄCZYŁ OŚWIETLENIE MONUMENTU ZE ZBRODNICZĄ GWIAZDĄ NA GÓRZE a takze w ogóle to ta gwiazda powinna zniknąć raz na zawsze z naszych oczu - o czerwonej zarazie powinno się uczyć w podręcznikach szkolnych, JEDNAK NIE UPAMIĘTNIAĆ ICH NA POMNIKACH - to zasadnicza różnica!!!

 24. 24
  --5
  ~ wizjoner
  Poniedziałek, 05.11

  Gdyby nie te typy spod czerwonej gwiazdy wszyscy szwargotali by po niemiecku. Połowy z was by nie było, a reszta pracowałaby w niemieckich kopalniach na Syberii

 25. 25
  +7
  ~ michu
  Wtorek, 06.11

  Wizjoner i inni bolszewiccy wyznawcy historii. Otóż, gdyby nie czerwona hołota, która 17 IX 1939 r. zaatakowała Polskę, bez wypowiedzenia wojny, działania wojenne potrwałyby dłużej. Tzn. niemieckie linie zaopatrzenia 16 października 1939 r. były już wyczerpane, do walki z Polakami rzucono już rezerwy. Tymczasem polskie wojsko koncentrowało za linią Wisły spore siły i wdrażało plan kontrnatarcia. To zmusiłoby Hitlera do podpisania z Polską w końcu rozejmu - być może stracilibyśmy jakieś zachodnie województwa ale Polska wyszłaby z wojny niepokonana. Tymczasem wizjonerze typy spod czerwonej gwiazdy zniszczyły te plany. Te typy po 1945 r. nie wycofały wojsk z Polski, ale okupowały nasz kraj aż do 1989 r. Więc nie szerz tu zakłamanej. bolszewickiej historii.

 26. 26
  +3
  ~ rejtan
  Wtorek, 06.11

  widzę z tych wpisów że jeszcze dużo POmiotu czerwonego zostało i propaguje pogarde dla Polski polaków zero,honoru wartości.Nie znają historii, nie potrafia samodzielnie myśleć i wysnuwac odpowiednich wniosków na przyszłośc ! Ci judasze za garść srebrników sprzedaja Polskę i doprowadza do następnego rozbioru i ruiny Koniecznie trzeba zadbać o krzyz katyński i go oświetlić bo zdarzały już sie kradzieże tablic pamiątkowych i profanacje więcej szacunku dla własnych ofiar!!!!!!!!!!!!!

 27. 27
  --6
  ~ jasnowidzący
  Wtorek, 06.11

  michu co ty za ***oły wypisujesz naczelne władze i dowództwo już siedzieli w Rumunii. Ruskie nie zrobili w "tym momencie" nic innego niż IIRP zajmując Zaolzie podczas rozbioru Czechosłowacji. Ponadto ruska okupacja kosztowała na nas dużo mniej niż dzisiejsza unijna. Za Katyń należą się odszkodowania, ale wolski ciemniak tego nie załatwi, bo jemu sianie nienawiści jest bardziej na rękę. Za ruskiej okupacji żyliśmy jak 2 świat (lepiej niż nasz okupant) pomimo zachodniej dywersji, dzisiaj nasza ojczyzna pomimo przynależności do UE przypomina 3 świat, Polakom odmówiono udziału w majątku narodowym wynagradzając jedynie garstkę sprzedawczyków pracujących na rzecz zachodu. W d... mam wasze bogoojczyźniane frazesy zakompleksione ciemne wolskie kmioty, a może ruskie szpiony???

 28. 28
  +3
  ~ Solidarny
  Wtorek, 06.11

  jasnowidzacy piszesz taki stek bzdur, że nawet nie chce się tego komentowac - każdy kto zna choctrochęhistorię i ma równo pod sufitem to widzi jakie ty kretynizmy wypisujesz od poczatku do końca- kłamstwo na kłamstwie, manipulacja faktami i przekrecanie - oto cała twa żenujaca wypowiedź - widać, że na ruskiej propagandzie jesteś chowany... - współczuje

 29. 29
  --4
  ~ jasnowidzący
  Wtorek, 06.11

  Co niby ruski "szpionie" przekręciłem. Podaj fakty przeczące moim twierdzeniom, podejmij rzeczową polemikę. Uwiera cię ciołku rzeczywistość. Myśl k...., kojarz fakty, wyciągaj wnioski, a nie masz pretensję o ten zegarek co go ruski sołdat twojemu pradziadkowi podpie... Antyrosyjskość wolaków zawsze przynosi pożytek Rosji, to jest jak dogmat (Gazociąg na Bałtyku utrudnienia handlowe Rosja ma zawsze rozwiązane ręce)

 30. 30
  +2
  ~ Ania
  Wtorek, 06.11

  proszę zgasić wszystkie zbędne oświetlenie. zaczynając od Katedry a kończąc na ul. J.P. II . Broń Panie oświetlać za moje pieniądze kolejne krzyże. Krzyż już mnie boli że "Ratusz" tak łatwo wydaje nie swoje pieniądze. Po jasnego groma miasto oświetla prawie pustą Modrzewinę. Nawet króliki są wkurzone.

 31. 31
  +1
  ~ zdzisieksz@wp.pl
  Wtorek, 06.11

  jestem za skromnym oswietleniem tego miejsca pamieci.!!!

 32. 32
  0
  ~ rysiu
  Wtorek, 06.11

  jasnowidzacy co ty ćpasz?

 33. 33
  +2
  ~ pampi
  Wtorek, 06.11

  " Czy Krzyż Katyński należy oświetlić? Hmmm........a czy w Elblągu to nie ma większych problemów ?? Bezrobocia, dzieci niedożywionych, rodziców, którzy nie mają na czynsz, rencistów, emerytów, którzy nie mają na lekarstwa, bo gdyby je wykupili to umarli by z głodu,młodzieży, która by chciała powrócić do kraju ale nie ma tu dla niej żadnych perspektyw, itd.itp.????

 34. 34
  0
  ~ zawada
  Środa, 07.11

  pampi czyli pani Halinko , nie wstyd takie rzeczy pisać o swoim szefie ?

 35. 35
  +1
  ~ pampi
  Środa, 07.11

  "zawada" POwiadasz, że jestem kobietą i mam na imię Halinka . Doprawdy nie wiem co bierzesz, pijesz ale odstaw to, bo CI szkodzi ! Ja nie mm i nie znam żadnych szefów.Natomiast zaczynam się martwić o Twoje zdrowie psychiczne.Masz jakieś urojenia.Dobra rada, idź do lekarza, nim będzie za późno.POzdrawiam.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.