Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni podzieleni w sprawie dzierżawy "Zielonej Szkoły" w Piaskach

20.09.2012, 08:30:16 Rozmiar tekstu: A A A
Radni podzieleni w sprawie dzierżawy
fot. archiwum redakcji

Los Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach nadal spędza sen z powiek elbląskim radnym. Na wtorkowej sesji wielokrotnie wracano do problemu dzierżawy Zielonej Szkoły.

W kwietniu tego roku elbląscy radni zadecydowali o likwidacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach. Nieruchomość pozostała w rękach Miasta, które chciało przekazać ją w niedługoletnią dzierżawę, zapewniając jednocześnie, że w placówce nadal będą odbywały się zajęcia Zielonej Szkoły.

Pierwszy przetarg na dzierżawę ośrodka nie wyłonił jego najemcy

Odpowiedź na pytanie komu zostanie wydzierżawiona "Zielona Szkoła", miała być znana do końca wakacji. Pierwszy przetarg na dzierżawę ośrodka w Piaskach miał odbyć się 27 sierpnia br. Wywoławczą wysokość rocznego czynszu Miasto ustaliło na poziomie 102 tys. netto. Obiekt o powierzchni użytkowej prawie 1427 m2 miał być wydzierżawiony z przeznaczeniem na Ośrodek Edukacji Ekologicznej o charakterze wypoczynkowo-sportowo-rekreacyjnym.

Jednak 10 sierpnia br. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta pojawiła się informacja o odwołaniu przetargu. Jak się wtedy dowiedzieliśmy, decyzję tę Miasto tłumaczyło koniecznością wykonania dodatkowych czynności inwentaryzacyjnych przed wydaniem nieruchomości dzierżawcy. Ustalono wtedy, że nowy termin przetargu ma być ogłoszony do końca tego miesiąca.

Na informacje o ogłoszeniu drugiego przetargu nie trzeba było długo czekać. Ta, pojawiła się na BIP-ie już 23 sierpnia. Tak, jak w poprzednim, wywoławcza wysokość czynszu pozostała  na poziomie cenowym przyjętym przez Miasto w trakcie pierwszego przetargu. Ważną informacją, co do przyszłych losów „Zielonej Szkoły” jest na pewno ta, iż 28 i 29 sierpnia oraz 10 września, nieruchomość została udostępniona do oglądania potencjalnym dzierżawcom.

Marek Pruszak (PiS): Miasto pozbywa się tego majątku i ktoś będzie na tym zarabiał

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o przyszłości "Zielonej Szkoły", która nadal nie jest przesądzona, na wtorkowej sesji radni wielokrotnie wracali do problemu jej dzierżawy. Najwięcej uwag wnosił radny Marek Pruszak (PiS) - Dopiero z mediów dowiedziałem się, że pierwszy przetarg na wyłonienie najemcy szkoły został odwołany i prezydent zadecydował ogłosić drugi – mówił radny Pruszak. - Jednocześnie z mediów dowiedziałem się, że dzierżawa ma trwać 25 lat (ma ona zostać zawarta na czas określony do 31 sierpnia 2037 roku. – przyp. red.). Jest to niezgodne z zapewnieniami, jakie usłyszeliśmy na sesji w kwietniu – podkreślał radny Pruszak. – Obiecywano wtedy, że dzierżawa ma być niedługotrwała i to miało dać Miastu czas na wygospodarowanie pieniędzy na modernizację tego obiektu -  dodał radny.

Jednocześnie Pruszak przyrównał dzierżawę "Zielonej Szkoły" w Piaskach do sprzedaży Amerykanom Alaski, przez cara Mikołaja II. – Za bezcen sprzedano wtedy tereny o ogromnych walorach – przypominał radny. - Tak samo my pozbywamy się majątku położonego w pięknym miejscu, który może przynosić dochody miastu. Dla mnie jest jasne, że ktoś inny ma na tym zarabiać – podkreślał radny Pruszak.

W przypadku nie zakończenia procedury przetargowej lub nie wyłonienia najemcy do końca sierpnia bieżącego roku obiekt w Piaskach ma zostać objęty dozorem. - Osobiście wnioskowałem o to do wiceprezydenta Lewandowskiego – przypominał radny Pruszak. - Dlatego ponownie proszę o to, że gdyby ten obiekt nie został wydzierżawiony teraz, musi zostać zabezpieczony na zimę, a szczególnie instalacje grzewcze i wodne w budynku – dodał Marek Pruszak.

Decyzji o długoletniej dzierżawie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach bronił wiceprezydent Lewandowski - Dzierżawa na 25 lat, to trzecia taka dzierżawa w mieście, po Górze Chrobrego i nadbrzeżu, gdzie mieści się ośrodek Fala. Tylko wtedy tereny mogą być zagospodarowane w sposób właściwy, zgodnie z naszymi oczekiwaniami – podkreślał Tomasz Lewandowski.

O „Zielonej Szkole” wspominano jeszcze na sesji dwukrotnie. Wypowiadał się w jej kwestii radny Wojciech Paczkowski (PO). - Chcę podkreślić fakt, że uczniowie klas VI elbląskich szkół podstawowych za kwotę 88 zł pojadą na 5 dni do Kudowy Zdroju – mówił radny. - Nie odbieram istotnej rangi "Zielonej Szkole" w Piaskach, natomiast zakres atrakcji jednego i drugiego ośrodka jest inny – mówił radny. -  Nie musimy się zbytnio przekonywać, że pobyt w Kudowie Zdroju za kilkadziesiąt złotych z możliwością obejrzenia Kotliny Kłodzkiej jest nieco bardziej atrakcyjny niż 5- dniowy pobyt w Piaskach – wyjaśniał Paczkowski.

Szybko na stwierdzenie radnego klubu Platformy Obywatelskiej odpowiedział radny Jerzy Wilk. - Luwr też jest ładniejszy od elbląskiej Galerii EL, a mimo tego na równi dba się o oba obiekty. – podsumował radny klubu PiS.

Są potencjalni dzierżawcy szkoły

Na pytanie, kto „weźmie” Zieloną Szkołę, być może odpowiedź będziemy znali już 1 października br. To termin wyłonienia zwycięzcy drugiego przetargu, który ogłosiło Miasto.

Jak się dowiedzieliśmy, po sierpniowych i wrześniowych oględzinach szkoły znalazły się osoby zainteresowane jej dzierżawą. - W wyznaczonym w ogłoszeniu terminie oględzin nieruchomości zgłosiły się osoby potencjalnie zainteresowane jej dzierżawą – mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Elblągu, posiłkując się informacjami otrzymanymi z Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji. -  Nie jest wiadome czy osoby te złożą formalną ofertę, zgodnie z wymogami przetargu. Na obecnym etapie przetargu nazwiska potencjalnych oferentów nie są znane – dodaje Mierzejewski.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ JesusAlvaro
  Czwartek, 20.09

  Oj Panie Radny Pruszak, nieładnie się tak przyznawać do swojej niekompetencji. Źle to o Panu świadczy że o wynikach przetargów dowiadujesz się Pan z mediów. A do BIP UM zajrzeć nie łaska?? A tak swoją drogą zastanawia mnie sztandarowy argument POwców jakoby "Ośrodek wymagał modernizacji". Nie byłem, na oczy nie widziałem, ale patrząc po zdjęciu widzę: dach wyremontowany, okna nowe, nowy komin więc i zapewne całkiem nowa instalacja c.o., teren wokół zagospodarowany i przystosowany dla osób niepełnosprawnych... więc co tu do k... nędzy modernizować?!?! Panowie Radni z PO , wytłumaczcie mi, jak obiekt poddany termomodernizacji którego koszty eksploatacji powinny być śmiesznie niskie może przynosić straty?! Może wystarczyło tylko zmienić formułę działania OEE np. redukując zatrudnienie?

 2. 2
  +5
  ~ AborygenMiejscowy
  Czwartek, 20.09

  I to jest właśnie symptomatyczne w odniesieniu do zagadnień zarządzania i gospodarki nieruchomościami - znikoma skuteczność , bark rozeznania i jak widać brak profesjonalizmu.

 3. 3
  +7
  ~ grabią dalej
  Czwartek, 20.09

  no co ty stan techniczny jest fatalny, tramwaj nie kursuje i koledze byle czego wciskać nie będą. W tym roku uczniowie będą w Kudowie Zdroju za 90 zł, a w przyszłym za 180zł w Piaskach, bo to już koleś z prywatnej inicjatywy będzie. Piep... was wszystkich towarzyszu P.... jak to się dzieje że niezależnie skąd się wywodzicie, dochodzicie zawsze do tych samych "wartości" arogancji, chamstwa i prywaty. ;D

 4. 4
  +8
  ~ co za głupota
  Czwartek, 20.09

  no no no do Kudowy za 88zł na kilka dni. Chyba piechotą i o suchym pysku:)

 5. 5
  +5
  ~ NIE dla olsztyna
  Czwartek, 20.09

  Zlikwidowano zieloną szkołę na Wybrzeżu a otwarto na mazurach .olsztyn działa.

 6. 6
  +1
  ~ Elg.
  Czwartek, 20.09

  Nasi radni bezradni pod przewodnictwem pierwszego turysty Elbląskiego najszybciej i to bezpłatnie a może nawet z dopłatą oddali by ten budynek kościołowi katolickiemu.

 7. 7
  +3
  ~ wkurzony
  Czwartek, 20.09

  P*****y kręcą lody jak Sawicka!!!!!!!!!!!!! i Grzesio

 8. 8
  +3
  ~ zdziwiony
  Czwartek, 20.09

  z kościoła ministranci jechali za 300 zł ale przy dopłacie sponsora do Kudowy na 5 dni jak pan radny od P*****w mi załatwi za 88 nzł chetnie pojade gdzie się zgłosić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. 9
  +2
  ~ ew
  Czwartek, 20.09

  Brawo Pruszak! Tylko on walczy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. 10
  +2
  ~ uczestnik koloni w KZ
  Czwartek, 20.09

  to ta sama Kudowa Zdrój co p. Soja organizuje kolonie dla uczniów, co roku, ciekawe komu tam napycha kieszenie?????????????? to dlatego zlikwidowano zieloną szkołę w Piaskach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! p. Pruszak ,z wiatrakami Po nie wygrasz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0662429332733