Poniedziałek, 4.07.2022, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rowerowe zmiany w mieście

07.09.2012, 12:17:56 Rozmiar tekstu: A A A
Rowerowe zmiany w mieście
Stojaki rowerowe na ul. Hetmańskiej w Elblągu (fot. Kamila Jabłonowska)

Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby rowerzystów w Elblągu. Mija właśnie okres wakacyjny, kiedy to chętniej wsiadamy na rower i mamy liczne związane z tym doświadczenia. Polacy powoli przekonują się do dwóch kółek. 70 proc. z nas deklaruje, że jeździ na rowerze, z czego 22 proc. twierdzi, że systematycznie, 35 proc. od czasu do czasu, a 13 proc. tylko okazjonalnie - tak wynika z badania CBOS, podanego przez serwis tvn24.

W trakcie powyższego badania respondenci zostali poproszeni o ocenę stanu infrastruktury rowerowej, w swojej najbliższej okolicy. 38 proc. respondentów uznało go za dobry, a 58 proc. - za zły. Szczególnie negatywnie wypowiadają się o infrastrukturze rowerowej mieszkańcy wsi, znacznie lepiej - mieszkańcy dużych miast.

A jak ten problem wygląda na elbląskich ulicach? Na tym polu, już niedługo, będziemy się mogli pochwalić znacznymi sukcesami, tym bardziej, że wrzesień to miesiąc zrównoważnego transportu, więc warto zastanowić się nad zaletami roweru.

Elbląg zaczyna inwestować w infrastrukturę rowerową. Już niedługo, na ulicy Wspólnej i części ul. Kościuszki powstanie kontrapas dla rowerzystów poruszających się po elbląskich ulicach. Do 15 września ma sie zakończyć trwające obniżanie krawężników, a od 10 września zostanie zamontowana ostatnia seria stojaków na rowery, które w ilości 222 sztuk zostały zakupione przez Miasto i od czerwca są już montowane w Elblągu.

Udogodnień dla elbląskich miłośników dwóch kółek jest coraz więcej. Na skrzyżowaniu ulic Płk. Dąbka i Ogólnej, przejazdy rowerowe, które znajdują się w ciągu tych ulic, zostały oznaczone czerwonym kolorem. Główny cel tego zadania to poprawienie bezpieczeństwa rowerzystów. Wzdłuż ulicy Legionów zostały także przesunięte słupy oświetleniowe, które znajdowały się na ścieżce rowerowej.

W lipcu, dzięki pomalowaniu na biało linii krawędziowych, nowy wygląd zyskały ścieżki rowerowe w ciągu ulicy Płk. Dąbka. W najbliższym czasie mają zostać przeprowadzone remonty cząstkowe nawierzchni, które wyrównają zapadnięcia i nierówności dróg rowerowych.

Do tej pory, dużo problemów sprawiały elbląskim rowerzystom zbyt wysokie krawężniki. I na to Miasto znalazło rozwiązanie. – Do 15 września ma się zakończyć obniżanie krawężników przy przejazdach rowerowych, co poprawi przejezdność istniejących tam ścieżek rowerowych – mówi radny Robert Turlej. W wyniku przeprowadzonych robót, ponad 40 miejsc w Elblągu, znajdujących się na ulicach Hetmańskiej, Grunwaldzkiej, Tysiąclecia, Piłsudskiego, Brzeskiej i Robotniczej, ulegnie renowacji.

- Od 10 września rusza także montaż kolejnych stojaków rowerowych – mówi radny Turlej – Te, które już stoją, zamontowane zostały w ramach praktyk, przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera. – dodaje.

Do tej pory w Elblagu ustawiono 29 stojaków rowerowych. Pojawiły się one przy Urzędzie Miejskim na ul. Łączności (5 szt.) i Czerwonego Krzyża (4 szt.), na Miejskim Targowisku (12 szt.), na ul. Hetmańskiej (5 szt.) oraz przy Żłobku Miejskim na ul. Asnyka (3 szt.). - Do zamontowania pozostało więc ponad 190 stojaków, które w mieście staną do końca września. – mówi Robert Turlej.

To jednak nie koniec dobrych zmian, jakie czekają rowerzystów w Elblągu. Przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na Wojska Polskiego, powstać ma parking rowerowy,  a wszystkie nowo projektowane drogi rowerowe w mieście będą asfaltowe, a nie jak dotąd, wykonywane z polbruku.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ Alicja
  Piątek, 07.09

  Rowerem jeżdżę codziennie.To prawda,że widać zmiany na ścieżkach rowerowych.Piesi też starają się omijać ścieżki,a większość kierowców jest uprzejma.Jednak nie jeden rowerzysta psuje opinie innym jeżdżąc na siłę po ulicach lub szarżuje po chodniku,ale myślę,że powoli wszyscy nauczymy się na wzajem szanować - my rowerzyści,kierowcy i piesi!!!

 2. 2
  +8
  ~ KELLYS
  Piątek, 07.09

  To super ze w koncu coś się dzieje,choc przejaz w godzinach szczytu przez grunwaldzką to jest poraszka na wysokości tego warzywniaka

 3. 3
  +1
  ~ Ana Hana
  Piątek, 07.09

  niby dobry pomysł z tym kontrapasem ale myślę, że wielu kierowców będzie miało go głęboko w czterech literach. Jedyne co jeszcze trzeba poprawić to ścieżki rowerowe biegnące przed przystankami autobusowymi. Chodzi tu min. o wcześniej wspomnianą ulicę Grunwaldzką i Nowowiejską.

 4. 4
  0
  ~ cyklista
  Piątek, 07.09

  Do tego stojaka można co najwyżej psa przywiązać, roweru już nie da się do niego wstawić :( Brakuję miejsca na przednie koło :(

 5. 5
  +1
  ~ Zmuszony sytuacją finansową do przesiadki na Wigry 3
  Piątek, 07.09

  Paliwo po 6 zł.. nic dziwnego, że każdy szuka oszczędności gdzie może...

 6. 6
  +4
  ~ rowerzysta
  Piątek, 07.09

  Bardzo dobre wieści. Najlepszą wiadomością jest to, że kolejne ścieżki będą asfaltowe. Mam nadzieję, że będą one odpowiedniego koloru.

 7. 7
  +6
  ~ m
  Piątek, 07.09

  Odcinek grunwaldzkiej od Sadowej do Leclerca aż prosi się o ścieżkę rowerową.

 8. 8
  +4
  ~ rowerzysta
  Niedziela, 09.09

  Dlaczego wszystkie ścieżki rowerowe w mieście nie są tak pomalowane jak ta widoczna na zdjęciu w artykule.Dlaczego przy remontowanej ul.Armii Krajowej nie ma ścieżki rowerowej w stronę ul.Pocztowej.

 9. 9
  +3
  ~ mandaty
  Niedziela, 09.09

  A ścieżka rowerowa na ul.Królewieckiej na całej długości koło jednostki WP nadal zastawiona samochodami i chodnik też.

 10. 10
  0
  ~ rowerzysta
  Niedziela, 09.09

  Bardzo by się przydała ścieżka rowerowa od Mickiewicza przez Kościuszki do( szpitala wojewódzkiego)Królewieckiej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0629019737244