Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Skuterem po mieście. Zasad ruchu (na razie) znać nie trzeba

24.08.2012, 10:31:46 Rozmiar tekstu: A A A
Skuterem po mieście. Zasad ruchu (na razie) znać nie trzeba
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. www.regiomoto.pl.)

Skuterem do pojemności 50 cm3 może jeździć każdy, kto ukończył 18 lat. I nie musi mieć do tego ważnego prawa jazdy ani znać przepisów ruchu drogowego. Ale już osoba niepełnoletnia musi zdać teoretyczny i praktyczny egzamin na kartę motorowerową. Te przepisy mają się zmienić na początku przyszłego roku.

Skuter to dobre rozwiązanie w zatłoczonym i zakorkowanym mieście. Pozwala swobodnie przemieszczać się, nie wykraczając poza przepisowe 45 km/h.  Jednak coraz częściej słyszy się o wypadkach w ruchu drogowym z udziałem motorowerów i skuterów. Statystyki nie są chwalebne – Od początku 2012 roku  odnotowaliśmy jedenaście wypadków z udziałem kierowców skuterów i motorowerów, z czego w pięciu przypadkach sprawcami były osoby kierujące tymi pojazdami – podaje Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Tylko w lipcu doszło do trzech takich zdarzeń - dodaje.

Na skuter może już wsiąść 13-latek. - Musi mieć tylko zdany egzamin na kartę motorowerową, którą wystawia szkoła – wyjaśnia Krzysztof Nowacki. - A osoba pełnoletnia do kierowania motorowerem nie potrzebuje prawa jazdy, musi mieć jedynie dowód rejestracyjny i dowód tożsamości - wyjaśnia Krzysztof Nowacki.

Egzamin na kartę podobny jak na prawo jazdy

Egzamin na kartę składa się, podobnie jak egzamin na prawo jazdy, z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej trzeba odpowiedzieć na 25 pytań testowych z zakresu zachowania się wobec innych uczestników ruchu drogowego, manewrów na drodze, znaków i sygnałów drogowych, pierwszeństwa przejazdu, wyposażenia i obsługi pojazdu czy pomocy przedmedycznej. W części praktycznej do zadań należy m.in. płynne ruszanie i jazda wprost, ruszanie na wzniesieniu, hamowanie i przejazd "ósemki".
Niespójne przepisy w egzaminowaniu.

Egzamin przeprowadzany jest przez nauczyciela wychowania komunikacyjnego, policjanta ruchu drogowego i egzaminatora. Widać więc, że przypomina on egzamin na prawo jazdy, jaki trzeba zdać, by uzyskać kartę motorowerową. Różnicą jest to, że egzamin na prawo jazdy obejmuje też jazdę w terenie, a egzamin na kartę motorowerową odbywa się na placu manewrowym.

Paradoks w tym przypadku polega na tym, że 17-latek, który chce jeździć na skuterze, musi wykazać się znajomością przepisów, a egzaminator sprawdza, czy umie wykonywać manewry. 18-latek przepisów znać już nie musi, wystarczy mu dowód osobisty.

Będą zmiany


To się ma jednak zmienić. Na początku roku prezydent podpisał ustawę o nowych zasadach ruchu drogowego. Prawo wejdzie w życie 19 stycznia 2013 roku. Zmienia się również zasady kierowania skuterami i motorowerami. Mimo osiągnięcia pełnoletniości trzeba będzie mieć prawo jazdy nowej kategorii - AM. Będzie je można zdobyć od 14. roku życia. - Po zmianach, kierujący skuterami, bez względu na wiek, będą musieli znać przepisy ruchu drogowego i w związku z tym staną się pełnoprawnymi uczestnikami tego ruchu – informuje oficer elbląskiej policji.

Obecne prawo stanowi, że ktoś, kto stracił prawo jazdy np. za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, może nadal prowadzić skuter. Po 19 stycznia 2013 roku zmieni sie także i to. Nowe przepisy wprowadzają zmianę: kierowca, któremu sąd odbierze prawo jazdy np. kategorii B, nie będzie mógł też prowadzić skutera i odwrotnie - osoba, której odbierze się uprawnienia do kierowania motorowerem, nie będzie mogła zasiąść za kierownicą samochodu.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ q22
  Piątek, 24.08

  Te zabawki często jeżdżą lewym pasem i blokują ruch. To jest głupota, żeby puszczać tych nieszczęsnych ludzi na ulice, bez znajomości przepisów ruchu drogowego.

 2. 2
  --4
  ~ motocykiel
  Piątek, 24.08

  Te ograniczenie prędkości wymyslił jakiś totalny DE... z Kretynem w jednm. Wyprzedź ciągnik z przyczepą jak taki skuter 9zgodnie z przepisami) osiąga Vmax 45KM/h po 15 sekundach SŁOWNIE ;PIETNASTU SEKUNDACH. Do tego jeżeli wjedzie na późnym zielonym na długim skrzyzowaniu to wpakuje się pod auto które jedzie równolegle z prędkością 50 km/h i płynnie wjeźdża akurat przy dopiero co zapalonym swoim zielonym.

 3. 3
  +3
  ~ Bronek
  Piątek, 24.08

  Prawo nie działa wstecz. Osoby które osiagnęły 18 lat przed I .13 . mogą jeździć skuterami do woli.

 4. 4
  +1
  ~ ksamol
  Piątek, 24.08

  Za jazdę lewym pasem przysługują 2 pkt. karne i mandat w wysokości 200 zł. Ale wytłumaczcie to wszystkim idiotom jadący lewym pasem że ten lewy pas służy do zmiany kierunku jazdy i do wyprzedzenia pojazdu jadącego przed nami. Po wyprzedzeniu wracamy na prawy pas. Kierujący jest obowiązany jechać możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni. Tak stanowi prawo i jest to jeden z pierwszych artykułów Prawa o Ruchu Drogowym. Jak jest - widzimy codziennie sami na naszych ulicach.

 5. 5
  +3
  ~ Nowa Prawica
  Piątek, 24.08

  bzdury. oczywiscie ze 18-latek tez musi znac przepisy, tyle tylko ze nie musi posiadac na to papierow. poza tym to idealne pojazdy na cieple dni i zatloczone miasto (takie jak obecnie Elblag). mogliby tylko pozwolic na nieco wieksze pojemnosci bez prawa jazdy, bo 50-tki to jednak troche za malo i moga troche blokowac ruch

 6. 6
  --2
  ~ auto
  Piątek, 24.08

  won z tym badziewiem z ulic. Jezdżą szczyle środkiem i blokują drogi. W dodatku pojawiają się z prawej i lewej.

 7. 7
  --1
  ~ himera
  Sobota, 25.08

  Już dawno temu osoba która straciła prawko za jazdę po pijaku nie mogła jeździć nawet rowerem . W takiej sytuacji wyrok sądowy brzmi " Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznym w ruchu lądowym " , więc nie piszcie bzdur .

 8. 8
  +1
  ~ Gnoom
  Sobota, 25.08

  Do wszystkich którzy piszą że skutery blokują ruch , sam jeżdżę skuterem i jakoś nie zauważyłem żebym blokował ruch , już bardziej blokują ruch pajace w samochodach którzy stoją pierwsi na światłach i grzebią albo w schowku , albo w telefonie i nie widzą że światło zmieniło się na zielone , a co do jazdy lewym pasem to mam takie same prawo nim jechać co samochód , po za tym mój skuter osiąga 70 km/h , a jak jakiś pajac mówi że blokuję ruch to niech delikatnie mówiąc s ***a.. , bo to ja jeżdżę zgodnie z przepisami .

 9. 9
  +2
  ~ Arek
  Sobota, 25.08

  Bzdura totalna , Francuzi wprowadzili możliwość prowadzenia motorów o pojemności do 125 cm3 za okazaniem prawa jazdy kategorii "B" p to żeby odkorkować miasta , a w Polsce niedługo wprowadzą uprawnienia do kierowania chulajnogą

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1443791389465