Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Będzie można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Kierowcy wróżą wzrost liczby wypadków

20.08.2012, 15:02:51 Rozmiar tekstu: A A A
Będzie można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Kierowcy wróżą wzrost liczby wypadków
fot. arch. redakcji

W Polsce będzie można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Chociaż na wprowadzenie przepisów w życie trzeba będzie jeszcze poczekać, kierowcy już teraz z niepokojem wypowiadają się na temat nowego rozwiązania. 

Zezwolenie na rejestrowanie aut z kierownicą po prawej stronie jest obowiązkiem, jaki Unia Europejska nakłada na swoje kraje członkowskie. Jak informuje dziś „Dziennik Polski”, Ministerstwo Transportu przygotowało już stosowny projekt zmian. Nowe przepisy dopuszczą możliwość zarejestrowania samochodu z kierownicą po prawej stronie, ale tylko w przypadku aut osobowych oraz o specjalnym znaczeniu dla gospodarki (np. śmieciarek, aut czyszczących drogi czy samochodowych żurawi).

Badania techniczne pojazdu, wykonywane przed pierwszą rejestracją będą musiały jednak potwierdzić, że światła zewnętrzne i lusterka są dostosowane do ruchu prawostronnego. Dopiero wtedy kierowca będzie mógł odebrać dowód rejestracyjny i tablice.

Chociaż na wprowadzenie przepisów w życie trzeba będzie poczekać co najmniej kilka miesięcy, to kierowcy już teraz z obawą wypowiadają się na temat nowego rozwiązania. - Polacy żyjący na emigracji sprowadzają do kraju naprawdę różne samochody – zauważa pan Damian, 28-letni elblążanin. - Teraz najczęściej sprzedają je na części, ale kiedy da im się możliwość zarejestrowania tzw. „anglików”, i zaczną jeździć nimi po ulicach, to rozwiąże się worek z wypadkami na drogach – mówi z przekonaniem.

Wyprzedzanie ma być takim manewrem, który zdaniem kierowców jest szczególnie trudny do wykonania w ruchu prawostronnym, zza kierownicy znajdującej się po prawej stronie pojazdu. - Im bliżej środka jezdni znajdujemy się podczas wyprzedzania, tym lepszą mamy widoczność – przekonuje pani Natalia, 20-kilkuletnia elblążanka.

- Może wraz z pojawieniem się możliwości rejestrowania aut z kierownicą po prawej stronie, powinny obowiązywać dodatkowe kursy szkolące z techniki jazdy – zastanawia się z kolei pan Michał. - W ten sposób kierowca miałby wcześniej okazję opanować na przykład obsługę skrzyni biegów lewą ręką – dodaje.

Za podsumowanie głosów zebranych wśród kierowców niech posłuży jednak opinia pana Andrzeja, kierowcy z prawie 20-letnim stażem. - Na drodze najważniejsze są rozwaga i wyobraźnia – zwraca uwagę elblążanin. - Jeśli komuś tego brakuje, to po którejkolwiek stronie będzie miał kierownicę, może stanowić dla siebie i innych potencjalne zagrożenie – mówi pan Andrzej.

Oceń tekst:

Ocen: 7

%42.9 %57.1


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ jan
  Poniedziałek, 20.08

  kretynizm do 10 tej potegi!!! chodzi o to zeby angolom wyczyscic rynek z gruchotow tak jak to zrobilismy niemcom!! polska to smietnik europy i jeszcze ktos za to wzial kase!!!

 2. 2
  +6
  ~ OnlyPL
  Poniedziałek, 20.08

  Zgodnie z przepisami UE Polska jest zobligowana do udostępnienia możliwości rejestracji pojazdów z kierownicą z prawej strony...i tu kropka.Faktem jest że w Polsce jest mało dróg o bezkolizyjnym ruchu...mam tu na myśli drogę o dwóch pasach w każdą stronę oddzielonych barierką jak to często widzimy na "zachodzie" gdzie jazda nie sprawia kierowcom "prawostronnym" żadnego problemu. Z doświadczenia wiem, że nie ma co przesadzać z tymi wypadkami...mam kilku znajomych w "Angly" którzy nieraz przyjeżdżali do Polski i po niej śmigali tymi autami i jakoś problemu nie było...może to kwestia tzw "chłodnej głowy". Natomiast jazda miejska to żaden problem:)

 3. 3
  +2
  ~ tolo
  Poniedziałek, 20.08

  .niech angole sprzedają swój szrot do Nowej Zelandii itp. krajom o dziwnym kierunku ruch..

 4. 4
  +5
  ~ cudny kraj
  Poniedziałek, 20.08

  nie ma co się cieszyć ceny takich aut pójdą w górę bo teraz tylko na części. Sami urzędale prawa nie znają i potem muszą kombinować jak z niego wybrnąć. Co za poryty kraj!!

 5. 5
  +11
  ~ Pracownik na zmywaku.
  Poniedziałek, 20.08

  Amatorzy tzw.anglików nie cieszcie się zawczasu ! Wprawdzie nie ma w UE ceł na pojazdy sprowadzane do kraju ale jest akcyza.A ta może być dowolnie kształtowana przez państwo polskie.Bedzie to zaporowa stawka,aby zapobiec masowemu importowi takich pojazdów.Dodatkowo jeszcze odpowiednio wzrosną stawki ubezpieczeń a niewielu ubezpieczycieli będzie chciało się podjąć takiego ryzyka.Nie łudzcie się,że niskie stawki OC dla pojazdów krajowych będą się odnoisiły tak samo do pojazdów z kierownicą po prawej stronie. W konsekwencji będzie się opłacało sprowadzić pojazdy specjalnego przeznaczenia tj.śmieciarki,dżwigi samobieżne,pojazdy pomocy drogowej,wozy strażackie i karetki pogotowia. Natomiast sprowadzanie pojazdów ososbowych będzie (poprzez działania opisane przeze mnie powyżej ) zupełnie nieopłacalne.

 6. 6
  +2
  ~ wielki sukces wolskiej
  Poniedziałek, 20.08

  dymokracji

 7. 7
  +3
  ~ Tadziu Ryzyk-Fizyk
  Wtorek, 21.08

  UE nakazała i tak ma być ! Kiedyś w pl. też nie było gejów. Unia nakazała to są geje.

 8. 8
  --3
  ~ czytellnikk
  Wtorek, 21.08

  ***zielicie jak potluczeni. Auta z angli w 100% sa sprawniejsze niz w polsce. Pojezdzisz dzien autem z kierownica po prawej stronie i dojdziesz do wniosku, ze nie ma dla Ciebie roznicy z ktorej strony jest kierownica. W UK, na szroty sa wywozone lepsze auta niz jezdza u nas w kraju. Duzo by pisac o zaletach angoli.

 9. 9
  0
  ~ ale później !!!
  Wtorek, 21.08

  tak wypadek , to szczęśliwe "13" rozumiesz ?

 10. 10
  0
  ~ jaaaa
  Środa, 22.08

  a jak to się ma do bezpieczeństwa jazdy na naszych drogach?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98587512969971